Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/severinomajkus

Marketing

Odgovor Neverinu
@Severino, ako nemam ni jedan upit kod tebe to jest zato što se nerazumljivo (meni) izražavaš. Udruga jedinstvenog političkog sindikata zemlje? Ne znam što da kažem koliko sam frapiran time dali je to izmišljotina ili stvarnost. Šta da te pitam u vezi toga kad nisam nikad čuo a što se tiče čitave zemlje ja imam misli fiksirane samo na Hrvatsku jer tu zivim.

@Neverin, niti je izmisljotina nit’ je ovdje ikada postojala stvarnost. Niti, na zalost, da bi se pojavila u neko dogledno vrijeme u zemljama poput " Ljepe Nase".
Izvorno se radja na marginama 19.i 20. stoljeca u SAD kao SIU (Socialist Industrial Union).
Lenjin, jedini tada u Europi shvaca SIU kao prvi atribut Marksovoj i Engelsovoj teoriji Znanstvenog Socijalizma, pa ga i simbolico ugradjuje u Oktobarsku revoluciju kao SOVJETE,odnosno Radnicke Savjete. Da bome, ne one post Lenjinove Sovjete, niti kasnije izvoznog staljinizma na druge prostore (ukljucujuci i ove nase ).
SIU, u pokusaju da ga preveden za nase drustveno podneblje, nazvao sam proizvoljno kao Inicijativnu Udrugu Osnutka Jedinstvenog Politickog Sindikata Zemlje, i bez da se do daljnjeg upustam u njenu sadrzinu , tim vise sto njena imanentna dijalekticka sustina ne tolerira moguci znanstveni ili ideoloski sablonizam.
SIU sluzbeno predstavlja, u toku svoje 120 godisnje opstojnosti SLP Amerike, (Socialist Labor Party of America)
Koristim jedinstvenu priliku koja se nekome moze uopce pruziti za citavog jednog zivljenja, da upravo u toku nastajanja ovog teksta, danas, 16. juna 2010, godine cesatitan nasem dragom zemljaku John Brlasu ulazak u 104. rodjendan, 84.godisnjicu partijskog staza u SLP Amerike, k tome i sretnu voznju u dolazecem vikendu, kojom John jos uvijek ne odoljeva u izvodjenju svoje mlade 98. godisnje supruge Mary da se provozaju obalama Floride.
SLP osnivac iz 1890. godine, Daniel De Leon,rani Hegeljanac, professor New Yorskog Univerziteta, tad vec sazreli Marksista, (1852-1914), rodom iz Venecuvele, , postaje tako I autor kolosalnog socioloskog arhitetskog nacrta na temeljima Marksovih I Engelsovih “skica” buduceg sociajlistickog drustva zasnovanog na principima Prve Internacionale i revolucionarnog proleterskog internacionalizma .
Sa eurpskih kongresih susreta Socialdemokrata ,sa Lenjinom, Rozom Luxemburg, kao i ostalim znacajnim revolucionarima tog vremena, De Leon prenosi na americki kontinent stecena iskustva, naglo sireci SLP u masovnu politicku partiju radnicke klase zemlje, uredjuje novinu Daily People gdje ostaje do svoje rane smrti 1914, godine.
Pojava Kautskovstine pocetkom 20. stoljeca ozbiljno nagriza njegove preporuke radnicima Amerike da manje slusaju domace Unionske, (Sindikalne ) sarlatane, te da se vise ogledaju na europski snaznu intelektuanu struju koja se do tada napajala devetnajstostoljetnim humanizmom I marksovim teorijama revolucionarnog socijalizma.
Nakon dugih studija I analiza redovitih poraza radnickih strajkova, De Leon dolazi do njihovih uzrocnih spoznaja. Dok jedna radna struka ulazi u strajk , njihove kolege iz drugih struka, umjesto da im se pridruze postaju njihovi “Scabovci”. Kad doticni Scabovci sutra krecu u vlastiti strukovni strajk, jucerasnji strajkasi preuzimlju danasnju ulogu strajkolomaca.
Tako je nastala glavnina De Leonovih djela uoblicenih u jednom od najsjajnih dragulja socijalisticko oratorske literature u opce, sve do nasih dana, naslovljene Socialist Reconstruction of Society. Njeni se primjerci , uz ostalu SLP literature danas cuvaju kao rijetka historijska djela , pored, kod jos uvijek postojece SLP Amerike, njenih bivsih ogranka u Australiji, Engleskoj, kod Matice Srpske u Novom Sadu i kod www.severinomajkus.com, u Istri.
Zahvaljujuci internetu, danas ona krase kao vjecni cvjetni pupoljci citavi Globus na www.slp.org kao neponovljivi De Leonov oratoski humor u kojem nabada americkog drustvenog kukca na iglu pred masovnim radnicima u strajku, analizirajuci svu njegovu podlu organsku strukturu korumpiranog radnickog vodje koji u direktoj suradnji sa poslodavcima manipulira sa radnicima prema medjusobnim oportunim interesima.
Danasnje informacije veoma bi lako zapanjile osobe iskljucivo posvecene vlastitim nacionalnim torovima, kada bi se razastrli svi primjeri kukavickih manipulacija smisljenima u sprezi sindikalnih vodja sa poslodavcima.
Bez De Leonovih otkrica od pre jednog stoljeca, radnici bi ovdje, po svojoj prilici, ostali za jos jedno citavo stoljece u zamagljenom vrtlogu drustvenih smicalica, kojima poslodavacka klasa upravlja podredjenim kukaviclukom lokalnih sindikata.
Tko je ovdje jos cuo za primjer u kojem poslodavac podmece obustavu rada u odredjenom kriznom periodu kada njegovi proizvodi ne nalaze trzisnu prodju. Jednim se migom dade znak sindikalnoj ulizici da je nastupilo vrijeme trazenog strajka , kako bi se u normalnim okolnostima trebale inace isplacivale nadnice.
Tko je ikad pomislio ovdje zasto se radnistvo nalazi postrojeno u vjecnim manjim grupacijama, ako ne zbog usitnjavanja njegove jedinstvene drustvene moci?

Post je objavljen 16.06.2010. u 08:44 sati.