Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/nibttf

Marketing

CSSU: Raspored radionica od 7.-11. lipnja 2010.

VI.9. Pravo na pristup informacijama i e-demokracija

Datum održavanja:
8. lipnja 2010. - Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, elektronička učionica
Predavač/i:
Tamara Horvat, dipl. politolog
Renata Pekorari, prof.
Sadržaj:
Pravo na pristup informacijama kroz povijest. E-demokracija – što je, tko, kada, gdje i kako u njoj sudjeluje. Dostupnost informacija i e-demokracija. Uloga informacijskog servisa u e-demokraciji na primjeru Hrvatske informacijsko-dokumentacijske referalne agencije – HIDRA-e. HIDRA-ini informacijski resursi – predstavljanje zbirki i podataka na internetskim stranicama te mogućnosti pretraživanja. Poseban naglasak na zbirku i pretraživanje pravnih propisa.
Namijenjeno je knjižničarima svih vrsta knjižnica, informacijsko-dokumentacijskim stručnjacima i svim zainteresiranim.
Ishodi učenja: Po završetku tečaja od polaznika se očekuje da integriraju službene informacije u okviru knjižničnog poslovanja te da koriste HIDRA-ine informacijske resurse.
Kompetencijska matrica: D.3.3.; F.1.; G.2. (2010.)
Vrijednost tečaja: 0.4 CEU
Kotizacija: 184 kn (150 kn + PDV)
Trajanje: 4 sata
10:00 - 14:00


Dolazak na radionicu obavezno prijavite prijavnicom.
Kotizacija se naplaćuje nakon odslušane radionice.




I.2. Zaštita prava autora i korisnika

Datum održavanja:
10. lipnja 2010. - Dubrovačke knjižnice, Dubrovnik
Predavač/i:
Prof. dr. sc. Aleksandra Horvat
Sadržaj:
Cilj je tečaja omogućiti knjižničarima da slobodno postupaju s tiskanom i digitalnom građom u svakodnevnom radu, pri posudbi i pružanju informacija, pretraživanju, katalogiziranju, dostavi dokumenata, izradi mrežnih stranica, zaštiti građe, digitalizaciji zbirki i objavljivanju jedinica građe iz vlastitog fonda, a da pritom ne povrijede važeće zakonske propise o autorskom pravu i srodnim pravima te propise o zaštiti osobnih podataka.
Namijenjeno je knjižničarima svih vrsta knjižnica, posebice onima na voditeljskim položajima.
Ishodi učenja: Po završetku tečaja od polaznika se očekuje da će moći identificirati zaštićeno autorsko djelo i znati kada i za koje službe, usluge i postupke u poslovanju knjižnice treba tražiti dopuštenje od nositelja prava te kako to treba učiniti.

Kompetencijska matrica: E.3.2 (2010.)

Vrijednost tečaja: 0.5 CEU
Trajanje: 5 sati
10:00 - 15:00




V.5. Citatne baze podataka i njihov značaj

Datum održavanja:
11. lipnja 2010. - Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, elektronička učionica
Predavač/i:
Dr. sc. Maja Jokić, znanstvena savjetnica
Sadržaj:
Razlika između citatnih i bibliografskih baza podataka. Uloga Instituta za znanstvene informacije (Institut for scientific information, ISI) u znanstvenom komuniciranju i vrednovanju znanstvenog rada. Current contents baza podataka – nastanak, razvoj i odlike. Web of science – WoS (SCI, SSCI, A&HCI) citatna baza podataka – nastanak, značaj, obuhvat. Razlike u obuhvatu ovisno o mediju: tiskani, CDROM, klasični online i web pristup (WoS, WoK). Uloga u bibliometrijskim i scientometrijskim istraživanjima i znanstvenoj politici. Tehnike pretraživanja. ISI proceedings – odlike i značaj. JCR – Journal citation reports: science ed., and Social science edition – nastanak, razvoj i odlike. Dostupnost i načini nabave baza podataka ISI-ja. Scopus (Elsevier) - odlike i značaj. Poredba s WoS-om, SCImago baza. Google scholar - odlike i poredba s WoS-om i Scopus-om.
Namijenjeno je knjižničarima visokoškolskih i specijalnih knjižnica, studentima knjižničarstva, kao i uredništvima znanstvenih i znanstveno-stručnih časopisa.
Ishodi učenja: Po završetku tečaja od polaznika se očekuje da uspješno pretražuju citatne i bibliografske baze podataka.

Kompetencijska matrica: E.4.1.; D.1.1-2; G.2 (2010.)
Vrijednost tečaja: 0.4 CEU
Kotizacija: 184 kn (150 kn + PDV)
Trajanje: 4 sata
10:00 - 14:00


Dolazak na radionicu obavezno prijavite prijavnicom.
Kotizacija se naplaćuje nakon odslušane radionice.


Post je objavljen 02.06.2010. u 23:19 sati.