,nepoznatizagreb.blog.hr" />
Natpis na stražnjoj strani školske ograde osnovne škole u Rapskoj. Snimio: Vanja
Pred skoro dva mjeseca sam se jedne puste i ledene vjetrovite nedjelje prošetao uzduž i poprijeko po Sigečici te djelomice i obližnjoj "Folki" tj. Folnegovićevu naselju. Poneku fotku i priču s te šetnje sam vam već "servirao" u nekima od dosadašnjih postova, no ostatak ću vam dati u ovome i slijedećih nekoliko zato jer smatram da sve to najbolje djeluje kao dio jedne cjeline - sve je to zajedno Sigečica (i Folka), a ne samo zgrade iz 50-tih, graffiti i table sa imenima ulica.
Dakle, što je Sigečica? To ime me je još odmalena dražilo svojom zvučnošću, gotovo kao onaj famozni Nazorov stih "Cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče ..." ... taj jedan jedini "č" u njenom imenu je tako dolazio do izražaja kao da su svi suglasnici u toj riječi ti glasni, s kvačicama.
Natpisna ploča s napisom o povijesti kvarta - Rapska ulica, u blizini križanja sa Lopudskom. Snimio: Vanja
Ime Sigečica dolazi od mađarske riječi "sziget" (čita se "siget", a znači "otok"), dakle taj je kvart očito u doba mađarske prevlasti u Hrvatskoj bio jedan od savskih otoka ili je barem bio većim dijelom okružen vodom pa je u doba poplava postajao čak otokom. A Sigečica bi onda u svojem hrvatskom obliku moglo značiti "otočić".
Kvart se malo-pomalo počinje izgrađivati nakon 1928. godine kada je završena regulacija Save. Ispočetka je to bila gradnja seoskog tipa, grupe obiteljskih kućica sa vrtovima, a centrom naselja je tokom vremena postala Rapska ulica u kojoj je 1939. godine po projektu Josipa Zemljaka sagrađena osnovna škola (web), a 1939. godine je izgrađena i crkva Sv. Obitelji (web) o kojoj na žalost ne znam ništa podrobnije, a niti na njihovoj web stranici nisam našao podatke o njenoj povijesti. .
Tokom kasnih 50-tih godina grade se u Rapskoj i okolnim ulicama suvremene stambene zgrade i time Sigečica (a i Folnegovićevo, gdje je također u to doba započeta gradnja) nepovratno gubi svoj pomalo seoski karakter. U kvartu je tad postojalo i kino, pored njega i zdravstvena stanica ...
Krenimo sad sa razgledavanjem: nema boljeg mjesta za to od malog trga ispred bivšeg kina.
Zgrada bivšeg kina "Sigečica" u Rapskoj ulici. Snimio: Vanja
"Stara Siga" gospodari dijelom prostora bivšeg kina, no djeluje pomalo zatvoreno ... Snimio: Vanja
Udruge i stranke koje su smještene u zgradi bivšeg kina: izgled tabli sve govori. Snimio: Vanja
Parkić ispred kina je nekad krasio i lik Vladimira Bakarića - tko zna gdje je on sada ... Snimio: Vanja
Među ostalim, u Rapskoj ulici se nalazi i sjedište trgovačke firme "Union" ... ja sam ju uvijek asocirao sa Trnjem (pa i nismo daleko, zar ne? ), njezini mali dućanići (imaju ih ukupno 26 u Zagrebu) krase većinom baš trnjanske ulice, iako se nekoliko filijala nalazi i u Novom Zagrebu te u zapadnom dijelu grada (Prečko, Špansko). U "Unionu" kao da je vrijeme stalo pred 15-tak godina, pa i davnije ... Među ostalim, to je vjerojatno jedina iole veća trgovačka firma bez svoje web stranice.
Zgrada uprave "Uniona" u Rapskoj. Snimio: Vanja
Ako ništa drugo, "Union"-ove prodavaonice su još uvijek samoposluživanja, a ne super-, hiper- ili ultramarketi. Snimio: Vanja
A još prije "Uniona" Zagrebom su vladali dućani smješteni na ovakvim lokacijama "na ćošku": to su bile glavne lokacije za dućane i birtije (kao što je slučaj ovdje).
Snimio: Vanja
Po cijelom kvartu sve vrvi od "stencil arta" tj. šabloniziranih graffita koji veličaju kvart i Dinamo.
Snimio: Vanja
Zid unutar školskog igrališta. Snimio: Vanja
Kontejner pored školskog igrališta. Snimio: Vanja
S južne strane Rapske se nalazi kompleks zgrada iz kasnih 50-tih.
Kontrast: Staro i obnovljeno staro. Snimio: Vanja
Neobične ulazne nadstrešnice, kao da ih je neki div malko savinuo prema gore Snimio: Vanja
Nizovi garaža tako tipični za "te" godine. Snimio: Vanja
Ako se ne varam, ovdje je prekršeno pravilo jednačenja po zvučnosti ... Jezičar, molim stručno mišljenje! Snimio: Vanja
Post je objavljen 24.04.2010. u 00:08 sati.