Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/osfbratstvo

Marketing

KLARISE IZ LERME



Četrdeset trogodišnja časna majka Veronika potpuno je promijenila jedan samostan Klarisa u Španjolskoj učinivši ga magnetom za stotine mladih visokoobrazovanih djevojaka.
Sestra Veronika ušla je u samostan Uznesenja Marijina, koji je osnovan 1604. U Lermi, Španjolska, u vrijeme kada je red prolazio kroz veliku krizu zvanja. 22.01.1984 Marijose Berzosa je ušla u samostan i dobila redovničko ime sestra Veronika. Odlučila je ostaviti liječničku karijeru, prijatelje, noćni život i igranje košarke i doći u samostan.
„Nitko me nije razumio. Svi su govorili da neću izdržati dulje od nekoliko dana, ali oni nisu osjećali plamen koji je buktio u meni.“ Govori sestra Veronika. Sestra Veronika je ušla u samostan u kojemu 23 godine nije bilo novih zvanja.
Sestra Pureza de Maria Lubian koja je u to vrijeme bila časna majka, govori o njoj kao o vrlo dragoj djevojci koje je prošla kroz mnoge muke, ali je ustrajala na putu koji je Bog za nju pripravio.
Čak i španjolske novine El Pais, vrlo bliske sadašnjoj socijalističkoj vladi i vrlo nenaklonjene Crkvi, donose vrlo afirmativan članak o sestri Veroniki. Kako piše El Pais, sestra veronika je najveći fenomen u Crkvi nakon Tereze od Kalkute, ona je stari samostan u Lermi pretvorila u vrlo poželjno mjesto za stotine mladih obrazovanih djevojaka. Sada ih tamo ima 135 , prosječne starosti 35 godina i još 100 ih je na listi čekanja za ulazak u samostan. El Pais također navodi da je sestra veronika otvorila i samostan u La Aguileri, gradu 24 kilometra udaljenom od Lerme. To je ogroman samostan koji su joj darovali braća franjevci.
To je posve neočekivan bum zvanja kada u Španjolskoj Isusovci imaju 20 zvanja, a Franjevci samo 5. Sve se to događa u ovo vrijeme kada se časne sestre uvoze iz Indije, kenije ili Paragvaja i kada je većina redovnika i redovnica starija od 60 godina.
Vikendima stotine hodočasnika dolaze posjetiti samostan: obitelji, članovi crkvenih pokreta, župne zajednice. Ostaju sa sestrama u molitvi, pjesmi i razgovoru i u punini osjećaju što znači živjeti kršćanski život.
Većina djevojaka koje su ušle u samostan su imale uspješne karijere i bile u vezama da bi sve ostavila zbog ljubavi za Isusa. To su gradske djevojke, visoko obrazovane u svojim zvanjima i teološki.
Sve djevojke su Španjolke, ima čak 5 sestara iz jedne obitelji, jedanaest parova rođenih sestara i nekoliko parova blizanki. Većina njih potječe iz srednje klase i imaju diplome nekog fakulteta. U zajednici imaju pravnica, ekonomistica, fizičarki, kemičarki, saobraćajnih inženjerki , industrijskih radnica, poljoprivrednica, inženjerki aeronautike, arhitekta, liječnika, farmaceuta, biologa, fizikalnih terapeutkinja, knjižničarki, učiteljica i fotografa.
Jedna od sestara kaže: ovo je kuća otvorena za sve one koji pokucaju na naša vrata. Španjolska je postala izrazito poganska zemlja i mi smo ovdje da svjedočimo našu vjeru. Sada je vrijeme da djelujemo.
Stari samostan u Lermi iz 16. Stoljeća, mogao je primiti 32 sestre. Nakon što su im Franjevci darovali samostan u La Agulieri, brzo su ga preuredile i osposobile da može primiti 100 sestara. Samostan ima 100 ćelija, svaka sa krevetom, stolom i klecalom. Blagovaonica može primiti 400 sestara.
Sestre su uredile solarno grijanje, a sada grade i novu kapelicu.
Prije nekoliko mjeseci fra Raniero Cantalamessa , propovjednik Papine kuće, održao je duhovnu obnovu za 140 Klarisa u Lermi.





Post je objavljen 12.04.2010. u 21:15 sati.