Jajce je bilo domaćin sastanka koji je okupio načelnike i gradonačelnika općina koje zajednički vezuje rijeka Vrbas.
Inicijativu za zajedničko djelovanje u pravcu zaštite i iskorištavanja potencijala rijeke Vrbas pokrenula je Općina Jajce, a podržale su općine Gornji Vakuf - Uskoplje, Bugojno, Donji Vakuf, Kneževo, Mrkonjić Grad, Laktaši, Srbac i grad Banja Luka. Rijeka Vrbas veliki je prirodni potencijal za općine kroz koje protječe, značajan hidroenergetski i turistički resurs.
Većina lokalnih zajednica pri donošenju razvojnih odluka nastoji postići kompromis između potrebe za očuvanjem prirodnih resursa i potrebe za njihovim stalnim iskorištavanjem. Iz tih razloga Općina Jajce inicirala je okupljanje cijeneći da se samo zajedničkim djelovanjem općina kroz koje protječe rijeka Vrbas mogu uskladiti procesi zaštite i iskorištavanja. Korito Vrbasa je deponija odpada, poseban izazov predstavljaju i industrijske i poslovne zone uz korito Vrbasa, obale nisu pošteđene divlje i nelegalne gradnje, regulacija korita tek djelimično je urađena u nekim od gradova, a važna pitanja vezana za Vrbas su i strateški važni elektroenergetski projekti planirani za gradnju na više lokacija vodotoka. Sve su ovo pitanja koja su povezala interese općina i grada Banja Luke za zajedničkim djelovanjem i nastupom u koordinaciji, te iskazivanjem spremnosti za čuvanje rijeke Vrbas.
Tokom sastanka izneseni su i pojedinačni problemi sa kojima se susreću općine, te pozitivni primjeri iz prakse na boljoj zaštiti i čuvanju Vrbasa. Sastanak u Jajcu prvi je u nizu onih koji će uslijediti, a rezultirao je i nizom zaključaka. Između ostalog općine na Vrbasu u svojim proračunima za narednu godinu posebno trebaju planirati namjenska sredstva, sukladno svojim mogućnostima, za očuvanje Vrbasa, a sve općine na Vrbasu imaju interesa za zajedničko djelovanje prema sredstvima IPA fondova. Sudionici sastanka suglasili su se da treba formirati koordinacijsko tijelo, te proširiti broj sudjelovatelja s općinama, koje se naslanjaju na Vrbas ili imaju pritoke koje se ulijevaju u Vrbas.
Potrebno je imati pod stalnom kontrolom opasne zagađivače, te poseban naglasak staviti na zbrinjavanje svih vrsta odpada od životinjskog, preko odpadnog motornog ulja i komunalnog odpada, a jedan od zaključaka sudionika sastanka u Jajcu je bio da se pokrene inicijativa na suzbijanju upotrebe plastične ambalaže na prvom mjestu zabrane upotrebe plastičnih vrećica uz podizanje eko svijesti građana. Već na sljedeći sastanak, koji treba biti održan u roku od mjesec dana, bit će pozvani predstavnici resornih ministarstava entiteta i Agencije za vodno područje rijeke Save.