Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

SUSTAV POTPORA - SADA I UBUDUĆE


U Emisiji za poljoprivrednike na 1.programu radio Zagreba u nedjelju 4.4. emitiran je i kraći razgovor s državnim tajnikom Ministarstva poljoprivrede ribarstva i ruralnog razvoja mr. Josipom Kraljičkovićem.
Informacije koje je odgovarajući na pitanja novinarke iznio mr. Kraljičković smatram u informativnom smislu važnim za poljoprivrednike, zato taj razgovor u većem dijelu, u potpunosti objavljujem. (nedostaje manji uvodni dio jer razgovor nisam pravovremeno počela snimati)

Citiram i pitanja i odgovore:
„Pitanje: Podsjetimo, kolika su bila financijska sredstva do sada i što će značiti nova financijska omotnica kada je riječ o potporama?

Odgovor: Potpore izravnih plaćanja u poljoprivredi bila su na razini 2,2 milijarde do 2,5 milijardi kuna. Kada to gledamo sutra u EU, to će biti na razini 373 milijuna eura, znači više nego danas, kada gledamo mjere drugog stupa ruralnog razvoja, onda će potpore biti oko 352 milijuna eura plus Hrvatska komponenta. Računamo da će to biti na razini šest milijardi kuna u godini 100% korištenja sredstava iz EU.

Pitanje: Rekli ste da ne možete jamčiti da će svi poljoprivrednici imati veće potpore. O čemu će to ovisiti?

Odgovor: Prije svega potpora će se izračunavati tako što će svako gospodarstvo imati svoju omotnicu, svoj izračun, a najveći doprinosu izračunu za pojedino gospodarstvo će doprinijeti njegova površina. To znači poljoprivredna površina koja je propisana bar kodom i koja je potvrđena sa dokumentima; znači da je proizvođač poznati vlasnik tih parcela ili tih površina, ili da je legalan zastupnik, to znači da ima ugovor sa vlasnikom, ili ako je državno zemljište ,također da ima legalan ugovor sa državom kako je to propisano.
Oni koji neće riješiti pitanje zemljišta, neće ga srediti, neće ga moći upisati, normalno da će imati i manje potpore. To znači ako gradovi i općine, ne riješe pitanje zemljišta biti će zakinuti poljoprivrednici koji žive na tom području koji su koriste takvo zemljište, znači imati će manje potpore nego danas. To je jedan od primjera, za manje potpore.
Potpore neće biti za vrste proizvodnje za koje se ne koristi zemljište, peradarstvo i slično, ali će se iz mjera ruralnog razvoja moći organizirati potpore kao što je ekološka poljoprivreda, pčelarstvo i slično.

Pitanje: Obiteljska mala gospodarstva i veliki poljoprivredni kombinati - razina potpora!
Odgovor: Svatko tko će upisati najmanje jedan hektar poljoprivrednih površina imati će pravo na potporu. Odnosno 0,3 ha ako ima vinograd, voćnjak ili maslinik nije ograničena maksimalna veličina, znači za svaki hektar će imati potporu, ali je uvjetovano da se to mora uređivati sukladno propisima vezano uz zdravlje biljaka, dobrobiti životinja, vezano uz nitratnu direktivu, vezano uz sukladnost itd. Svi oni koji će to poštivati, dobiti će potpore. Ako neće to poštivati, neće dobiti potporu. Tako je moguće da imate sve, ali niste se držali tih pravila, niste radili kako je bilo propisano, nećete biti potpore.
Puno je zahtjevnije od poljoprivrednika nego do sada, pa će se morati puno više voditi računa o propisima, ali i o načinu, kako se obrađuje i radi, ali neće biti bitno kao do sada što proizvodi, da li je to pšenica, kukuruz, ječam, to nije bitno, bitno je dali po određenim propisima obrađuje svoje površine.

Pitanje: Sredstva za potpore u ovom prijelaznom razdoblju do 2013. godine trebala bi biti manja nego kada Hrvatska bude punopravna članica EU!?

Odgovor: Sredstva za potpore će biti, na razini 2011. godine. Znači za 2009. i 2010. proizvodnu, a isplaćuju se potpore godinu kasnije, znači 2011. ćemo isplaćivati potpore za 2010. , a 2012. za 2011. godinu. Znači za ovo razdoblje isplata je riješena postojećim Zakonom, za novo razdoblje će se potpore isplaćivati, - mi računamo da će za 2011. potpora primjerice po hektaru biti oko 2100 kuna. A onda naredne godine s nacionalnim sredstvima i sa sredstvima iz Europe biti će potpora i do 2500 kuna. Ovo govorim sa stajališta koncepta državnog proračuna. Stvarnost ćemo vidjeti kada je doživimo.

Pitanje: Hoće li administrativne pripreme za pojedinca biti složenije nego do sada, za dobivanje potpora?

Odgovor : Sigurno će biti složenije, ali su pripreme značajne sada vezano za Uspostavu agencije za plaćanje, Hrvatske Poljoprivredne agencije, uspostavu Arkoda, Aiaxa, itd. i kada se to uspostavi , prva godina će biti teža, ali kasnije će biti lakše pratiti i raditi kontinuirano, budući da će sve biti, ajmo tako reći, u značajnoj mjeri automatizirano, digitalizirano, znači moći će se odvijati suvremenom tehnologijom.

Pitanje: Hrvatski se poljoprivrednici u velikoj većini boje ovog novog sustava potpore i tvrde da će time izgubiti dosta. Je li to točno?

Odgovor: Ne.Hrvatska poljoprivreda neće izgubiti. Hrvatski poljoprivrednici će dobiti. Dobiti će priliku da se u okviru novog sustava potpora i u okviru europske poljoprivredne politike priključe tržištu od 500 milijuna stanovnika i pokažu uspješniji nego danas. Razina potpora je namijenjena kao potpora dohotku za obavljanje poljoprivredne aktivnosti. Konkurentnost neće dobiti kroz potporu. Onaj tko se misli baviti poljoprivredom zbog potpora, taj je zalutao i ne treba se baviti poljoprivredom. On mora pronaći načine i izvore za svoju proizvodnost, povećanu konkurentnost u drugim dijelovima organizaciji u načinu obrade, tržištu itd., a ne u potporama. Imenovano je povjerenstvo za izradu Zakona u kojem su predstavnici poljoprivrednih proizvođača, prije svega Hrvatske poljoprivredne komore, a i drugih, tako da će i članovi Povjerenstava djelovati na konačni tekst Zakona.“


Post je objavljen 09.04.2010. u 15:53 sati.