Pripadnici samoproglašenog čelništva Kirgistana u četvrtak su rekli da im je Rusija pomogla svrgnuti predsjednika Kurmanbeka Bakijeva te da namjeravaju zatvoriti američku zračnu bazu Manas koja iritira Moskvu. Kirgistan je jedina bivša sovjetska republika u srednjoj Aziji koja na svom teritoriju ima i rusku i američku vojnu bazu.
Njihove izjave uslijedile su poslije svrgavanja Bakijeva u srijedu, koji je pobjegao iz glavnog grada Biškeka na jug Kirgistana, nakon što je gomila prosvjednika provalila u vladine zgrade, što je "čvrsto u kontekstu suparništva supersila u središnjoj Aziji", ističe u izvješću Reutersa. Gotovo istodobno dok su predsjednici Barack Obama i Dmitrij Medvedev u Pragu potpisivali Novi START sporazum, visoki dužnosnik iz izaslanstva Medvedeva pozvao je nove vladare Kirgistana da zatvore američku bazu.
Dužnosnik koji je tražio da ostane neimenovan, kazao je kako Bakijev nije ispunio obećanje da će zatvoriti bazu Manas, preko koje SAD opskrbljuje snage NATO-a u Afganistanu. On je kazao da bi u Kirgistanu trebala ostati samo jedna baza - ruska baza Kant. Omurbek Tekebajev, bivši kirgistanski oporbeni čelnik koji je u novoj vladi preuzeo odgovornost za ustavna pitanja, izjavio je da je "Rusija igrala ulogu u svrgavanju Bakijeva", navodi Reuters.
Ruski premijer Vladimir Putin opovrgao je da je Moskva imala ulogu u nemirima u Kirgistanu, koji Rusija otvoreno naziva dijelom svoje interesne sfere, koju pak američka administracija izričito ne priznaje. Kremlj je četvrtak poslao vojsku u Kirgistan, kako bi navodno štitili ruske državljane, uključujući one u ruskoj vojnoj bazi, nakon što je u toj zemlji vlast preuzelo samoproglašeno oporbeno čelništvo. Načelnik stožera ruskih oružanih snaga general Nikolaj Makarov rekao je da je predsjednik Dmitrij Medvedev zapovijedio slanje oko 150 padobranaca, kako bi se zaštitilo osoblje u ruskoj zračnoj bazi Kant u Kirgistanu, prenijele su ruske novinske agencije.
Sjedinjene Države žale zbog nasilja koje je zahvatilo Kirgistan i u kojemu su poginuli deseci osoba, te pozivaju obje strane da obnove mir, objavila je u četvrtak Bijela kuća. "Mi ne odobravamo primjenu smrtonosne sile od strane nekih sigurnosnih službi protiv prosvjednika, kao i od nekih prosvjednika, i zabrinuti smo zbog sadašnje pljačke i nereda", rekao je glasnogovornik Robert Gibbs. Predsjednik Barack Obama pomno prati situaciju s ključnim savjetnicima i želi da se problem riješi demokratski uz poštivanje ljudskih prava, rekao je Gibbs.
U Kirgistanu, nedaleko od Biškeka, nalazi se američka zrakoplovna baza Manas, koja je ključna za logističku potporu naporima SAD-a i NATO-a u Afganistanu. Glasnogovornik State Departmenta Philip Crowley kazao je da prevrat nije utjecao na djelovanje baze. Crowley je kazao da se otpravnik poslova američkog veleposlanstva u Kirgistanu u četvrtka sastao s Rozom Otunbajevom i pozvao na obnovu mira. "Naš otpravnik poslova veleposlanstva u Biškeku sastao se danas s oporbenom čelnicom Rozom Otunbajevom", rekao je glasnogovornik Crowley. "Naša poruka je bila da se nadamo obnovi mira u skladu s demokratskim načelima. Naš prioritet u ovome trenutku red i mir, i uspostava demokracije u skladu s vladavinom prava", rekao je Crowley.
Glasnogovornik baze Manas, bojnik Rickardo Bodden, izjavio je u četvrtak da je vlada privremeno prekinula humanitarne misije i druge izlaske vojnika iz baze. Baza je ponudila pomoć svog saniteta bolnicama u Biškeku koje su primile desetke ranjenika. Manas je važna tranzitna točka za prebacivanje vojnika i opreme u Afganistan i iz njega, a broj tih letova je smanjen, no američki dužnosnici nisu rekli za koliko.
Post je objavljen 09.04.2010. u 10:46 sati.