Udaljenosti među zvijezdama su toliko velike da ih izražavamo u jedinicama svjetlosnih godina - udaljenost koju svijetlost pređe za godinu dana. Izraženo u tim jedinicama, Alpha Centauri se nalazi na udaljenosti od oko četiri svjetlosne godine a Sirius na osam i pol svjetlosnih godina, Procyon 11,4 a Tau Ceti na 11,9 svjetlosnih godina, to su ujedno i najsjajnije zvijezde u bližoj okolici (do 15 svjetlosnih godina) ostalo su crveni patuljci.
Ime i udaljenost (god-svjetlosti)
Sunce
Alpha Centauri A 4.3
Alpha Centauri B 4.3
Alpha Centauri C 4.2
Barnardova Zvijezda 6.0
Wolf 359 7.7
BD +36 degrees 2147 8.2
Luyten 726-8 A 8.4
Luyten 726-8 B 8.4
Sirius A 8.6
Sirius B 8.6
Ross 154 9.4
Procyon 11,4
Tau Ceti 12
Većinom su najbliže zvijezde crveni patuljci a pisati ću o najbližim sjajnim zvijezdama vidljivim golim okom sa Zemlje do udaljenosti 12-15 svjetlosnih godina
Alpha Centauri
Naš najbliži susjed je zapravo sistem od tri zvijezde, koje se polagano okreću jedna oko druge. Alpha Centauri A (najsvjetlija od ove tri) je jako slična našem Suncu. Alpha Centauri B je nešto manja, pa svijetli nešto slabije i narančaste je boje (zbog temperature od 4800 stupnjeva Celzijusa u usporedbi sa Suncem i Alpha Centauri A koji imaju 5800 stupnjeva Celzijusa). Boju zvijezde određuje njena temperatura. Najhladnije zvijezde su crvene, nešto toplije su narančaste i žute a najtoplije su plavo bijele.
Dvije centralne zvijezde kruže jedna oko druge u periodu od 80 godina i udaljene su otprilike 20 puta više no što su Zemlja-Sunce (to otprilike odgovara udaljenosti od Sunca do planete Uran).
Treća zvijezda, Alpha Centauri C, još se naziva i Proxima Centauri, pošto nam je najbliža od ove tri. Ona je tamno crvena (hladna) malena zvijezda, i nalazi se jako daleko od centralnog para; barem 300 puta dalje no što je najudaljeniji planet Sunčevog Sustava udaljen od Sunca.
Međutim to je još uvijek jako mala udaljenost u odnosu na među-zvjezdane udaljenosti. Tako da je Proxima sigurno uhvaćena u dugačku i sporu orbitu svojih svjetlijih sestara. Kada bi naše Sunce imalo pratioca poput Alpha Centauri C na istoj udaljenosti, ta zvijezda bi izgledala poput svake druge zvijezde na nebu, vidljiva golom oku, ali zato tamnija od stotina drugih.
Sirius
Svijetli dragulj našeg zvjezdanog susjedstva smješten u sazviježđu Velikog Psa, je zapravo dvostruka zvijezda i svaki od njena dva člana je neobičan u odnosu na ostale lokalne zvijezde.
Sirius A, bijelo-plava zvijezda, otprilike dva puta veća u promjeru od Sunca. To je najsvjetlija, najtoplija (oko 10 000 stupnjeva Celzijusa na površini) i najteža (2.2 Sunčeve mase) zvijezda u našem susjedstvu. Najbliža zvijezda koja je još toplija i svjetlija od Siriusa je Vega, smještena oko 25 svjetlosnih godina od nas.
Sirius B je naš najbliži bijeli patuljak: izrazito velike gustoće zapravo je kolapsirajuća jezgra zvijezde koja je prije mnogo godina ostala bez goriva kojim održava nuklearne reakcije proizvodnje energije. Iako veličine Zemlje - otprilike milijun puta manje od volumena našeg Sunca, Sirius B je mase gotovo 94 posto našega Sunca! Njegova materija je toliko kompresirana da bi bočica sa pola litre tog materijala težila poput Jumbo Jet-a. Sila naprezanja od njegove gravitacije je jednostavno razarajuća; kada bismo mogli nekako stajati na njegovoj površini, osoba od 60 kilograma bi težila oko 10 000 tona. (Sljedeći najbliži bijeli patuljak nalazi se u orbiti oko svijetle zvijezde Procyon koja se nalazi na 11 i pol svjetlosnih godina od nas.)
Oba Siriusa su plavo bijele boje, ali se zato jako razlikuju u svemu drugome. One su u orbiti jedna oko druge u trajanju od 50 godina sa prosječnom udaljenošću otprilike 20 udaljenosti od Zemlje do Sunca.
Tau Ceti
Najbliža zvijezda koja sliči našem suncu, Ima 82% mase našeg sunca, 77% njegova promjera i 59% njegovog sijaja.
Astronomi su otkrili golemi hladni i relativno gusti disk prašine asteroida oko zvijezde koji se prostire na oko oko 55 satronomskih jedinica od zvijezde (1 AJ=145 milona km)
S obzirom na činjenice i da jeprocijena starosti Tau Ceti oko 10 milijardi godina s postojećom tehnologijom astronomi nisu još uspjeli pronaći planete veličine Zemlje u tom sustavu, što ne znači da ih nema.
Procyon
Post je objavljen 05.04.2010. u 12:12 sati.