Stručnjaci iz raznih područja su radeći analize i predviđanja za idućih 50 godina došli do zaključka da je realno očekivati da će se razina mora uslijed klimatskih promjena u tom razdoblju u svijetu podići za 1 metar. Ta vijest nije bitnije odjeknula u Neretvi jer se ipak radi o razinama mora koja, eto, činilo se nisu blizu nas.
No jeli baš tako.
Satelitska projekcija koja je rađena putem NASA-inih podataka, pokazuje da bi Neretva itekako mogla biti pogođena podizanjem razine mora. Na prvoj slici je simulacija izgleda Neretve ako se razina mora podigne za 1 metar. Simulacija pokazuje da bi gotovo sve poljoprovredne i močvarne površine Neretve bile pod vodom, ali i dobar dio naselja u Neretvi koji se nalazi na nižoj nadmorskoj visini.
Satelitska simulacija cijele Neretve nakon dizanja mora za 1 metar
Iako je Neretva u siječnju ove godine bila pogođena nezapamćenom poplavom u zadnjih 50-ak godina, i iako je to prodrmalo nadležne institucije da počnu razmišljati o tom problemu ili ubrzaju neka rješenja koja su već započeli, malo tko je svjestan ovog istraživanja i simulacije. To ne bi bilo možda previše važno da plan upravljanja vodama za ovo područje ima već predviđene dugoročne mjere kojima bi spremno dočekali nove izazove, no koliko podaci dostupni javnosti pokazuju, planovi upravljanja vodama i planovi obrana od poplave nisu ni približno spremni za ovakav scenarij.
Ne treba sve gledati ni kroz crne naočale jer je 50 godina sasvim dovoljno za iznalaženje i provedbu rješenja, no s obzirom na predviđene posljedice ipak je potrebno pravovremeno pronalaženje rješenja.
Iako je općina Kula Norinska zasigurno u najpovoljnijem položaju zbog velike prosječne nadmorske visine, od naselja bi jedino Krvavac II potonuo, a Krvavac bio možda ugrožen, a ovo "možda" zato što je za njega već u izradi projektna dokumentacija za zaštitu od poplave, te se u dogledno vrijeme stvaraju uvjeti za izradu nasipa pa tako Krvavac ne bi trebao biti u izravnoj opasnosti.
Satelitska simulacija područja općine Kula Norinska nakon podizanja mora za 1 metar
S druge strane Opuzen, dio općine Slivno, desna strana Metkovića i dio lijeve strane, veći dio administrativnog područja grada Ploča (Komin, Rogotin, Šarić Struga, Banja, Čeveljuša, dio Stabline) bio bi izravno ugrožen.
Treba napomenuti da je projekcija rađena isključivo prema podacima trenutne nadmorske visine na koju se nadodaje povećanje razine mora, što u Neretvi nije previše adekvatno jer je dio plodnog tla već u depresiji (ispod razine mora je veći dio donje Neretve koji je stvoren isušivanjem), ali je zaštićen nasipima i sustavima kanala. No takva tla će sigurno, bez obzira na tehničke mjere u vodnom sustavu, postati slana i neobradiva.
Crni scenario za Neretvu unatoč svemu ne treba uzimati zdravo za gotovo jer primjer Nizozemske govori da ogromni gradovi, industrija i poljoprivreda mogu uz dobro planiranje i osmišljavanje obrane od mora, uspješno opstati. Neretva ima i prirodne značajke puno bolje od Nizozemske (poveće površine brda uokolo doline koje se mogu koristiti kao materijal za izgradnju nasipa, ali i za naseljavanje).
Tko zna, možda iduća turistička destinacija budu umjesto vila na moru u Istri, upravo vile na moru u Matijevićima, Kuli Norinskoj, Momićima, Podrujnici......
Post je objavljen 23.03.2010. u 21:51 sati.