Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/protivnasilja

Marketing

I tata je važan

tekst prenosimo s ovog linka:

Danas su društvene promjene - prije svega ravnopravnost spolova i uključivanje žene na tržište rada, doprinijele promjenama i u samim odnosima u obitelji. Osim na tržištu rada, roditelji počinju težiti ravnopravnom odnosu i u odgoju i podizanju djece. Prepoznaje se važnost i uloga oba roditelja za djetetovo zdravo odrastanje i očevi se uključuju u odnos s djetetom od samog začetka.

O tradiciji očinstva i majčinstva


Na naše roditeljstvo, među ostalim, utječu naša iskustva - stečena kada smo i sami bili djeca, društvene promjene - promatramo naše vršnjake kako se nose s roditeljstvom, naši stavovi o roditeljstvu i rodnim ulogama.

U obiteljima su se generacijama stvarale podjele obiteljskih poslova pa tako i u ulogama roditelja. Muškarci su nosili ulogu hranitelja obitelji. Dnevno su uglavnom boravili izvan svojih kuća, radeći u tvornicama i skrbeći za materijalnu egzistenciju obitelji. Koliko iz objektivnih razloga - u to vrijeme često se radilo o 12 satnom radnom vremenu, toliko i pod utjecajem stavova o podjelama muških i ženskih poslova razvio se dojam da su žene isključivo te koje od samog rođenja stvaraju povezanost s djetetom, odgajaju dijete i brinu za djetetovo zdravlje. Uloga oca često je bila zanemarena, osobito u najmlađoj dobi djeteta. Otac bi se tek uključivao u djetetov odgoj u školskoj dobi djeteta. I tu su bile izrazite rodne uloge - očevi su najčešće odgajali sinove s kojima bi dijelili "muške" poslove u kući. Majke su bile te koje su skrbile za emocionalnu povezanost s djetetom.


Planiranje trudnoće i rađanje djeteta


Često se zanemaruje uloga planiranja rođenja djeteta za djetetov zdrav rast i razvoj. Naravno, da i dijete čije rođenje nije planirano često bude dobrodošlo i prihvaćeno od oba roditelja. Međutim, neplanirana trudnoća i odbacivanje roditeljstva ugrožavaju zadovoljavanje djetetovih fizioloških potreba, djetetovu potrebu za sigurnošću i potrebu za pripadanjem i ljubavlju. Ako roditelj i nevoljko prihvati rođenje i podizanje djeteta, a ne stvori privržen odnos s djetetom i svoju ulogu roditelja posveti zadovoljavanju fizioloških potreba, ostaju zanemarene djetetove potrebe za sigurnosti, pripadanjem i ljubavlju.
Nejasna komunikacija među partnerima i ne iznošenje svojih očekivanja doprinosi nastanku sukoba među partnerima što se kasnije odražava i na dobrobit djeteta.
Ulogu u planiranju trudnoće i rađanja djeteta ravnopravno nose i budući otac i buduća majka. Odgovornost za odgoj i podizanje djeteta ista je i za oca i za majku.

Savjet:
I prije same odluke o trudnoći i porodu, informirajte se o roditeljstvu. Razgovarajte s partnerom/icom o međusobnim očekivanjima i o stavovima o roditeljstvu.



Prije rođenja djeteta



I prije djetetova rođenja otac stvara svoj odnos s djetetom. Moderni ultrazvuci pokazuju jasne djetetove reakcije na podražaje iz okoline. Čuju glazbu, zvukove iz okoline. Otac može komunicirati sa svojim djetetom polažući ruku na majčin trbuh i pričajući djetetu. Kada takav odnos oca prema trudnoći i djetetu postane kontinuiran stvaraju se brojni pozitivni učinci.
Takav odnos pozitivno utječe i na odnos oca s majkom, dajući osjećaj prisutnosti i raspolaganja. Dodir potvrđuje emocionalnu bliskost oca i majke.
Komunicirajući s nerođenim djetetom otac dobiva osjećaj odnosa s djetetom i postaje svjestan svoje prisutnosti u djetetovu životu. Započinje upoznavanje sa svojim djetetom i prepoznaje svoju emotivnu ulogu.

I dijete će osjetiti podražaj i toplinu očeve ruke. Ako dodir zadržavate i činite to redovito dijete će s vremenom početi prepoznavati vaš dodir.

Na jednom tečaju za trudnice, jedan bračni par je govorio o svojem ritualu polaganja očeve ruke na majčin trbuh i svaki put kada bi otac pomilovao trbuh, dijete je odvratilo svojim pomicanjem. U tom malom eksperimentu ostali sudionici su također pomilovali majčin trbuh očekujući djetetovu reakciju, međutim dijete je bez greške svaki put prepoznao očev dodir i reagiralo samo na njegov doticaj ignorirajući dodire drugih.

Savjet:
Osim redovitog održavanja kontakta na način polaganja ruke na majčin trbuh i pričanja, otac se može uključiti i na način odlaska s majkom na kontrolne preglede i uključivanje oba roditelja na tečaj za očeve i trudnice.


Rođenje i neposredno nakon rođenja djeteta


Uz prethodni dogovor s liječnikom i nakon prolaska tečaja za očeve i trudnice, moguće je organizirati prisutnost i oca u rađaoni tijekom rađanja djeteta. Tako otac može biti podrška ženi koja rađa dijete, te i sam nositi iskustvo poroda djeteta. No, osim same očeve prisutnosti u rađaoni, otac može biti prisutan uz majku i tijekom njezina boravka u bolnici redovito ju posjećujući i pripremajući dom za povratak majke i djeteta.

Dolazak malenog djeteta u kuću može biti jednako uzbudljiv koliko i samo rođenje djeteta. Roditelji tada ostaju prvi puta sami s djetetom. I dijete i roditelj upoznaju se s novim iskustvima: od prvog kupanja djeteta, previjanja, uspavljivanja, do zabrinutosti je li normalno da dijete plače, je li mu previše hladno, previše toplo, treba li ga podizati nakon jela, hoće li se dovoljno najesti... U traganju za odgovorima dobro je da se uključe jednako i otac i majka. Često se javljaju predrasude kako majke najbolje znaju svoje dijete i kako one instinktivno znanju što činiti u pojedinim situacijama. I naravno, ako očevi propuste sudjelovati u prvim danima u pronalasku odgovora na ova pitanja može im se činiti kako je malo dijete misterij koji jedino mama može odgonetnuti. Istovremeno, mamama se potvrđuje uvjerenje kako su one isključivo te koje moraju brinuti o svojem djetetu. Na taj način stvaraju se neravnopravni temelji u daljnjem odgoju.

Savjet:
Zajedno upoznajte svoje dijete i sebe. Mame, ne zaboravite i pohvaliti očeve - umjesto stalnih kritika kako nešto ne rade dobro, usmjerite svoju pozornost na ono što rade dobro. Očevima je jako bitna vaša vjera da su dobri očevi. Ako se osjećaju korisnima više će se i uključivati u odnos s djetetom.



Predškolsko dijete



Razdoblje u kojemu dijete uči o sebi, svojim roditeljima. Razdoblje znatiželje i igre. Ovo je vrijeme u kojemu možete provoditi vrijeme sa svojim djetetom igrajući se i odgovarajući na djetetova bezbroj pitanja. Dijete prema vašim reakcijama uči što je uredu da čini a što ne. Promatra što volite, a što ne volite. Sva pažnja mu je usmjerena prema vama i jako mu je bitna vaša sreća i zadovoljstvo. Dio igre provodite svi zajedno, a jedan mali dio posvetite ritualima koji ćete zasebno provoditi s djetetom. Tako će dijete imati posebno vrijeme s ocem i posebno vrijeme s majkom.

Savjet:
S djetetom sami smišljajte igre koje ćete igrati. Igrom dijete puno uči o vama i sebi. Ne zaboravite i na pričanje priča za laku noć.


Školsko razdoblje djetetova života



Iako je ovo razdoblje kada dijete polazi u školu i ima školske obaveze, ne zaboravite da osim školskog dijela, djetetov život ima i druge uloge u tom razdoblju. Ovo je razdoblje formiranja djetetovog identiteta. Osim što uči rješavati matematičke zadatke, ono uči i o ljudima, odnosima, razvija životne stavove na temelju kojih će donositi buduće odluke kao odrasla osoba.

Savjet:
Ne zaboravite upoznavati svoje dijete - ono će iz dana u dan učiti iz novih iskustava. Promatrajte kako se nosi sa novim izazovima. I dalje njegujte vaše rituale druženja i zajedničkih aktivnosti.



Roditelji su prve osobe u djetetovom životu koje ono upoznaje i upravo je odnos roditelja primarno iskustvo iz kojega dijete uči o međuljudskim odnosima.

Osim što je prisutnost i uključenost oba roditelja važna za djetetovo uspješno i sretno odrastanje, ono je i od neizmjerne važnosti i za roditelje. Roditelji na taj način njeguju osjećaj zadovoljstva i uspješnosti u odnosu sa svojim djetetom.

Želimo Vam uspješnu suradnju i partnerstvo u podizanju i odgoju svojeg djeteta.


_________________
Članak izradila:
Alisa Kosić stručna radnica - socijalna radnica Obiteljskog centra Virovitičko-podravske županije
Pitanja i komentare vezano uz članak možete poslati na: socradnik@obiteljskicentar.hr


Post je objavljen 12.03.2010. u 14:58 sati.