Kako smo odlučili šetati po Rijeci i pratiti njene detalje shvatili smo kako je vrijeme da odemo u ne baš poznati dio koji je pak istaknuo grad i zadužio ga jer je završio u svjetskoj povijesti kao mjesto gdje je izumljen prvi torpedo, kada je Rijeka bila propulzivna i multikulturalna sredina.
Krećemo iz parka Narodnog heroja na MlakiVitomira Širole Paje o kojem nažalost nisam pronašao nikakav životopis osim njegove prisutnosti u spisku narodnih heroja.
Cijela zona je dobila ime po potoku Mlaka, prava mala zelena oaza usred grada za vlasnike pasa i đake iz obližnjih škola poput osnovne talijanske "Gelsi" gdje se školovalo mnogo mojih prijatelja i poznanika. Ime je dobila po brojnim stablima murve (ili dud) koji se tamo nalaze.
Klupa i kutak koji je radi svoje sakrivene pozicije omogućila mnogim generacijama uživanje u ljubavnim eksperimentima. Ne mogu vam ni opisati koliko mi slatkih uspomena budi to mjesto. Tu se cugalo prije odlaska u popularnu rupetinu Točku.
U "industrijsku" ulazimo ulicom Milutina Barača koji je zadužio hrvatsko naftavštvo.
Svjetionik ima crne štrike samo prema moru što nisam znao jer sam mislio da je isključivo bijele boje.
Nekadašnji riječki hotel za emigrante, u razdoblju od 1903. do 1914. god., otputovalo je oko 320.000 iseljenika...
Kad smo već radili za HT onda smo staro željezo, mesing, olovo i bakar kada bi bio osuđen na otpad nosili ovdje i zaokruživali džeparac. Čovjek zadužen za vaganje je bio škrti gad :)
Strašno volim ove unutarnje balkone na koje možeš staviti da se suše lancuni.
Ovaj dio je pun napuštenih skladišta iz 19. stoljeća. U novinama govore kako će se sve to podjeliti u nekakve elitističke stanove poput onih umjetničkih u Green Villageu kojima se kasnije napuhnula cijena do mjeseca. A tek kada ode rafinerija i sve bude sanirano kakav će to fešta za nosnice biti. Ja se samo nadam da će sve te hale biti pretvorene u muzej kao što su to napravili pametni druškani u Beču. Nadam se da javni interes i u ovom slučaju neće biti žrtvovan nekakvim tajkunima koji tamo vide građevinske terene za njihove odvratne vile i marine.
Hala "Torpedo" koja uglavnom zjapi prazna (a mnogo je to prostora) i koja povremeno se koristi za koncerte kao onog Urbana i Alana Bjelinskog.
Kako su mi genijalni ovi spačeki.
I onda smo otkrili butigu sa svakakvim lampama i detaljima za uređenje brodova.
Već se vidim jednog dana kako u mraku čekam kćer koja se šulja u nadi da me neće probuditi a ja u kućnom mantilu sa inicijalima i čašom konjaka da upotpunim klišej iz filmova.
Kao i svaka stvar u Hrvatskoj, i gradnja i priprema ove Veletržnice i djelatonosti se otegla nekoliko godina. Sjećam se da mi je bilo čudno što talijani iz regije Veneto financiraju cijeli ovaj projekt.
Lansirna rampa za torpeda u sve je lošijem stanju. Što bi se tu moglo napraviti?
- Bojim se da je vrlo izvjesno da jedan nalet juga, nažalost, može rješiti tu dilemu. Netko bi u tome trebao pronaći interes, ali da to bude javna stvar, ne privatna. Od javnog interesa svi bismo imali koristi. Ako govorimo o Rijeci kao kao potencijalno zanimljivom turističkom odredištu, moramo razraditi te punktove koje želimo pokazati. Uzmimo za primjer Whiteheada. Nigdje u Rijeci nije označeo da je neku kuću napravio Robert Whitehead. Svi znaju za Casu Venezianu. To je spomenik kulture i zaslužio je da se tu stavi oznaka da je to dao izgraditi Whitehead. Ostavio je iza sebe i kuće na riječkom Dolcu, lansirnu rampu, i mauzolej na Kozali. Sve bi to trebalo barem označiti.
Odgovor Irvina Lukežića, autora monografije studije o izumitelju i veleindustrijalizaciji Robert Whiteadu novinarima iz Novog Lista.
Nekadašnje tračnice sa kojima su se prenosili famozna torpeda (pretpostavljam).
Zaista mi je žao gledati kako ovaj potencijal neumoljivo propada..
Neiskorišteni prostor u Torpedo hali.
Arheolog bi bio presretan da pronađe ovakav eksplicitan nalaz.
Brod Lukobran za lukobranom (di drugdje).
Molo Longo preko puta..
Moram priznati da mi nije jasan nedostatak vizije vladajuće kaste pored ovakvih potencijala. Bojim se znati koji bi mogao biti prosjek IQ-a svih naših političara.
Post je objavljen 08.03.2010. u 21:41 sati.