Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/hdzbihposavina

Marketing

Intervju sa Josipom Jerković, voditeljem Ureda za raseljene Vlade Županije Posavske, Federacije BiH


NAŠ REZULTAT JE 25 MILIJUNA KM ZA POVRATNIKE

Vlada RH pomaže 39 općina BiH a za Bosansku Posavinu je donirala 1000 paketa građevnog materijala za obiteljske kuće
Vladin ured za raseljene osobe Županije Posavske, sa sjedištem u Odžaku, u drugom kantonu (ukupno ih je deset) Federacije BiH je osnovan 2000. godine. Voditelj je Josip Jerković, s kojim smo vodili poslovno-politički razgovor, jer uz vođenje ureda predsjeda Odboru HDZ-a u Bosanskoj Posavini. Na prostoru Županije Posavske u tri općine: Orašju, Domaljevcu–Šamcu i Odžaku živi 55 tisuća stanovnika, od kojih je Hrvata (prema podacima iz 2005.) oko 40 tisuća, Bošnjaka oko 7000, Srba 800 i nekoliko stotina ostalih.
* Kada je počeo povratak?
- Prve kuće su za Hrvate povratnike obnovljene uz pomoć ovog Ureda. Potpredsjednik RS-a iz redova hrvatskog naroda Davorin Čordaš je 1999. godine bio pomoćnik federalnog ministra za raseljene i izbjegle pa smo preko našeg ureda počeli obnavu u Bosanskoj Posavini: u Brusnici 22 kuće, u Koraću, Novom Selu i nekoliko kuća u Bosanskom Brodu. To su bile prve kuće za Hrvate u Posavini obnovljene uz pomoć Ureda koji je bio jedina legalna hrvatska institucija Vlade Županije Posavske. Poslije smo radili poslove isključivo za Županiju Posavsku a rekao bih da smo Ured i ja tamo u nadi da ćemo jednog dana ipak biti cjelovita Bosanska Posavina.
* To ćete potkrijepiti?
- Pogledajte izjave premijera Milorada Dodika i razgovora koje vodi Dragan Čović, ali i ostali. Složili smo se da će ovo biti poslovno-politički razgovor, jer sam tu i u ulozi predsjednika Odbora HDZ-a Bosanska Posavina. To je sedam općina koje su po Daytonu pripale RS-u: Derventa, Bosanski Brod, Doboj, Modriča, Pelagićevo, Gradačac i Bosanski Šamac. Ako se misli u BiH napraviti trajni mir trebale bi biti četiri federalne jedinice, što zagovara i predsjednik Čović, tragom Prudskog sporazuma.
* Vi ste pitali u Banjoj Luci za zamjenu teritorija?
- Na moj upit postoji li mogućnost zamjene teritorija Glamoč, Grahovo, Drvar za dio Bosanske Posavine, čime se mnogi razbacuju pred izbore, Dodikov odgovor je bio da sigurno ne postoji mogućnost zamjene sve dok se ne formiraju četiri federalne jedinice: Dodik prvu zove Republikom Srpskom, druga je hrvatska komponenta, te bošnjačka i sarajevska regija, po principu Distrikta Brčko. Ne daje se mogućnost cijepanja RS-a a kad se formiraju četiri federalne jedinice a onda možemo razgovarati o zamjeni teritorija Derventa, Brod, Modriča, Glamoč,Drvar, Grahovo.
* Kakvo je promišljanje Ureda?
- Ipak će, kad-tad doći do cjelovite Posavina, koja će biti u hrvatskoj komponenti, zajedno s Hercegovinom. Prudski sporazum je bio na tom tragu, pristanak je bio na vidiku, a sada je na potezu međunarodna zajednica.
* Kako će odlučiti?
- Oni već imaju neko rješenje, ali ovih dana slušaju želje svih.
* Koliko je dobro što vas međunarodna zajednica pritišće, a koliko loše?
- Dobro je da se nađe trajno rješenje za BiH, ali ako pritišće kroz razno-razne optužbe, jer smo svjedoci da se protiv Čovića opet dižu neutemeljene optužbe, to su pritisci da bi on pristao na nešto što ne želimo pristati. Iskreno vam mogu reći da je položaj Hrvata u ovome trenutku u BiH vrlo težak.
* Ipak vidite i nešto dobro?
- Pozitivna je strana što smo za pregovaračkim stolom. Međunarodna zajednica nas uvažava i zato imamo šansu. U RS-u je Hrvatima grozno, ali je činjenica da što nam daju to imamo, što nam ne daju ne daju. U Federaciji su me "zagrlili", pa me malo "udaraju po nosu", pa me opet "grle", pa me "udaraju".
* Vratimo se Uredu koji glavninu posla odrađuje za Županiju Posavsku?
- U deset godina Ured je, jučer smo izlistali podatak, osigurao oko 25 milijuna KM, ako sve zbrojimo, svega onoga gdje smo bili posrednici.
* Hrvatsku uvijek zanima koliko je ona pomogla?
- Iz Vlade RH je bilo 350 paketa građevnog materijala za Županiju Posavsku a za cijelu Posavinu više od 1000 paketa. U početku je Ured bio jedina institucija koja je uz pomoć Udruge "Vrata Bosne" pomagala i povratnici su popunjavali zahtjeve za hrvatsku donaciju građevnog materijala.
* Kako je bilo u Odžaku?
- Zvali su ga "kabriolet općina" jer je 8000 kuća bilo devastirano i bez krova. Danas treba obnoviti samo 1000 kuća. Obnovljeno je 7000 kuća, ali tu su i one koji su povratnici obnovili sami.
* Uvijek postoje neke dvojbe?
- Neki su se zadužili a drugi dobili donaciju. Kad je Ured počeo raditi paketi građevnog materijala su stizali u Dubicu a danas se vidi da ih je dio propao. To je organizirala vojska i napravljeno je skladište. Od 2000. godine bio sam zagovornik da se ne stvara skladište, nego da se izravno dostavlja povratnicima u dvorišta.
* To se pokazalo ispravnom orijentacijom?
- Sada je sedmi program pomoći Vlade RH a osmi je pripremljen. Ovih dana čekamo potpisivanje 50 ugovora za sljedeću godinu za hrvatsku pomoći 50 ugovora od federalnog ministarstva. Na proljeće se nastavlja isporuka građevnih paketa za Bosanski Brod, Derventu, Bukovicu i Kulinu. Vlada RH pomaže 39 općina u BiH, a o proritetima i imenima se odlučuju u Hrvatskoj.
* Ipak je vratilo malo Posavljaka?
- To je problem u svim entitetima. Mladi su otišli u svijet i snašli se. Roditelje vuče srce. Imali smo slučaj u općini Derventi kada je otac prodao zemlju, sin je otkupio nazad i pravi kuću a imao je četiri godine kada je otišao iz Posavine. U Županiji Posavskoj imamo 55 tisuća stanovnika u tri općine, ali nam manjka 9000 osoba, ne postoje, rasuli su se po svijetu.
* Vi također apelirate na Posavljake da ne prodaju zemlju?
- Istina, to stalno govorim. Prije rata sam živio na Unki i tu je poslije rata naseljeno stanovništvo iz Glamoča, Drvara, Grahova... Moja je kuća minirana, temelj joj je izvađen iz zemlje, i ne znam kada ću, ali sigurno hoću, izgraditi novu kuću. Za sada imam kuću u Odžaku. Moj brat je obnovio kuću i pet puta su mu je razbijali a on ju je uvijek obnovio.
(Poslije razgovora s Josipom Jerkovićem europska parlamentarka Doris Pack je upravo 25 studenoga 2009. godine potvrdila da Prudski sporazum treba biti osnova za pregovore u BiH. o.a.)

Razgovarala: Karolina Bognar

Post je objavljen 30.11.2009. u 18:58 sati.