Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/auzmish

Marketing

Raspela u školama. U bliskodalekoj E-u-niji.

Raspelima u državnim školama krši se europsko pravo, utvrdio je Sud za ljudska prava u Strassburgu i naložio Italiji isplatu odštete majci dvoje učenika, čitam u jučerašnjem internetskom izdanju njemačkog Spiegela.

Talijansko ministarstvo prosvjete se navodno pjeni - Sud je zauzeo stav kako unatoč katoličkoj tradiciji Italije raspelo povrjeđuje religijske slobode učenika i istovremeno roditeljima uskraćuje mogućnost odgajanja djece sukladno svojim osobnim načelima – to je, odlučio je Sud jednoglasno 3. ovog mjeseca, nespojivo sa Europskom konvencijom o ljudskim pravima.
Majka je godinama vodila postupke i uvijek bila odbijana.
2005., upravni sud je odlučio kako je raspelo u školi “simbol talijanske povijesti i kulture pa time i talijanskog identiteta”. Vrhovni sud potvrdio je ovaj stav, smatrajući kako raspela u ustavnom kontekstu sekularne države predstavljaju izdvojenu vrijednost. Ipak, suci u Strassburgu procijenili su kako učenici raspela svakako mogu tumačiti kao religijsko obilježje, te da upravo sloboda nepripadanja nekoj religiji zahtijeva posebnu zaštitu. Sud nadalje smatra kako nije očito, čime “simbol, koji se razumom povezuje sa katoličanstvom” doprinosi temeljnom prosvjetnom pluralizmu demokratskog društva te je, u konačnici, povrijeđeno pravo roditelja na odgoj djece kao i njihova religijska sloboda.
Naravno, talijanske novinske agencije prenose i reakciju ministarstva prosvjete, koje smatra kako raspelo ne predstavlja prihvaćanje katoličanstva, već simbol tradicije. “Nikome, a ponajmanje ideološkom europskom sudu, neće uspjeti zatiranje našeg identiteta”, zaključuju u ministarstvu.

Kako dalje navodi “Spiegel”, slične su polemike vođene u većinski katoličkoj Bavarskoj. Savezni ustavni sud Njemačke 1995. je odlučio protiv državnog propisa o obvezi postavljanja raspela ili križa u razredima, obzirom da takav propis krši vjersku slobodu. Kako bi zaobišao ovakvu odluku, bavarski je parlament izglasao novi zakon, po kojem se križ mora ukloniti jedino ukoliko se kosi sa vjerom ili svjetonazorom odgajatelja. Nakon što su učitelji i profesori pokušali temeljem ovog zakona ishoditi skidanje raspela, upravni sud je 2008. potvrdio pravo slobode savjesti učitelja, ali odredio i da križevi ostaju, jer je nastavno osoblje za razliku od učenika već oformljeno u svojoj osobnosti, te time nije ugroženo u svojoj slobodi.

Toliko dakle o Italiji i Europskoj Uniji.
Svaka sličnost sa Hrvatskom je, naravno, slučajna, iako me ne bi čudilo da nakon svepresudne strateške top teme o arbitraži uskoro dobijemo na pušenje neku sličnu velebitost, koju će sa suzom ganutosti u oku prepričavati naši praunuci. Od Kanade do Urugvaja, preko Wellingtona naravno.
No, ajmo pozitivno...
Ma mi smo jučer iskomplimentirani od slovenskog premijera; Podravke, Varteksi, SMSi, Badeli i potpuni slom gospodarstva tek su sitni kamenčići na našem neupitno(m) svijetlom putu u bolje europsko sutra...
(O bliskom susjedstvu, gdje će se uskoro uz kavu vjerojatno u miru i dobru grlit' Plavšićka i Glavaš, neki drugi put...)



Post je objavljen 05.11.2009. u 12:11 sati.