Na Brijunima je jučer počela 5. međunarodna konferencija o nacionalnoj i međuetničkoj pomirbi, vjerskoj snošljivosti i sigurnosti na Balkanu, u organizaciji Europskog centra za mir i razvoj (ECPD) i Sveučilišta za mir UN-a u suradnji s Vladom Japana, Istarskom županijom te uz potporu međunarodnih udruga.
Konferencija, na kojoj je stotinjak sudionika, posvećena je međunacionalnim, međuetničkim i međuvjerskim odnosima, kako razlike u nacionalnoj i etničkoj pripadnosti, kulturi i jezicima ne bi bile prepreka, nego moralna i humana vrijednost koja mora imati odraz u pomirbi ljudi i naroda Balkana, naglasili su organizatori.
Predsjednik Europskog centra za mir i razvoj Takehiro Togo ocijenio je na početku skupa kako je "regija zapadnog Balkana još u stanju krize", te kako bi "integracija u Europskoj uniji mogla osigurati konačno rješenje problema zapadnog Balkana". Dodao je da je u takvim uvjetima uloga političkih vođa i medija od iznimne važnosti.
Izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, Borislav Vučković, rekao je kako je glede "nacionalne i međuetničke tolerancije Istra uvijek bila primjer drugima", dodavši da se hrvatski predsjednik Stjepan Mesić u svojim nastupima uvijek zalagao za ove ljudske vrijednosti.
I potpredsjednik hrvatske Vlade Slobodan Uzelac ocijenio je kako je Istra primjer kojeg trebaju slijediti i ostale županije u Hrvatskoj.
"Nažalost prilike u drugim dijelovima Hrvatske su lošije nego u Istri, a one se, uz ostalo, ogledaju u sporom procesu otklanjanja posljedica rata", istaknuo je Uzelac.
Istarski župan Ivan Jakovčić ustvrdio je da je "Istra najbolji primjer kako sačuvati mir i toleranciju na jednom području, za razliku od drugih koji su često imali nacionalističke slogane", dodavši da je njegov slogan uvijek bio - "različitost je naše bogatstvo a tolerancija naša snaga".
Također je ocijenio kako je Istra uvijek bila i veliki most prema svim regijama na zapadnom Balkanu, spomenuvši dobru suradnju s Vojvodinom, kantonima u Bosni i Hercegovini, posebno mostarskim, i zeničkim te sa Crnom Gorom.
"Politika dijaloga koja je afirmirala ove vrijedosti, uvijek je pobjeđivala jer tolerancija, dijalog i mir nemaju alternativu", zaključio je Jakovčić.
U nastavku konferencije na Brijunima koja završava danas, sudionici su raspravljali o globalnoj ekonomskoj krizi i njenim posljedicama po gospodarstvu balkanskih država, o budućem razvoju balkanske regije te o pomirenju i sigurnost kao međusobnoj povezanosti.
Post je objavljen 30.10.2009. u 07:36 sati.