Pregovori o ustavnim reformama u BiH, koji su vođeni između predstavnika sedam političkih stranaka uz posredovanje američkih diplomata i predstavnika EU, prekinuti su danas u poslijepodnevnim satima a nastavak bi trebao slijediti sutra.
Pregovori čelnika političkih stranaka završeni su danas u Sarajevu bez konkretnih dogovora, osim suglasnosti da se nastave i u srijedu no bez naznaka da bi i tada mogao slijediti dogovor o ključnim rješenjima koje je ponudio paket usuglašen između američke i europske diplomacije.
Predsjednik HDZ BiH Dragan Čović po završetku sastanka održanog u vojnoj bazi Butmiru novinarima je kazao kako je u ovom trenutku moguće očekivati dogovor o statusu i raspodjeli državne imovine no ne i promjeni ustava.
"Što se tiče Hrvata, jasno smo iznijeli stajalište da BiH ne može preživjeti ako nije država triju jednakopravnih konstitutivnih naroda", kazao je Čović istaknuvši kako mu je osobno bilo nezamislivo "da netko pokušava izmijeniti ustav tako što će iz njega u cijelosti eliminirati jedan narod".
Čović je još u ponedjeljak naznačio kako je neprihvatljivo to što ustavni amandmani koje je predložila međunarodna zajednica ne tretiraju, primjerice, pitanje ravnomjerne nacionalne zastupljenosti na ključnim pozicijama u državi.
Predsjednik Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i premijer BiH entiteta Republika Srpska Milorad Dodik sastanak u Butmiru napustio je prvi s obrazloženjem da mora putovati u Beograd na sastanak s ruskim predsjednikom Dimitrijem Medvedevom.
Novinarima je kazao kako ne vjeruje da je moguć ikakav dogovor na temelju paketa što ga je predložila američka i europska diplomacija.
"Mislim da su razlike mnogo veće nego što su bile ranije. Dogovoreno je da se još sutra nešto pokuša pronaći no ja ne vjerujem da je to moguće", izjavio je Dodik napuštajući bazu Butmir.
Kazao je kako je za bosanske Srbe neprihvatljiv i pokušaj uvođenja vrhovnog suda BiH, što je pak bio zahtjev bošnjačke strane.
Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić potvrdio je kako je upravo to bio njegov prijedlog na sastanku.
Predloženi paket ustavnih promjena, iako ga smatra nedostatnim, za Tihića je ipak napredak u odnosu na postojeća ustavna rješenja.
"Smatramo da je nužno riješiti pitanje entitetskog veta, vrhovnog suda i ovlasti Ureda visokog predstavnika (OHR) kao sadašnjeg vrhovnog tumača Daytonskog sporazuma", objasnio je Tihić poziciju svoje stranke.
Član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić izjavio je novinarima kako nije zadovoljan tijekom pregovora o ustavnim reformama u BiH u vojnoj bazi Butmiru kod Sarajeva.
"Nije ispunjen ni minimum naših zahtjeva i zato je prijedlog (ustavnih reformi) neprihvatljiv", kazao je Silajdžić dodajući kako međunarodna zajednica tolerira one koji krše Daytonski sporazum unatoč činjenici da je upravo to i izazvalo trenutačnu političku krizu koja vlada u BiH. Kazao je kako je za njegovu stranku (Stranka za BiH) i dalje prihvatljiv jedino zahtjev da BiH bude ustrojena kao država sastavljena od regija na ekonomskoj osnovi.
Silajdžić je novinarima potvrdio i to da je nakon jutarnje plenarne sjednice pregovarački proces bio nastavljen unutar radnih skupina od kojih se jedna bavi ustavnim reformama, a druga statusom državne imovine.
Pregovori vođeni danas u vojnoj bazi Butmiru kod Sarajeva vođeni su uz posredovanje zamjenika američke državne tajnice Jamesa Steinberga, švedskog ministra vanjskih poslova Carla Bildta i povjerenika Europske unije za proširenje Ollija Rehna.
Oni su bosanskohercegovačkim političarima u ponedjeljak predstavili prijedlog amandmana na postojeći Daytonski ustav kojim bi se ojačala uloga parlamenta BiH i vijeća ministara te uspostavila institucija predsjednika BiH umjesto postojećeg tročlanog predsjedništva.
Predložene su i neke izmjene u načinu donošenja odluka u državnom parlamentu i vijeću ministara no bez zadiranja u postojeće mehanizme koji entitetima omogućuju blokiranje zakona.
Post je objavljen 20.10.2009. u 17:17 sati.