Predsjedniik Srbije Boris Tadić primio je u petak predstavnike sedam parlamentarnih stranaka iz BiH entiteta Republike Srpske (RS), sa kojima je razgovarao o predstojećem sastanku u vojnoj bazi Butmir kod Sarajeva, javili su beogradski mediji.
Na sastanku su sudjelovali čelnici Saveza nezavisnih socijaldemokrata, Srpske radikalne stranke, Srpske demokratske stranke, Partije demokratskog procesa, Demokratskog narodnog saveza, Demokratske partije i Socijalističke partije RS.
Uoči sastanka sa čelnicima stranaka iz RS, Tadić je, kako se navodi, istaknuo da je za Srbiju prihvatljivo svako političko rješenje oko kojega se dogovore legitimni predstavnici sva tri konstitutivna naroda u Bosni i Hercegovini.
Dodao je da Srbija ostaje trajno privržena Daytonskom sporazumu i da je taj sporazum moguće mijenjati samo ukoliko se sve tri strane dogovore oko toga.
Tadić je ponovio da je otvoren za razgovor sa predstavnicima bošnjačkih i hrvatskih stranaka iz Federacije BiH, te ocijenio kako pregovori u Butmiru imaju konstruktivnu namjeru pronaći rješenje koje će svim stranama osigurati pun legitimitet.
Sastanku je, kako prenose mediji, nazočio i premijer BiH entiteta RS i predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik, po čijim je riječima na sastanku zaključeno da "Srbija može poduprijeti i potencirati razgovore o BiH na bazi konsenzusa i dogovora svih, jer je to najbolji način koji daje širinu i mogućnost za vođenje razgovora s partnerima u BiH".
Razgovori o političkim reformama u BiH započeti su 9. listopada u bazi Butmiru uz posredovanje švedskog ministra vanjskih poslova Carla Bildta i zamjenika američke državne tajnice Jamesa Steinberga, a političkim čelnicima iz BiH ostavljen je rok do 20. listopada da pokušaju postići suglasnost o zakonima i izmjenama Ustava kojima će se "osigurati nastavak približavanja BiH Europskoj uniji i NATO-u".
Dodik opet prijeti referendumom
Premijer RS Milorad Dodik u subotu je, dan nakon sastanka s Tadićem ponovno zaprijetio referendumom u tom entitetu, ako međunarodna zajednica nametne model političkih i ustavnih reformi o kojima se trenutačno pregovara.
"Krivnju za destabiliziranje prilika u BiH i odgovornost za to snosit će onaj tko bude nametnuo rješenje, a kao odgovor imat će referendum građana RS-a", izjavio je Dodik novinarima u Derventi gdje je boravio tijekom dana.
Komentirajući razgovore vođene u Beogradu Dodik je u subotu kazao da se Srbiju mora konzultirati o svakom pokušaju izmjene Daytonskog sporazuma jer je ona jedna od potpisnica tog sporazuma.
Istaknuo je kako očekuje da će Srbija biti "jamac teritorijalnog integriteta RS".
Dodik je također ponovno odbacio mogućnost ukidanja ili ograničavanja donošenja odluka u Parlamentu BiH kroz tzv. entitetsko glasovanje kao i eventualnog reduciranja zakonodavne uloge Doma naroda Parlamenta BiH.
Post je objavljen 19.10.2009. u 11:33 sati.