Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/protivnasilja

Marketing

Sankcije za maloljetne nasilnike



Nasilje među mladima je ozbiljna tema i zbilja koja se uvukla u sve pore života mladih: dom i obitelj, školu, slobodno vrijeme, izlaske.

Osim posljedica za žrtve maloljetničkog nasilja i zlodjela koje čitamo po crnim kronikama sve češće i sve brutalnije, ostaju posljedice i za počinitelje i njihove obitelji. Uz psihološke posljedice tu su i sankcije za njihova djela.

Sankcije za maloljetne počinitelje propisuje prije svega Zakon o sudovima za mladež (Narodne novine 111/97, 27/98, 12/02) i Prekršajni zakon (Narodne novine 107/07).

Propisi koji reguliraju kažnjavanje maloljetnika nisu do kraja razrađeni, te često je problem provedba za koju nisu osigurani kapaciteti, ni ljudski, ni smještajni. U postupku je donošenje zakona koji bi regulirao izvršavanje sankcija izrečenih maloljetnicima kako bi se u potpunosti ispunila opća i posebna svrha kažnjavanja.

Prema statističkim podacima iz 2008. godine o kaznenim djelima počinjenim „nasilničkim ponašanjem“ maloljetnika, zabilježeno je:

* 468 kaznenih djela tjelesne ozljede,
* 113 kaznenih djela teške tjelesne ozljede,
* 114 kaznenih djela nasilničkog ponašanja,
* 469 prekršajnih djela počinjenih naročito drskim ponašanjem,
* 1299 prekršajnih djela narušavanja javnog reda i mira – tučom, svađom i vikom,
što kod kaznenih djela pokazuje povećanje naspram 2007. godine, a kod prekršajnih djela malo smanjenje od 2007.g.

Zakon o sudovima za mladež sadrži odredbe za mlade počinitelje kaznenih djela. Prema tom zakonu se određuje kako se sankcioniraju maloljetnici za počinje djela koja ulaze u područje kaznenog prava.

Svrha maloljetničkih sankcija prema tom zakonu je pružanje zaštite, brige, pomoći i nadzora, osiguranje opće i stručne izobrazbe maloljetnog počinitelja kaznenog djela, te utjecati na njegov odgoj, razvijanje njegove cjelokupne ličnosti i jačanje njegove osobne odgovornosti.
Time je svrha kažnjavanja drugačija nego za odrasle osobe jer je potrebno i odgojno djelovati na maloljetnika kako bi ga se osposobilo za život i kako ne bi ponovno činio nedjela.

Zakon o sudovima za mladež kao maloljetnike definira osobe koje su u vrijeme počinjenja djela navršile 14 godina, a još nisu navršile 18 godina.
Zakon obuhvaća i mlađe punoljetnike, tj. osobe s navršenih 18 godina, a koji nisu navršili 21 godinu života.

Maloljetnicima se za počinjena kaznena djela kao sankcije izriču odgojne mjere, maloljetnički zatvor i sigurnosne mjere.
No, maloljetniku do 16. godine se mogu izreći samo odgojne mjere.

Odgojne mjere su:

* sudski ukor,
* posebne obveze,
* upućivanje u centar za odgoj,
* pojačana briga i nadzor,
* pojačana briga i nadzor uz dnevni boravak u odgojnoj ustanovi,
* upućivanje u odgojnu ustanovu,
* upućivanje u odgojni zavod i
* upućivanje u posebnu odgojnu ustanovu.

Sudski ukor, posebne obveze i upućivanje u centar za odgoj su odgojne mjere koje se izriču kada je potrebno utjecati na maloljetnikovu ličnost i ponašanje mjerama upozorenja, usmjeravanja ili drugim primjerenim mjerama.
Odgojne mjere pojačanog nadzora izriču se kad je za maloljetnikov odgoj i razvoj potrebno poduzeti trajnije mjere uz odgovarajući stručni nadzor i pomoć, a nije potrebno maloljetnikovo odvajanje od dotadašnje sredine.
Zavodske mjere se izriču kao krajnje sredstvo, kada je potrebno prema maloljetniku poduzeti trajnije i invazivnije odgojne mjere ili mjere liječenja uz njegovo odvajanje od dotadašnje sredine.

Pri izboru odgojne mjere sud uzima u obzir sve okolnosti: dob, osobine, razvijenost, počinjeno djelo, ponašanje prije i poslije, životne uvjete, obiteljsku situaciju, te sve ostalo što može utjecati na izbor odgojne mjere kojom će se najbolje ostvariti svrha odgojnih mjera.

Maloljetnički zatvor je kazna lišenja slobode koja se može izreći starijem maloljetniku za kazneno djelo za koje je u zakonu propisana kazna zatvora od pet godina ili teža kazna, ako je s obzirom na narav i težinu djela i visok stupanj krivnje potrebno izreći kaznu.
To je kazna koja se izriče kada se više odgojnim mjerama ne može postići svrha kažnjavanja.


Sigurnosne mjere se mogu primjeniti i prema maloljetnicima uz odgojnu mjeru ili kaznu maloljetničkog zatvora.
To su: sigurnosna mjera obveznog psihijatrijskog liječenja, obveznog liječenja od ovisnosti, protjerivanja stranca iz zemlje i oduzimanja predmeta, a prema starijem maloljetniku i mjera sigurnosti zabrane upravljanja motornim vozilom.

Maloljetnicima u kaznenim predmetima sude sudovi za mladež pri općinskim i županijskim sudovima koji imaju ustrojene odjele za mladež koji se sastoje od vijeća za mladež i sudaca za mladež. Svi koji postupaju pred tim sudovima moraju imati izražena nagnuća za odgoj, potrebe i probitke mladeži, te vladati osnovnim znanjima s područja kriminologije, socijalne pedagogije i socijalne skrbi za mlade.

Prekršajni zakon također sadrži posebne odredbe o sankcioniranju maloljetnika za počinjene prekršaje, a sankcije su opet odgojne mjere, zaštitne mjere i kazne (novčana kazna i maloljetnički zatvor).

I za kaznena i prekršajna djela, kao sankcija se propisuje odgojna mjera – posebne obveze koja propisuje obvezu maloljetnika:

* da se ispriča oštećeniku,
* da prema mogućnostima popravi ili nadoknadi nanesenu štetu,
* da redovito pohađa školu ili radno mjesto,
* da se osposobi neko zanimanje, da prihvati zaposlenje i u njemu ustraje,
* da se uključi u rad humanitarnih organizacija ili poslova komunalnog ili ekološkog značenja,
* ili da se uzdrži od posjećivanja određenih lokala ili društava,
* da se podvrgne odvikavanju od ovisnosti,
* ili da se uključi u pojedinačni ili skupni rad u savjetovalište za mlade.

Prema podacima državnog odvjetništva koje podnosi kaznene prijave protiv maloljetnika, tijekom 2008.g. je preko 1000 kaznenih prijava riješeno u prethodnom postupku primjenom odgojnih mjera tzv. alternativnih sankcija čiji je cilj pravovremeno utjecati na mlade. Problem je što se te posebne obveze ne izvršavaju jer ne postoje savjetovališta za mlade ili humanitarne organizacije pri kojima bi maloljetnici mogli odraditi svoju posebnu obvezu.

Potrebno je osnovati i savjetovališta za mlade kojima bi u nadležnosti bilo provođenje odgojnih mjera.

Obiteljski centri su osnovani kao savjetovališta za djecu, mladež i obitelj i u djelokrugu posla im je rad prvenstveno na preventivi nasilja.

Preuzeto od Obiteljskog centra Virovitičko-podravske županije



Post je objavljen 18.10.2009. u 01:05 sati.