Vila Auer, u Nazorovoj 10, jedna je od rijetkih kuća na području Zagreba kojoj se pridaje naziv „ukleta“. Sagrađena je 1903. na groblju koje je od posmrtnih ostataka očišćeno, tek, 1907. Duhovi su, navodno, opsjedali stanovnike. Groblje se nalazilo između Nazorove i sadašnjeg Rokovog perivoja na mjestu gdje se danas nalazi vila. Crkvica na perivoju, koja se trenutno renovira, svjedoči o postojanju groblja.
Kuća se, već duže vrijeme, prodavala po cijeni od 1,6 milijuna eura, a njezinu vrijednost opravdava dobra lokacija, u blizini Britanskog trga. Sredinom ove godine, vila koju je projektirao poznati arhitekt Viktor Kovačić, dobila je novog vlasnika nakon što je godinama bila prazna i zapuštena. No i dalje se čini da u kući nikoga nema i da nikakvi radovi nisu u tijeku. Dvorišna vrata su zaključana lokotom i lancem, prozori vile razbijeni, a okolna stabla ne dopuštaju znatiželjnicima da vide nešto više od starih stepenica i zidova. Starija stanovnica Nazorove povjerila je da se u kući pored, na broju osam, nekada nalazila mrtvačnica, ali u priče o ukletoj vili ne vjeruje. Kada je bila nestašica vode, cijela ulica je od Auerovih uzimala vodu sa izvora na njihovoj zemlji, istaknula je gospođa.
U vili su nastajala umjetnička djela Roberta Auera, najpoznatijeg člana utjecajne obitelji Auer. Robert je poznat kao sjajan portretist poznatih osoba, ali i po svojim erotskim crtežima u kojima je otvoreno prikazivao spolni odnos u različitim varijantama. Smatra se da je njegovo zanimanje za erotiku graničilo s opsjednutošću.
Vila skrivena na brijegu između Rokove i Nazorove izgleda kao da ne želi biti pronađena. Iako ima bogatu prošlost, ne pripada u zaštićenu kulturnu baštinu, tako da je novi vlasnici, ako žele, mogu potpuno srušiti. Ukleta ili ne, ova vila nosi duh starog Zagreba i poneku tajnu za koju, možda, jedino zna Eva Sedak, posljednji živi potomak obitelji Auer.
Post je objavljen 15.10.2009. u 17:27 sati.