Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/opsa

Marketing

NATO želi "maksimalni pritisak" Moskve na Iran

Dan poslije američkog odustajanja od obrambenog štita u Europi, glavni tajnik NATO-a ponudio je u petak Rusiji nov početak odnosa sa Zapadom pozivajući je da mu se pridruži u maksimalnom pritisku na Iran kako bi se ta zemlja odrekla nuklearnog programa.

"Očekujemo da nam se Rusija pridruži kako bismo učinili maksimalni diplomatski i politički pritisak na Iran da okonča nuklearne ambicije", rekao je u Bruxellesu Rasmussen.

Pošto su Sjedinjene Države u četvrtak objavile preinake u gradnji proturaketnog štita u srednjoj Europi, a taj projekt je Rusija doživljavala kao prijetnju vlastitoj sigurnosti, odnosi Zapada i Rusije trebali bi krenuti uzlaznom putanjom.

"Mislim da je i u interesu Rusije" da Iran odbaci svaku težnju za ostvarenjem vojnog nuklearnog programa, rekao je Rasmussen i poručio da "širenje tehnologije balističkih raketa zabrinjava zemlje NATO-a, ali Rusiju".

Ruski diplomat potvrdio je u petak da Washington u zamjenu za izmjene proturaketnog štita želi od Moskve odlučnije stajalište u svezi s iranskim nuklearnim programom i odustajanje od prodaje ruskog protuzračnog sustava za obranu S-300 Teheranu.

Američka agencija AP ističe da se prvi čovjek NATO-a zauzeo za zajedničku raketnu obranu SAD-a, NATO-a i Rusije.

"Moramo istražiti potencijal da u danom trenutku povežemo američki, NATO-ov te ruski raketni obrambeni sustav", rekao je Rasmussen ne ulazeći u pojedinosti takva plana.

Izrazio je žaljenje što su bivši neprijatelji Hladnog rata u proteklih 20 godina propustili preuzeti zajedničku skrb za prijetnje globalnoj sigurnosti uključujući i terorizam.

Odnosi NATO-a i Rusije pogoršali su se zbog širenja NATO-ovih granica na interesni prostor Rusije i kulminirali lani rusko-gruzijskim ratom oko Južne Osetije.

Agencija AFP piše da je Rasmussen svoju ponudu Rusiji uobličio u tri konkretna prijedloga. To su trenutačno jačanje suradnje NATO-Rusija u svim područjima zajedničkog interesa, zatim obnova rada savjetodavnog tijela Vijeće NATO-Rusija te izrada popisa "novih izazova sigurnosti" za 21. stoljeće.

AFP podsjeća da je ruski šef diplomacije Sergej Lavrov još u četvrtak ocijenio da bi nametanje novih sankcija Iranu bila "ozbiljna pogreška".

Rusija, kao i Kina, stalne članice Vijeća sigurnosti, protive se novim sankcijama Iranu i prednost daju pregovorima.

Post je objavljen 19.09.2009. u 16:58 sati.