Bi trebalo bi pisati na svakom od nas, velikim tetoviranim slovima. Čak ne tetovirano, već duboko urezani nožem u tkivo (isto onako kako je Aldo urezivao reformiranim nacistima u filmu Inglorious Bastards), kako bi nas uvijek podsjetilo na gluposti koje radimo. O čemu se zapravo radi? O našim zakonima, naravno!
28. srpnja 2004. godine izglasan je jedan od boljih „Zakona o sigurnosti prometa na cestama“ (dalje u tekstu ZoSPnC) u kojemu je po prvi puta u potpunosti zabranjeno upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola (članak 199.). Bio je to hrabri korak, kojemu su se pobunila rulja i zakon je primio oštre kritike, ali svi smo se vozili i pridržavali zakona. Pod utjecajem restoransko – kafanskih (ispravnije bi bilo reći kafićkih, ali zbog pogrdnosti odabran je balkanski izraz kafane) lobija, taj zakon je pokleknuo i 06. lipnja 2009. godine donesen je novi ZoSPnC. Premda je novi zakon donio „drakonske kazne“: bile one novčane, oduzimanje prava upravljanja vozilom ili čak lišavanjem slobode – bravo, napokon! Ipak gospoda u Saboru, Vladi i na Pantovčaku su pokleknuli pred restoransko – kafanskim lobijem te ponovno dozvolili upravljanje vozilom pod utjecajem 0,5‰ alkohola u krvi. Čemu onda sva ona strka i izglasavanje prošlog zakona? Je li se Vuk nasitio, a Ovca ostala cijela? Ili je to samo naš mentalitet oko izglasavanja zakona, pa ćemo nešto zabraniti, kako bi to kasnije dozvolili? Šećemo se tako pijano prvo lijevo, pa onda desno, a EU nam se podsmjehuje sa takvim zakonima…
Uzmimo na primjer jednu drugu ozbiljnu članicu EU, Švedsku, u kojoj je maksimalna tolerancija za alkohol 0,2‰ u krvi (link, izražen u postocima). Ujedno slobodno se može reći kako se radi o zemlji u kojoj je običaj popiti neki alkohol za dobrodošlicu, odnosno grijanje u hladnim i dugim zimskim noćima. Pa ako jedni Švedi se mogu toliko promijeniti, zašto to ne bi mogli i mi? Ne bih znao na to odgovor, ali znam kako Švedi (onakvi kakvi jesu) su otišli korak dalje konstruirali automobil sa „uređajem za alko-testiranje“, što ne bi bilo ništa čudno, jer ih već imaju Toyota/Lexus i još par automobilskih kompanija. Ono što je specifično za taj uređaj je onemogućavanje paljenja automobila ukoliko je vozač pod utjecajem alkohola! Ono što je još hrabrije od toga dolazi od zakonodavstva, koje je propisalo kako svi automobili koji se prodaju u Švedskoj od 2012. godine nadalje moraju imati takve uređaje ugrađene u automobile!
Pitam se, osjećam li se osobno jedini ovdje u ovoj državi kao konj ili ima još takvih? Kada će se napokon neke stvari zabraniti jednom zauvijek i ostati takve? A takvi zakoni su kod nas brojni – uzmite samo zadnji primjer sa Zakonom o ograničenju uporabe duhanskih proizvoda…
Post je objavljen 14.09.2009. u 15:04 sati.