,nepoznatizagreb.blog.hr" />
Ovaj post je ponovo inspiriran knjigom Darje Radović-Mahečić "Socijalno stanovanje međuratnog Zagreba", a bavi se najstarijom kolonijom "Gradskih kuća" koja je sa stotinjak stanova sagrađena 1920.-1921. na uglu Klaićeve i Hochmanove ulice. To je najcentralnija lokacija na kojoj je ikad realiziran jedan takav projekat, u blizini jedne od najstarijih još i sada sačuvanih zagrebačkih tvornica, Tvornice duhana, koja je počela sa radom 1881. godine. Pogodnost za gradnju takvih kuća bila je upravo lokacija u blizini centra grada, već postojeća infrastruktura, kao i tramvajski promet koji se u to doba odvijao po Klaićevoj ulici.
Pogled iz Hochmanove ulice. Snimio: Vanja
Sagrađeno je 6 zgrada H-tlocrta u 2 paralelna niza, opasanih zidanom ogradom, sa ulazom kroz portal iz Klaićeve ulice i uređenim dvorištem sa drvoredom, poput engleskih "mansions" kompleksa zgrada. Prevladava tradicionalna arhitektura sa rizalitima i izbačenim volumenima stubišta, taj "kasarnski" tip zgrada korišten je naknadno u više navrata u drugim naseljima tog tipa (Meršićeva ulica, Kanal ..).
Svaki kat se sastoji od 4 dvosobna stana od 57 m2 i zajedničkom katnom kupaonicom nasuprot stubišta (WC-i su bili unutar stanova).
U ime građevinskog odsjeka potpisan je inž. Karlo Vajda, kao projektant arh. Pavao Jušić te kao graditelji građevinsko poduzeće Aranjoš i Popović.
Preneseno iz knjige Darje Radović-Mahečić "Socijalno stanovanje međuratnog Zagreba"
Kao zanimljivost, treba spomenuti da je postojao projekt za 24 radničke nastambe koje su trebale biti sagrađene na prostoru današnjeg Arhitektonskog fakulteta, te također i za "palaču radničkih ustanova", no niti jedan od tih projekata nije ušao u izvedbenu fazu već je krajem međuratnog razdoblja sagrađena zgrada fakulteta.
Unutarnje dvorište. Snimio: Vanja
A sad par riječi o sadašnjem trenutku tog kompleksa ... zgrade su u "osrednjem" stanju, bez velikih oštećenja, no niti posebno uredne. Prvi dojam koji prevladava po ulasku kroz portal sa Klaićeve je pretrpanost automobilima koji su popunili svaki kutak unutrašnjeg dvorišta te nedostatak brige za cjelokupno dvorište. Očito je da se pojedini stanari brinu o svojim "zakutcima" (što se vidi po cvijeću oko pojedinih stabala, teglama pored nekih ulaza), no zajednički prostori (pored zapuštene štange za klofanje tepiha, uz ogradu itd) su potpuno zapušteni i zarasli u korov (na sreću, ne i zatrpani smećem).
Šteta, jer uz ovako centralnu lokaciju i karakterističan izgled (portal, dvorište sa drvoredom) to bi zaista mogao biti lijep kutak za stanovanje.
Portal na ulazu iz Klaićeve. Snimio: Vanja
Unutrašnja strana portala. Snimio: Vanja
Za kraj, taj kompleks zgrada graniči sa često bučnim prostorom ispred srednje škole i gimnazije u Klaićevoj što sigurno doprinosi ne baš potpunom miru u tim zgradama.
Dborišni pogled. Snimio: Vanja
Originalni ulazi i vrata su sačuvani, no uz modernije dodatke (zvona, rasvjeta). Snimio: Vanja
Znaci modernog vremena na fasadi. Snimio: Vanja
Zapušten okoliš uza zid i "klofericu" ... Snimio: Vanja
.. no, tu je i mali "vrt" ispod prozora ... Snimio: Vanja
.. a ima brige i za pojedinačna stabla. Snimio: Vanja
"Što se to dešava u dvorištu?" Snimio: Vanja
Atmosfera starih vremena. Snimio: Vanja
Detalj stare lampe na unutrašnjoj strani portala. Snimio: Vanja
Post je objavljen 12.09.2009. u 09:19 sati.