Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/vatrenevijesti49

Marketing

DVADESET GODINA VATROGASTVA U STRMCU

STRMEC
Piše : Damir Marenić

Pierce CAFS.

Svoje obilježavanje proslave 20 godina rada i postojanja strmečki vatrogasci započeli su mimohodom kroz dio Strmca pa sve do centralne bine nakojima su se mogli nači ugledni gosti poput saborskog zastupnika i predsjedniak Vijeća grada Sveta Nedjelja Krunoslava Markovinovića, gradonačelnika Drage Prahina, dogradonačelnika Dragutina Vinovrški Penteka, predsjednika VZG Sveta Nedelja Damira Marenića, tajnika zajednice Gorana Škarića te zapovjednika Nevenka Čižmešija,tu su nadalje bili predstavnici strmečkih lovaca, KUD-a i osnivači.

Nakon svečanog mimohoda gradonačelnik g.Drago Prahin uručio je ključeve novog kombi vozila predsjedniku društva Dragi Francetiću, dok je kum zastave g. Dragutin Vinovrški Pentek svečano uručio zastavu društva zapovjedniku Marku Domitroviću.

Na inicijativu Slavka Vašića (Adamov), Vilima Krčelića, Antuna Vlašića i dijela mlaĎe generacije formiran je kandidacioni odbor 3. siječnja 1989. godine u prostorijama mjesnog doma. Kandidacioni odbor u sastavu Josip Bračun – kao predsjednik SSSRN, izabran je za predsjednika odbora, a članovi odbora bili su Ivica Prelec – tadašnji predsjednik MZ Strmec, Drago Francetić – današnji predsjednik DVD-a, Juraj Jambreuš, Vilim Krčelić, Grgo Krčelić, Slavko Vlašić (Adamov).

Prvu sjednicu vodio je predsjedavajući osnivačke skupštine Ivan Petravić. Nakon kraće rasprave izabrani su članovi upravnog i nadzornog odbora. Prvi predsjednik upravnog odbora DVD-a Strmec postao je Zlatko Ivančić, za zapovjednika društva izabran je Dubravko Sporiš, a njegovi zamjenici Vilim Krčelić i Marijan Bašić. Za tajnika je izabran Ivan Petravić, a za blagajnika Ivan Galic. Spremištar je postao Slavko Vlašić. A kako je upravni odbor brojio 13 članova za ostale članove UO su izabrani Vlado Vlašić, Antun Vlašić, Drago Francetić, Grgo Krčelić, Rudolf Kozar i Đuro Vlašić.

Nakon uspostave hrvatske države, dolazi i do nastanka općine Sv. Nedelja koja je nastala razdruživanjem sa Samoborom, te na području općine dolazi do formiranja Vatrogasne zajednice općine Sv. Nedelja, čiji smo članovi zajedno sa još 3 DVD-a sa područja općine.

Paralelno sa gradnjom prostorija išlo je i opremanje društva potrebnom opremom i vozilima. 1999. godine kupljeno je vozilo TAM 2000. Vozilo koje je služilo za prijevoz opreme i ljudi. 2000. godine došlo se u posjed malog navalnog vozila Mercedes 407. Kod te nabavke veliku pomoć imali su od g.Mate Mikeka, koji je živio u Njemačkoj i osobno se angažirao u pronalaženju adekvatnog vozila za naše područje i financijskim mogućnostima društva. Ove godine vozilo je poklonjeno DVD-u Sotin u Vukovarskoj-srijemskoj županiji, te je još i danas u uporabi.

„Danas kad slavimo 20 godina neprekidnog rada našeg društva moramo se vratiti i nešto više u prošlost. Vatrogastvo u Strmcu ne počinje sa 1989. godinom, već se moramo vratiti na 1947. godinu, kada je grupa Strmčana, od kojih su neki bili članovi i osnivači drugih vatrogasnih društava okupila se oko seoskog učitelja g. Matije Bosanca i osniva DVD Strmec. Naţalost u tadašnjem društvu nije bilo kroničara vremena tako da o DVD-u Strmec nemamo podataka već samo što smo doznali usmenom predajom. Osnivači tadašnjeg gruštva blili su: Mato Bosanac – prvi predsjenik, Drago Vlašić – zapovjednik, Valent Šikac, Petar Petravić, Stjepan Vlašić i Alojz Vlašić i drugi. Društvo je bilo u posjedu motorne crpke i navalnog vozila „OM“ koje je nabavljeno od DVD Trnje, a poznato po tome što je „volan bio na krivoj strani“. Sa ţaljenjem moramo konstatirati da se društvo ugasilo 1964. godine i da nije dočekalo svoju dvadesetu godišnjicu.“- završio je svoje izlaganje dopredsjednik društva Ivica Petravić.

U ime VZG Sveta Nedjelja spomenice za 20 godina te brončane medalje slavljenicima je uručio predsjednik Damir Marenić dok je zapovjednik Nevenko Čižmešija uručio brončane plamenice zaslužnim vatrogascima. Nakon službenog dijela za sve nazočne goste upriličen je svečani ručak u velikoj dvorani društvenog doma.


Post je objavljen 06.09.2009. u 13:07 sati.