Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/broco

Marketing

Jeste'l čuli što se dogodilo, u Podvinu pekmez zagorio!

Image Hosted by ImageShack.us

foto: Danijel Soldo

Podvinjci ako nisu najveći, onda su zasigurno najglasoviti pekmezari u Hrvatskoj i koji od rugalice, koju im prilijepiše susjedi, napraviše manifestaciju koju već 10-tu godinu održavaju pod nazivom „Svila šuška, šlingeraj se širi, a Podvinje po pekmezu i rakiji miri“.
Tako je bilo i u nedjelju (doduše skromnije nego proteklih godina) kada su za svoje goste ispekli pekmeza od skoro 200 kg šljiva „mađarica“, a u goste pozvali 10 kulturno umjetničkih društava te uz pjesmu, igru, pekmez i rakiju vratili sjećanja dvjestotinjak godina unazad. Još u sjećanju žive priče, kada su u sjedištu 7. satnije brodske pukovnije, postojale pekmezare u kojima se za potrebe vojske k.u.k. Monarhije u velikim kotlovima kuhao pekmez od šljiva uz dugotrajno miješanje što mu je davalo finu strukturu i postojanost. Pamti se i prepričava kako je prije 80-ak godina nestalo „kolomasti“ za seoska kola. I dok su kola u susjednim selima ostajala u dvorištima Podvinjci su svoja podmazivali pekmezom i vozili drva u Brod na prodaju. No, nevolja je nastajala kada se pekmez po vrućini razrijedio pa bi kolski kotači toliko škripali tako se škripa kola čula na daleko. I tako, zavidni susjedi, prozvaše Podvinjce „pekmezarima“, a književnik Slavko Kolar čak je napisao novelu "Pekmezari" kako bi se narugao Podvinjcu Josipu Stazicu ( s kojim je bio u nekim privatnim sukobima), nekadašnjem gradonačelniku Petrinje i sudioniku u atentatu na bana Cuvaja. Od tada je spjevano puno pjesma i pučkih stihova:
Evo ide iz Podvinja lola/ Sa pekmezom namaz'o je kola
U Podvinje išo' sam kolima/ Točak zeza nemamo pekmeza!

Image Hosted by ImageShack.us


No, tu je i svila od koje su bile istkane podvinjske narodne nošnje. U vrijeme Vojne Krajine na snazi je bio „carski befel“ po kojem je Podvinju zasađeno 5500 dudova na kojima je uzgajan dudov svilac. Na ta vremena podsjeća još postojeća zgrada svilane iz 1777. godine. Tako su Podvinjke sudjelovale 1864. na Prvoj hrvatsko-slavonsko-dalmatinskoj izložbi u Zagrebu gdje je Marija Štević izložila pokrivalo za glavu, a Jela Radovanović tkaninu od sirove svile.
Na kraju su izabrane najljepše cure- Tako je Ivanu Vuksanović (20),članicu KUD-a Lipa iz Semeljaca – tročlani Ocjenjivački sud 10. manifestacije „Svila šuška, šlingeraj se širi…“ proglasio je najljepšom djevojkom Manifestacije. Prva pratilja je Valentina Lukinović iz KUD-a „Zrinski“ (Brodski Stupnik) dok je za drugu pratilju izabrana Dorotea Deak iz KUD-a Mala Gorica.


Image Hosted by ImageShack.us


Post je objavljen 05.09.2009. u 09:34 sati.