Uzroci bračnih sukoba se razlikuju.. Mogu se ispreplitati od manjih, svakodnevnih problema. (tko će pospremiti stan, odvesti dijete u vrtić...), ili pak ozbiljnijih problema (koji će bračni partner podrediti svoju profesionalnu karijeru dobrobiti obitelji) pa i onih najozbiljnijih (prekomjerno konzumiranje alkohola, preljub).
Jedna od najvećih zabluda ljubavi je iluzija da ljubav podrazumijeva nepostojanje sukoba. Erich Fromm
Odrednice bračnih sukoba
Sukob može trajati nekoliko minuta ili nekoliko dana, a načini kako će ih partneri rješavati utječu i na kvalitetu rješavanja sukoba, a time i na zadovoljstvo bračnim odnosom
Odrednice bračnih sukoba obično se svrstavaju u dvije skupine - osobine partnera i okruženje u kojem bračni partneri žive.
Tako će osobine kao hostilitet (neprijateljstvo), potreba za dominacijom i kritizerstvo, bez obzira na spol pojedinca, često izazivati sukobe jer njihovi partneri teško podnose njihovu agresivnost, želju za stalnom dominacijom ili kritizerstvo.
Posljedice sukoba
Česti i dugotrajni sukobi među bračnim partnerima imaju višestruke nepoželjne posljedice - narušavanje intimnog odnosa i (ne)zadovoljstvo brakom. „Žestoki" sukobi i njihovo nerješavanje predstavljaju izrazite stresore za pojedince koji sudjeluju njima pa tako imaju štetni utjecaj i na zdravlje bračnih partnera - pogoduju pojavi depresije, raznim zdravstvenim tegobama (mogu se javljati glavobolje, migrene, želučane tegobe, kardiovaskularne tegobe, porast krvnog tlaka i dr). Osim što može biti uzrokom sukoba, prekomjerno pijenje alkoholnih pića može biti posljedica i bračnih obračuna.
No, ove negativne posljedice javit će se samo u slučajevima dugotrajnih sukoba koji se pretvaraju u „rat" bračnih partnera. Bez njihova rješavanja, isti sukobi će se javljati u najrazličitijim životnim/obiteljskim situacijama i ubrzo će dovesti do nezadovoljstva partnerskim odnosom i osobnog nezadovoljstva (osobito ako se prilikom sukoba partneri koriste međusobnim vrijeđanjem). U takvom odnosu teško je vidjeti zajedničke ciljeve, interese jer dugoročno ostaju otvorena brojna pitanja.
U sukobima se mogu pronaći drugi načini mišljenja i izbora na akciju i sukob je posljedica različitosti koje mogu razjasniti odnose. Sukobi čine sastavni dio svakog stabilnog partnerskog odnosa i oni su neizbježni u svim odnosima, a kvalitetno i konstruktivno ponašanje tijekom sukoba unaprijedit će i zaštititi bračni odnos i pozitivno utjecati na zadovoljstvo bračnim odnosom
Upute o vođenju bračnog sukoba
(prema Mira Čudina-Obradović i Josip Obradović)
Što ne činiti...
* Ne igrati prljavo (ponašati se prema partneru kao prema optuženiku obasipajući partnera/icu s unakrsnim ispitivanjem, vrijeđati, ponižavati, vikati - što vodi ka psihičkom i fizičkom zlostavljanju)·
* Ne postavljati ultimatum (time se partnera/icu stavlja u neravnopravni položaj i onemogućuje raspravljanje i pregovaranje te samo produbljuje nesporazum).
* Ne optuživati (prozivanje partnera/icu krivcem i odbijanje da se preuzme dio odgovornosti, tjera partnera da se brani što sprečava pregovaranje, a time i rješenje).
* Ne odbijati razgovor (na taj način se vrši pritisak na partnera/icu da prihvati ili učini ono što dobrovoljno ne želi čime se samo privremeno ušutkava partnera - bez rješavanja sukoba·
* Ne boriti se na pobjedu (u sukobu ne smije biti dobitnika niti gubitnika).
Što se mora činiti...
* Ponašati se zrelo (otvoreno raspravljati uz naglasak da se partneri međusobno pažljivo saslušaju - bez prekidanja).
* Izraziti osjećaje (otvoreno govoriti o vlastitim osjećajima bez optuživanja).
* Jasno izraziti svoje želje i zahtjeve.
* Povremeni prekid (koji ne smije biti dug, a koristi se kada rasprava postaje „žestoka" i/ili pojedini partner „igra prljavo" pa je dobro napraviti stanku koja ne smije biti predugačka - od nekoliko minuta, sata ili dana).
* Završavanje sukoba (ono je završeno kada partneri imaju osjećaj da su pronašli rješenje vezano uz predmet sukoba, a ne, kako se to zna događati, kada partneri odbijaju razgovor ili postanu dominantni pa se drugi partner osjeća gubitnikom i bespomoćnim u daljnjem vođenju sukoba.
Optimističan stav prema rješivosti problema i podražavajuće ponašanje kojim osoba pokazuje da joj je odnos važan pozitivno utječe na rješivost problema i zadovoljstvo bračnim odnosom (Blažeka Kokorić).
Gdje naučiti?
Ako želite više naučiti o vođenju bračnog sukoba uključite se s partnerom/icom na bračno savjetovanje. Inicijalni susret sa socijalnom radnicom možete ugovoriti na broj telefona 800-069 ili osobnim dolaskom u prostorije Obiteljskog centra, a možete se obratiti i na e-mail: socradnik@obiteljskicentar.hr. Partnersko savjetovalište je otvoreno utorkom od 14,00 do 18,00 sati.
Više o bračnom savjetovanju na: http://www.obiteljskicentar.hr/vijesti/635-1 i http://www.obiteljskicentar.hr/vijesti/666.
Za izradu članka korišteni su sljedeći izvori:
Čudina Obradović, M. i Obradović, J.: Psihologija braka i obitelji; Zagreb: Golgen marketing.
Kosić, A.: Diplomski rad: Privrženost i sukobi unutar partnerskih veza mladih u Virovitici; Studijski centar socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
A sad ste na redu VI, dragi citatelji. Sto mislite o ovom clanku i temi. Imate li vlastitih iskustava i prijedloga koje biste zeljeli s nama ovdje podijeliti? Raduju nas vasi komentari, pisite :)!