Psihički poremećaj u roditelja ugrožava mentalno zdravlje djeteta
Na internetskoj stranici Nacionala naišla sam na vrlo zanimljiv članak koji ovdje u cijelosti prenosim kako bi čitatelji stekli što bolju sliku o eventualnom utjecaju mentalnog zdravlja / poremećaja od kojeg pati jedan ili oba roditelja te njihovom mogućem utjecaju na druge članove obitelji a poglavito djecu.
Najnovija istraživanja: Kakav tata, takav sin – čak i u bolesti
Dio ovog učinka na djecu može se objasniti genetskim faktorom, no problem je širi od toga, smatraju znanstvenici. Žene su sklonije tražiti liječničku pomoć kad su bolesne pa se njihove bolesti manje prelijevaju na djecu, dok muškarci drže probleme u sebi ili posežu za nasiljem.
Djeca čiji očevi imaju psihičkih problema i sama imaju višu stopu oboljenja, a osobito se to odnosi na sinove, pokazuje novo istraživanje izvedeno u Engleskoj.
Ako očevi boluju od depresije, stresnog poremećaja ili ovisnosti o alkoholu i drugim drogama, tada i njihova djeca u većoj mjeri riskiraju takva oboljenja.
Osobito su ranjivi dečki te i oni češće postaju depresivci ili alkoholičari ako im očevi boluju od depresije ili alkoholizma.
Dio ovog učinka na djecu može se objasniti genetskim faktorom, no problem je širi od toga, smatraju istraživači. Žene su sklonije tražiti liječničku pomoć kad su bolesne pa se njihove bolesti manje prelijevaju na djecu, dok muškarci drže probleme u sebi ili posežu za nasiljem. Stoga obitelji više trpe kad su oni bolesni. Sinovi su pak češće žrtve očevih bolesti zato što u većoj mjeri oponašaju muškog roditelja.
"Tri do šest posto odraslih muškaraca trpi od teške depresije te je vrlo važno da potraže pomoć, što zbog vlastite dobrobiti, što zbog zdravlja svoje djece", poručili su znanstvenici sa Sveučilišta u Oxfordu.
Zdravlje je ugroženo i djeci čiji tate dobiju depresiju odmah nakon njihovog rođenja, što je muška verzija postporođajne depresije.
Slično tome, očevi koji imaju maničnu depresiju, anksiozni poremećaj ili sklonost zlouporabi droga također "prenose" takva stanja na djecu.
"Život u krilu obitelji gdje je netko ozbiljno bolestan na živce u većoj je mjeri opterećen stresom. Taj stres pogađa jače one koji su najranjiviji članovi obitelji, dakle djecu", navodi austrijski psihijatar Anton Gasselich.
"Briga za vlastito mentalno zdravlje stoga je imperativ koji očevi moraju poslušati ukoliko im je stalo do zdravlja svojih potomaka."
Koliko god se sramili svoje bolesti u društvu koje još uvijek stigmatizira ljude koji pate od psihičkih poremećaja, potrebno je nelagodu prevladati i na prvo mjesto prioriteta postaviti vlastito DIJETE jer bi briga za njegovu dobrobit svakako trebala biti veća od brige "što će reći 'netko' ako sazna da posjećujem psihijatra". Svakako razmislite!