Ukidanjem DVD-a Đurđenovac načelnik Hrvoje Topalović je prekršio niz pravila i zakona iz Ustava RH i Zakona o vatrogastvu. Kršenje Ustava možemo vidjeti u čl. 134. koji kaže:
"Jedinice lokalne samouprave obavljaju poslove iz lokalnog djelokruga kojima se neposredno ostvaruju potrebe građana, a osobito poslove koji se odnose na uređenje naselja i stanovanja, prostorno i urbanističko planiranje, komunalne djelatnosti, brigu o djeci, socijalnu skrb, primarnu zdravstvenu zaštitu, odgoj i osnovno obrazovanje, kulturu, tjelesnu kulturu i sport, zaštitu potrošača, zaštitu i unapređenje prirodnog okoliša, protupožarnu i civilnu zaštitu."
A što se tiče kršenja Zakona o vatrogastvu imamo ga već u trećem članku koji kaže:
"Općinsko odnosno gradsko poglavarstvo te poglavarstvo Grada Zagreba i županijsko poglavarstvo ima pravo i obvezu skrbiti o potrebama i interesima građana na svom području za organiziranjem i djelovanjem učinkovite vatrogasne službe.Općinsko odnosno gradsko poglavarstvo te poglavarstvo Grada Zagreba, radi zadovoljavanja potreba iz stavka 1. ovoga članka, osniva javne vatrogasne postrojbe ili poticanjem osnivanja dobrovoljnih vatrogasnih društava osigurava djelotvornu vatrogasnu službu.
Na području općine, grada i Grada Zagreba mora djelovati onoliki broj javnih vatrogasnih postrojbi ili dobrovoljnih vatrogasnih društava koliko je utvrđeno njihovim planom zaštite od požara ili najmanje jedna javna vatrogasna postrojba odnosno dobrovoljno vatrogasno društvo koje ima vatrogasnu postrojbu određenu ovim Zakonom.
Slijedi članak 10 koji kaže:
Ako na području općine ili grada nema onoliki broj javnih vatrogasnih postrojbi ili dobrovoljnih vatrogasnih društava koliki je predviđen općinskim ili gradskim planom zaštite od požara, načelnik općine ili gradonačelnik poduzet će mjere za osnivanje i opremanje potrebnog broja javnih vatrogasnih postrojbi ili dobrovoljnih vatrogasnih društava.
Poduzimanje mjera, u smislu ovoga Zakona, podrazumijevaju se svi oblici pomaganja u nabavci opreme i sredstava za gašenje požara, osiguranje odgovarajućih prostora za dežurne vatrogasce, osposobljavanje i obuku, čuvanje vatrogasne opreme i sredstava, olakšice koje u okviru svoje nadležnosti jedinica lokalne samouprave utvrđuje za dobrovoljne vatrogasce u svrhu popune do potrebnog broja za početak obavljanja djelatnosti i slično.
Što se tiče plaće dobrovoljnih vatrogasaca Zakon je vrlo jasan:
Članak 26: Dobrovoljni vatrogasci koji nisu u radnom odnosu, kad sudjeluju u vatrogasnim intervencijama, imaju pravo na naknadu od općine, grada ili Grada Zagreba na čijem je području obavljena vatrogasna intervencija.
Detaljno financiranje je opisano u Članku 43 i glasi:
Sredstva za financiranje redovne djelatnosti javnih vatrogasnih postrojbi općina, gradova i Grada Zagreba osiguravaju se u proračunu općine, grada ili Grada Zagreba.
Sredstva za financiranje redovne djelatnosti dobrovoljnih vatrogasnih društava te vatrogasnih zajednica osiguravaju se u proračunu općine, grada i Grada Zagreba čije područje pokrivaju.
i u članku 45:
općina, grad ili županija s proračunom do 5.000.000,00 kuna izdvaja 5% sredstava iz proračuna, a svakim povećanjem proračunskih sredstava za 1.000.000,00 kuna izdvajanje se smanjuje za 0,1% do 25.000.000,00 kuna ukupne vrijednosti proračuna,
Iako nam je poznato da nikad nitko u općini za ništa do sada nije odgovarao, a sudeći po svemu ni neće, po pitanju kazni Zakon je jasan:
Članak 53.
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba:
1. ako kao odgovorna osoba u poglavarstvu općine, grada, županije ili Grada Zagreba ne skrbi o potrebama i interesima građana na svom području glede organizacije i djelovanja učinkovite vatrogasne službe, odnosno da na području općine i grada djeluje najmanje jedna javna vatrogasna postrojba ili dobrovoljno vatrogasno društvo
3. ako kao gradonačelnik ili načelnik ne poduzme mjere za osnivanje i opremanje potrebnog broja javnih vatrogasnih postrojbi ili dobrovoljnih vatrogasnih društava (članak 10. stavak 2.),
4. ako kao gradonačelnik ili načelnik ne osigura naknadu plaće ili isplatu naknade dobrovoljnom vatrogascu za vrijeme provedeno na vatrogasnoj intervenciji (članak 26.),
9. ako kao gradonačelnik odnosno načelnik jedinice lokalne samouprave na čijem području je obavljena intervencija ne osigura naknadu materijalnih troškova i štete vatrogasnim postrojbama koje imaju pravo na naknadu
Dakle po svemu sudeći umjesto kazne koja bi se naplatila načelniku (jasno kad bi se poštivao Zakon) mogle bi se svaki mjesec isplatiti plaće za 5 djelatnika kao i osigurati bolje uvjete rada i opremu.
A da sve i ne bude tako crno iako jest, jedna zanimljivost vezana za Pick-up vozilo koje posjeduju vatrogasci. Naime isto vozilo je donirano 2 (dva) puta od strane općine. Prvi put ga je donirao tadašnji načelnik Jakob Matovinović, da bi nakon smjene vlasti isto vozilo donirao tadašnji načelnik Ivica Drenski. Možda bi sve bilo bolje da ga se još jednom donira, neki kažu treća sreća.
I kad smo već u svim tim zakonima i odredbama evo i Članak 38. Ustava RH koji se odnosi na naš rad i objavljujemo ga u cjelosti:
Jamči se sloboda mišljenja i izražavanja misli.Sloboda izražavanja misli obuhvaća osobito slobodu tiska i drugih sredstava priopćavanja, slobodu govora i javnog nastupa i slobodno osnivanje svih ustanova javnog priopćavanja.Zabranjuje se cenzura. Novinari imaju pravo na slobodu izvještavanja i pristupa informaciji.Jamči se pravo na ispravak svakomu komu je javnom viješću povrijeđeno Ustavom i zakonom utvrđeno pravo. Đurđenovac online