Izišlo posebno, ilustrirano izdanje 'Pijeva života', s ilustracijama Tomislava Torjanca
Izdavačka kuća Mozaik knjiga u srpnju je na hrvatskom objavila posebno izdanje romana Yanna Martela 'Pijev život' s ilustracijama nagrađivanog ilustratora Tomislava Torjanca. Ovo izdanje „iznimne ljepote“ nastalo je nakon što je Torjanac kao nepoznati ilustrator iz Hrvatske u svibnju 2006. godine pobjedio na natječaju škotskog izdavača (Cannongate Books) za ilustraciju Martellove uspješnice u konkurenciji 600 crtača iz cijelog svijeta. 'Pijev život' prvotno je objavljen 2001. godine a već 2002. osvojio je Man Bookera za fikciju i naklonost čitatelja iz cijelog svijeta.
'Pijev život' u osnovi je priča o 16-išnjem dječaku i njegovoj 227 dana dugoj Odiseji na Pacifiku u društvu ranjene zebre, krvoločne hijene, ženke orangutana i divljeg bengalskog tigra koji spas pronalaze na 9 metara dugom čamcu za spašavanje. U prvih nekoliko dana tigar, imenom Richard Parker, pojede preostale tri životinje a Pi od tog trenutka i idućih 7 mjeseci, koliko traje njihov suživot (dok spas ne pronađu na obalama Meksika) pronalazi načine da se održi na životu.
Stručni žiri je izbor Torjanca komentirao ovako: Stručni žiri je osvojio svojim interpretativnim, a ne samo ilustrativnim pristupom priči. Njegova tehnika vrlo je precizna, a izraz počiva na bogatom koloritu i snažnim emocijama. Tomislav Torjanac ilustracije koncipira iz dječakovog gledišta, stoga simboli, boje i perspektiva posreduju upravu njegovu sliku stvarnosti, koja varira od hiperrealizma do apstrakcije. Originalni ilustrator povezao je činjenicu da je roman ispričan u prvom licu sa sjećanjem na jednu epizodu M.A.S.H-a koja je čitava snimljena iz perspektive ranjenog američkog vojnika tako da na ilustracijama u knjizi nikada ne vidimo Pijevo lice nego samo njegove ruke.
'Pijev život' fascinantan je roman o kakvoga se nemamo priliku spotaknuti baš svaki dan, a koji osim što jako često uspijeva zastrašiti i preneraziti, isto tako ne propušta i nasmijati ili pak očarati čitatelja svojim brojnim dionicama prekrasne poetičnosti i dubine, dok književne znalce Martel stavlja na kušnju učestalim asocijacijama na brojna djela svojih prethodnika (od Hemingweyeva 'Starca i more', preko Kyplingove 'Knjige o džungli', 'Guliverovih putovanja' Jonathana Swifta, Vonnegutova 'Gallapagosa' ili Dafoevova 'Robinsona Crusoea', pa sve do Goldingova 'Gospodara muha' i Becketovih drama apsurda). Pri kraju svog romana Martel se upušta i u propitivanje odnosa književnosti i zbilje kao i čitateljeve percepcije ispripovijedanog, te dodatnom, alternativnom verzijom događaja čak stavlja pod upitnik vjerodostojnost svega prethodno izloženog. (iz recenzije Božidara Alajbegovića)
Tomislav Torjanac živi i radi kao slobodni ilustrator i slikar. Pobjednik je natječaja za ilustraciju kojeg su organizirali škotski izdavač Cannongate Books, te ugledne britanske novine The Times, australski The Age te kanadski The Globe i The Mail za ilustraciju knjige Pijev život. . Nedavno je realizirao ilustracije za priču Djevojčica i div (Mozaik knjiga) Neli Kodrič Filipić odnosno Punčka i velikan na slovenskom tržištu (Mladinska knjiga). Uskoro se planira i englesko izdanje. Među brojnim autorovim projektima ističu se ilustracije za jedinu priču za djecu poznatog irskog književnika Jamesa Joycea Mačak i vrag (Mozaik knjiga, 2005.) koja je unatrag nekoliko godina uvrštena u najprestižniji američki ilustratorski godišnjak Spectrum. Aktualno sudjeluje u projektu Utopian Tales from Weimar , dvojezičnom izdanju dvadesetak priča i bajki nastalih u Weimarskoj Republici u periodu od 1919. do 1933. godine koje je preveo i uredio Jack Ziples. Autor je ilustrirao priču Der kleine König und die Sonne Edwina Hoernlea iz 1920. godine. Iz tiska uskoro izlazi i sjajan tekst Grigora Viteza Kako živi Antun Tun s Torjančevim ilustracijama.
Kao što vidite, izdavač me citirao u svom promo-tekstu a koga zanima moja cjelovita kritika 'Pijeva života', neka klika po ovome