Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/opsa

Marketing

Novi prijedlozi o imenu Makedonije?

Prvotni prijedlog novoga imena Makedonije, donekle promijenjen, bit će temelj za nove pregovore o imenu, izjavio je u utorak u Skoplju predstavnik Ujedinjenih naroda (UN) Matthew Nemitz nakon susreta s makedonskim predsjednikom Đorđijem Ivanovom i predsjednikom vlade Nikolom Gruevskim.



Novi krug pregovora o makedonsko-grčkom prijeporu zbog imena Makedonije Nemitz je započeo u Skoplju, a nastavit će u Ateni. Nakon razgovora s Ivanovom, Gruevskim i ministrom vanjskih poslova Antonijem Milošoskim, Nemitz je izjavio da su razgovori protekli u prilično pozitivnu tonu te da će temelj za nastavak pregovora biti zadnji prijedlog, ali promijenjen.

"Predsjedniku vlade Gruevskom predočio sam određene promjene prijedloga koji je predstavljen u listopadu prošle godine i zatražio da makedonska vlada razmisli o tome. Susreti i razgovori s predsjednikom, premijerom i ministrom bili su prilično uspješni i dojam je da ćemo pronaći prikladno rješenje za ime, rekao je Nemitz.

Izrazio je nadu da će na isti način proteći i razgovori u Ateni, ali nije otkrio o kakvim je pojedinostima riječ. Na novinarski upit predviđa li predloženi paket rješenja i pregovore o identitetu i jeziku makedonskog naroda, Nemitz je odgovorio kako nitko u svijetu ne niječe makedonski identitet ni jezik, nego da je riječ samo o promjeni naziva.

"Znam da ova država ima svoj jezik i identitet i ne vjerujem da itko u svijetu to pobija. Otvoreno je pitanje naziva, a ne nacionalnosti", rekao je Nemitz. Listopadski prijedlog, kako je objavljeno, predviđao je naziv "Republika Sjeverna Makedonija". Kad je riječ o oznaci identiteta i jezika, prijedlog je sadržavao dvije mogućnosti: "makedonski narod" i "narod Republike Sjeverne Makedonije". Isti je prijedlog bio ponuđen i za naziv jezika.

Analitičari u Makedoniji procjenjuju da Grčka ustraje u nazivu "narod Republike Sjeverne Makedonije", što je za Makedonce neprihvatljivo. I makedonska oporba protivi se tomu prijedlogu, ali istodobno snažno pritišće vladu da što prije prihvati promjenu imena kako bi Makedonija što prije ušla u NATO i počela pregovore s Europskom unijom.

Grčka se protivi imenu Makedonija jer tvrdi da uključuje teritorijalno posezanje za njezinom sjevernom pokrajinom koja se također zove Makedonija. Makedonija je potkraj 2005. stekla status zemlje kandidatice za članstvo u EU, ali još nije otvorila pristupne pregovore, a najveća zapreka napretku Makedonije prema Europi upravo je prijepor s Grčkom zbog imena koje Grčka smatra svojom povijesnom baštinom. Atena od 1991. blokira međunarodno priznanje Makedonije pod tim imenom. Grčka je u travnju 2008. iskoristila svoje pravo na ulaganje veta i blokirala pristup Makedonije u NATO te zaprijetila da će jednako postupiti i pri priključenju u EU.


Post je objavljen 08.07.2009. u 10:23 sati.