Ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković izjavio je jučer u Zagrebu da NATO, iako ponajprije vojno-politički i obrambeni savez, ima svoju gospodarsku dimenziju i značaj, u čemu interes mogu pronaći i tvrtke iz Hrvatske, novopridošle članice Saveza.
Šef hrvatske diplomacije otvorio je u hotelu Westin seminar "Kako poslovati s NATO-om" na kojemu su stručnjaci Saveza i Hrvatske te predstavnici hrvatskih tvrtki raspravljali o poslovanju s NATO-om.
Cilj je seminara bio pružiti informacije o tome kakvi se proizvodi i usluge potražuju na tržištu članica NATO-a, kako se prijaviti za sudjelovanje u projektima te kakva su dosadašnja iskustva stranih i domaćih kompanija u poslovanju sa savezom 28 zemalja Europe i Sjeverne Amerike.
Otvarajući seminar, Jandroković je istaknuo da je NATO svojim članicama omogućio razdoblje mira nezabilježeno u europskoj povijesti iz čega je proisteklo ekonomsko blagostanje, pa su upravo građani članica Saveza među onima koji imaju najviši životni standard u svijetu.
U prilog tomu naveo je podatak da gospodarstva EU-a i SAD-a čine 58 posto svjetskog BDP-a i više od polovice ukupne svjetske trgovine, a zemlje srednje i istočne Europe koje su se pridružile NATO-u 1999. i 2004. doživjele gospodarski zamah koji se očituje u povećanju trgovinske razmjene, izravnih stranih ulaganja i podizanju kreditnog rejtinga.
Po Jandrokovićevim riječima, Hrvatska koja je članicom postala u travnju ove godine može očekivati povoljne gospodarske učinke, unatoč aktualnoj gospodarskoj krizi i recesiji.
Našim poduzetnicima otvaraju se nova tržišta, a time i nove mogućnosti poslovanja u vojnoj i drugim industrijama, rekao je Jandroković.
Pritom je naglasio da NATO nije samo naručitelj robe vojne namjene nego i brojnih drugih roba široke potrošnje.
Osnovni kriterij za ulazak na veliko tržište NATO-a je zadovoljavanje visokih uvjeta i standarda, a onima koji ih zadovolje otvara se veća perspektiva razvoja i napretka, istaknuo je Jandroković obećavši pomoć hrvatskim tvrtkama u jačanju konkurentnosti i uključivanju u poslovnu zajednicu NATO-a.
Među ostalima, na seminaru su izlagali: Aurélia Bouchez, zamjenica pomoćnika glavnog tajnika NATO-a za regionalne, gospodarske i sigurnosne poslove i Jörn Brauer, predstavnik NAMSA-e (NATO-ova agencija za održavanje i nabavu). Seminaru su prisustvovali i predstavnici Organizacije za promicanje sjeverno-atlantskih integracija (OPSA) pa se opširniji izvještaj može očekivati u Euroatlantskom tjedniku, biltenu OPSA-e.
Post je objavljen 20.06.2009. u 22:34 sati.