Članice i simpatizeri udruge žena Kladare u nedjelju 24. 5. 2009. organizirale su izlet u Čigoć, Krapje i druga sela Lonjskog Polja. Posjetile su infocentar i edukativni centar Parka prirode, registriranu etnološku zbirku obitelji Sučić i seoski turizam obitelji Sever i Barić.
foto:FVK
Zbog velikog broja bijelih roda godine 1994. u konkurenciji 5700 evropskih sela, Čigoć je dobio brončanu plaketu "Entente florate" zbog tradicionalnog načina života i netaknute prirode.
Zanimljive priče o životu roda, vrlo slične životu čovjeka, grupi je ispričao Davor Anzil, magistar agronomije, voditelj info centra u Čigoću i vodić grupa posjetitelja. Posebno je zanimljiva arhitektura u selima Lonjskog polja.
Prirodno patinirano drvo osnovna je prepoznatljivost posavskog kulturnog krajolika, koje naseljima daje karakterističan kolorit. Iznimno vrijedna jezgra starih drvenih kuća Krapja 1990. upisana je u registar spomeničke kulture i 1995. prigodom obilježavanja Dana evropske baštine proglašena selom graditeljske baštine.
S vodičem grupa je uživala u promatranju stotine konja na ispaši u prostranoj močvarnoj livadi, jatima ptica močvarica, flori i fauni krajolika.
Sve to je neodoljivo podsjećalo na našu Dravu, staru Dravu, otok na Dravi, Križnicu, Vir … naše rijetko zanimljivo, turistički nedovoljno promovirano i neiskorišteno prirodno i kulturno blago.
U Parku prirode Lonjsko polje su promatrali odmor stotinjak krava poleglih na rubu hrastove šume, odmor turopoljskih svinja pored pojilišta, biljni i životinjski raj netaknute prirode. U povratku kupali su se u Daruvarskim Toplicama, a potom umorni i puni dojmova vratili se svojim kućama. Barica Mihoković FVK Novosti