Deseci europskih čelnika i protukomunističke ikone proslavili su u četvrtak 20. godišnjicu prvih djelomično slobodnih izbora u Poljskoj nakon Drugoga svjetskog rata.
Među poznatima i zaslužnima na slavlju u Krakovu je bio bivši vođa Solidarnosti Lech Walesa (slika), kao i bivši češki predsjednik Vaclav Havel, njemačka kancelarka Angela Merkel te premijeri Češke, Mađarske, Ukrajine, Rumunjske i Litve...
"Je li itko mogao zaželjeti nešto ljepše od zatvaranja drugog kršćanskog milenija u miru i otvaranja trećeg milenija kako se doliči, stvaranjem ujedinjene Europe i čak globalizacije", rekao je Walesa.
"Zahvaljujem Lechu Walesi, koji je kao skromni radnik uspio u nekoliko tjedana okupiti 10 milijuna Poljaka, koji su se zatim organizirali u najljepši pokret. Naše poljsko iskustvo govori da oni koji zaboravljaju slobodu i solidarnost vrlo ih brzo izgube", poručio je poljski premijer Donald Tusk.
"Ono što se dogodilo u Poljskoj bio je znak da nema povratka na staro", kazao je Havel.
Merkel je ocijenila da je "Poljska pomogla u dokončanju podjele Njemačke".
Tijekom svečanosti zazvonilo je i povijesno Zigmundovo zvono koje se koristi u posebnim prilikama. Zadnji je put zvonilo 2004. kada se Poljska pridružila EU i kada je umro papa Ivan Pavao II.
Navečer je održan rock koncert na kojemu su nastupili Scorpionsi, Kylie Minogue i poljski punk bendovi iz 80-ih.
Barroso odao počast Poljskoj i pozvao na izbore za EP
Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso odao je jučer počast Poljskoj, dvadeset godina nakon prvih demokratskih izbora, te ujedno pozvao građane Europske unije da iskoriste svoje demokratsko pravo i iziđu na izbore za Europski parlament.
Barroso je objavio posebnu izjavu u povodu početka izbora za Europski parlament, koji su u četvrtak počeli u Velikoj Britaniji i Nizozemskoj te u povodu 20. godišnjice prvih demokratskih izbora u Poljskoj.
"Prije točno dvadeset godina održani su izbori u Poljskoj. Poljska je otvorila put svemu što je slijedilo: padu željezne zavjese i Berlinskog zida, okončanju diktatura u srednjoj i istočnoj Europi i, na kraju, mirnom ujedinjenju našeg kontinenta", ističe Barroso.
"Najbolju počast koju možemo dati onima koji su se hrabro i odlučno borili za slobodu i demokraciju, u Poljskoj i drugdje, jest da iskoristimo naše demokratsko pravo. Stoga poručujem građanima: glasujte, neka se vaš glas čuje", stoji u Barrosovoj poruci.
Izbori za EP u zemljama članicama odvijat će se do nedjelje. Danas glasuju Irci, a u subotu Slovaci, Maltežani, Ciprani i Latvijci. Česi i Talijani glasuju dva dana, a ostale zemlje članice u nedjelju, kada se očekuju i rezultati. Pravo glasa ukupno ima oko 375 milijuna Europljana.
Kao i u dosadašnjim europskim izborima, veliko je pitanje niski odziv birača. Na prvim izravnim izborima za Europski parlament održanim u lipnju 1979. glasovalo je 63 posto birača i od tada izlazak na izbore stalno opada, dok je s druge strane rasla moć parlamenta u procesu donošenja odluka.
Post je objavljen 05.06.2009. u 07:59 sati.