Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/levant

Marketing

Japansko jaje/ Zlatno jaje/Uskršnje jaje/Solanum melongena

Image Hosted by ImageShack.us


To sam bila prošle godine dobila od svoje prijateljice koja u svojoj kući ima botanički vrt. Ma što ja to pričam???, botanički je vrt prema njenoj kući amater smijeh.

Biljka je prekrasno egzotična, stajala je na polici i svaki dan sam gledala ta "jaja" i bilo mi je to jako kul.
Onda su "jaja" požutjela, pa sam ju nazvala i pitala "što sad da radim o svijete?" Ona mi rekla : "čuj ne znam. nemam još iskustvo. skini jaje, pusti da se osuši i u proljeće stavi sjemenke. meni je uspjelo".
OK.
Skinula sam "jaja" stavila ih u ukrasnu pepeljaru. Došlo je proljeće, ja sam sjemenke stavila u zemlju ne znajući hoće li izaći ili neće, da li dobro radim,ako izađu što će biti i kako će biti?!?!?

I bingo.
Biljčice mi rastu.
Još su bebe. Visoke su nekih 3 centimetra.naughty

I sad eto čitam da to nije "japansko jaje" kako smo ju mi (u neznanju i neiskustvu) zvali ,nego da je to čak i jestivo.

Stoga sam mirna za ovo ljeto za ručak. Izađem na balkon, cap cap uberem dva tri patliđana , malo juhice i evo ti ručka..smijeh
Ha! Pa ti reci.



Ovo s foruma :
Priznajem - ovo jaje je neka vrsta patliđana, pa bi trebalo biti isto tako i jestivo, ali istina je da je i krumpir u istom društvu. Čak i paradajz je tu - svi su isti rod - Solanaceae.
Činjenica je da svi sadrže otrovni solanin, čak i paradajz, ali neznatno. Patliđan ga sadrži više, pogotovo stariji plodovi što prepoznajemo po gorčini ploda, no nećemo se njime otrovati. Ali neke druge biljke ovog roda (kao krumpir) mogu izazvati otrovanje, pa bih ipak predložio oprez u trošenju ukrasnih jaja.



ZLATNO JAJE» - ZUTI PATLIDZAN
(Solanum melongena)
Porodica: Solanaceae. Solanaceae su sa svojih 1700 vrsta neobicno bogata porodica. Pripadaju joj, izmedu ostalih, i tako poznate kultivirane biljke kao sto su: krumpir, rajcice, ali i ukrasne biljke poput koraljnika. Od mnogih vrsta porodice pomocnica ovdje bismo htjeli predstaviti one kultivirane biljke koje, iako udomacene, jos uvijek odaju izvjestan dasak egzoticnosti. Tu je ponajprije patlidzan.
Opis: ovo je povrce podrijetlom iz Indije, u kojoj, u kulturi ili poludivlje, rastu biljke bijelih, modrih, crnih i zutih plodova, najrazlicitijeg oblika. Zuti patlidzan je u nasim krajevima malo rasprostranjen i predstavlja pravu rijetkost. Zbog lijepog izgleda se uglavnom uzgaja kao ukrasna biljka.
Ova sorta patlidzana prvenstveno je omiljena kao sobna biljka. Ime joj je «Golden Eggs»(zlatna jaja). Biljka je smijesnog izgleda s jajima – velikim vocem koje je najprije bijelo, a kada sazrije postaje zlatnozuto. Biljka zahtijeva mnogo topline – pozeljno je staviti je na svijetlo i toplo mjesto na prozoru. Biljka je grmolikog izgleda, moze narasti 50-70 cm.
Razmnozavanje: sjemenom. Sije se u proljece od veljace do svibnja u tresetnu zemlju u sanducice. Kad biljke ojacaju i narastu 14-20 cm treba ih presaditi u vece posude.Za klijanje temperatura mora biti 20-22 C, kasnije 15-18 C za dalje kultiviranje.
Uvjeti uzgoja: za uzgoj je pogodan svaki uobicajeni humusni supstrat. Kod sobnog uzgoja pomocu mekanog kista oprasite ljubicaste cvjetove tako da prenesete pelud s jednog cvijeta na drugi, jer inace nece uopce donijeti plod. Dok sjeme ne proklije, odrzavajte zemlju tek umjereno vlaznom. Nakon toga mozete nesto malo vise zalijevati. Sto je biljka veca, to je veca i njena potreba za vodom. U pocetku oprezno prihranjujte biljke otopinom gnojiva slabije koncentracije. Patlidzan je veliki ljubitelj sunca i topline. Najbolje mu odgovara mjesto na prozoru okrenutom jugu, ili na otvorenom zasticenom mjestu na balkonu ili terasi.
Uzgoj u vrtu: ova jednogodisnja biljka, vrlo duge vegetacije, razmnozava se iz rasada koji krajem zime treba proizvesti u toplim gredicama. Vani se presaduje tek kada prode opasnost od mrazova. Najveca opasnost za ovu biljku je krumpirova zlatica, koja napada listove i plodove. Zbog toga je tijekom vegetacije nuzna redovita zastita od ovog stetnika. Zuti patlidzan se po kvaliteti plodova ne razlikuje od plavog, pa se moze na isti nacin i pripremati i koristiti u prehrani. Za prehranu ga treba koristiti jedino kada je u fazi tehnoloske zrelosti, odnosno kada se oblikuje sjeme, ali prije nego ocvrsne vanjski sjemeni omotac.
__________________




I da.
ČESTITKE ŽENAMA NA VRHU SVIJETA!
SVAKA ČAST!


Post je objavljen 19.05.2009. u 13:06 sati.