Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/nepoznatizagreb

Marketing

U petak je Sava postala Yang Ce

(Zahvaljujem CeeDeeu na ideji za ovaj post i fotkama!)


Ako niste znali, ovih se dana duh Kine proširio Zagrebom i to čak do te mjere da je u petak navečer Sava odglumila moćnu kinesku rijeku Yang Ce!

A razlog toj kineskoj invaziji nisu kineski trgovci ili restorani već kineski film - naime, od 15. do 23. svibnja 2009. godine u Zagrebu (u Kinu "Europa") se održava drugi Subversive Film Festival. A tema ovogodišnjeg izdanja Festivala je Kina 1949. – 2009. Kao i prošle godine, Subversive Film Festival bogati filmski program nastoji dodatno obogatiti teorijskim programom, predavanjima, okruglim stolovima i umjetničkim akcijama koji tematiziraju ovogodišnju temu festivala.

A kakve sve to veze ima sa rijekom Savom? Uz Savu i u samoj rijeci poznati zagrebački konceptualni umjetnik Dalibor Martinis je održao transmedijalni performans pod imenom Savski Jangce projekt .


Izvor: Press materijal performansa

Evo izvatka iz press materijala:

=========
Savski Jang Ce Projekt (Data Recovery, 1966/2009.)
START: 45o46'59.28“ N - 15o57'09.24“ E; CILJ: 45o47'06.36“ N - 15o57'16.86“ E

Savski Jang Ce Projekt je transmedijalni performans koji vraća u stvarnost originalni, ne manje performativni događaj iz 1966. 16. srpnja te godine Mao Ce Tung (Mao Zedong) je preplivao rijeku Jang Ce. Dan kasnije, snimke tog poduhvata obišle su svijet.
„Ljudi kažu, Jang Ce je velika rijeka. Velika jest ali ne i strašna. Nije li imperijalistička Amerika velika? Izazvali smo ju i što se dogodilo? Ništa! Ima stvari na tom svijetu koje su velike ali ne i strašne.“

U predvečerje 14. svibnja, točnije, u 19 sati, Dalibor Martinis će pokušati preplivati Savu i tako učiniti da ispod Savskog mosta poteče Jang Ce. Dok je Mao Ce Tung simbolički iskoristio prirodu kako bi zauvijek promjenio društvo, D. M. će simbolički iskoristiti društvo kako bi nakratko promjenio prirodu. Možda su oboje imali na umu ono Heiddegerovsko „mjesto“ kojeg na rijeci uspostavlja most – u pjesmi „Plivanje“ Mao je 1956. anticipirao veliki Wuhanski most preko Jang ce-a („...Most će poletjet’ da sjever i jug spoji i duboki ponor u prijelaz pretvori...“); D.M., plivanjem ispod Savskog mosta, to mjesto samo prepoznaje.

Sama lokacija višestruko je znakovita za ovaj projekt. Stari pješački most povezuje prekosavsko naselje Kajzerica sa gradskim središtem. Za prve doseljene Kineze Kajzerica je bila početno odredište, mjesto u Zagrebu na kojem su otvarali svoje dućane, dakle, prvi zagrebački Chinatown. D.M. koji će krenuti s desne savske obale planira doplivati na lijevu obalu blizu mjesta na kojem je još polovicom prošlog stoljeća bilo čuveno Savsko kupalište. Na ovom dijelu rijeke sada su, gotovo jedan do drugoga, čak tri mosta - Jadranski most, stari pješački most i poznati „zeleni“ željeznički most. Preplivavanje Save upravo ovdje čini se naročito suvišnim.

Data recovery je postupak djelomičnog povrata izgubljenih podataka iz memorije bez konteksta koji im je do gubitka davao pozitivni, informacijski, društveni, ideološki ili drugi smisao.
===========

A kako je bilo na licu mjesta (na žalost, ja nisam bio tamo ...), pogledajte na slijedećim fotkama - nije nedostajalo akcije, od kajakaša, plišanih koala i nadlijetanja aviona pa do DJ-pulta za kojim je bio Mario Kovač!


Snimio: CeeDee


Snimio: CeeDee


Snimio: CeeDee


Snimio: CeeDee


Snimio: CeeDee


Snimio: CeeDee


Snimio: CeeDee

Više o festivalu možete vidjeti na njihovoj web stranici, a najavu Martinisova performancea možete pronaći i na kulturpunkt.hr web stranici.


Post je objavljen 16.05.2009. u 14:54 sati.