Hram BAPS Shri Swaminarayan Mandir jedno je od arhitektonskih čuda u Torontu i pravi je spomenik odanosti kanadskih Indijaca hinduizmu.
Podignut je bez pomoći kanadske vlade, a trošak izgradnje bio je 40 milijuna CAD. Svečano je otvoren 2007. godine.
Građevina je podignuta korištenjem istih metoda kao i povijesni indijski hramovi pa u konstrukciji nije upotrijebljen čelik čak ni u temeljima.
Na stvaranju hrama učestvovalo je 1800 kamenoklesara u 26 indijskih gradova i ručno isklesalo 24 151 komad kamena.
10 000 tona talijanskog mramora, turskog vapnenca, indijskog pješčanika i granita prevezeno je u Kanadu u 305 kontejnera pri čemu je najveći dio težio 5,6 tona, a najmanji 50 grama.
Za složiti dijelove i završiti objekat trebalo je 18 mjeseci, a 400 volontera dalo je svoj doprinos kroz milion sati rada.
Hram sačinjavaju dva dijela: Mandir i Haveli.
>
>
Mandir
Mandir je kao mramorna čipka s mnoštvom hinduističkih božanstava. U prizemlju je Neelkanth Mandapam u kojem se održavaju ‘Abhishek’ rituali.
Tu je i Muzej kulturne baštine Kanadjana indijskog porijekla koji pruža odličan uvid u indijsku kulturu.
Na katu je zona meditacije, prostor koji zahtijeva potpunu tišinu pod prekrasno isklesanim stropom među bogato ukrašenim stupovima, prijestoljima i škrinjama.
Haveli
Ulaz u dio zvan Haveli napravljen je kao trijem od burmanske tikovine u kojoj su izrebareni likovi pisaca, slikara i plesača kao dobrodošlica posjetiocima u tradicionalnoj indijskoj maniri. Unutrašnjost je jednako bogato rezbarena tikovina s cvjetovima lotosa, paunovima, slonovima itd.
Središnji dio koristi se za održavanje prezentacija o gradnji i otvorenju hrama, za predavanja o indijskoj duhovnoj baštini i tradicionalnim običajima ili jednostavno kao odmorište posjetiocima.
U Haveli-u je prostrana molitvena dvorana i prodavaonica suvenira.
Budući da je u unutrašnjosti strogo zabranjeno fotografiranje, postavljam nekoliko sličica sa službene stranice hrama da bih vam makar donekle dočarala tu ljepotu.
Post je objavljen 15.06.2009. u 02:15 sati.