Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/auzmish

Marketing

Ston - kraj još jednog kruženja regijom...

Ne sjećam se točno, kako sam se prvi put obreo u Malom Stonu.
Kao i u masi sličnih životnih sličica, mogu samo pipkati unatrag u izmaglici sjećanja i pretpostavki; pravocrtnost, onu istosmjernu sa svojim sada, ne mogu više pouzdano dozvati u memoriju.

Jedna varijanta mog sjećanja je da sam iz šibenske vojarne došao na vikend posjetiti suprugu, koja je bila na seminaru u Neumu, i kako smo sa njezinim kolegama završili na večeri u divnom restoranu uz more.
U toj varijanti sjećanja, imao sam dvadeset i sedam godina; vrijeme predinternetsko i predmobitelsko, neposredno poratno; supruga je za poslom napustila zemlju; bio sam kratko ošišan i dvadesetak kila lakši i sa poluzavidnim interesom sam promatrao društvance, koje nonšalantno tamani školjke i vino, dok se meni bilo vratiti među goluždrave, balave ročnike, u karantenu vlastitih životnih prekretnica, iz koje će me život otpuhati kontra svim logikama i očekivanjima.

Druga verzija, ne manje pretenciozna biti istinitom, sugerira mi moju dvadeset i osmu godinu; plaću još neumjerenije veliku od masivnog terenca, kojeg sam (zatomljavajući nevjericu nad obratima sudbine) spuštao od Tuzle do Mostara pa južnije, prateći Neretvu do ušća i skrećući dalje na jug. U toj se slici pojavljuju Frankobaskijac David, Švedoaustrijanac Helmuth, Irac Brian i ja; pjeva nam neka tamo Cesaria Evora; tragedija jedne zemlje i mandat organizacije, za koju smo radili, sugerirali su važnosti i imunitet od prolaznosti vlastitog vremena. I opet riblji restoran, školjke i vino. I novootkrivena navada vikendaških odlazaka na more, poslije posla petkom, u Prapratno; na večere obavezno u Ston...

Obje varijante mog sjećanja poput akvarela stapaju se u nejasnu sliku, ugodno nostalgičnu, i u uvijek isti osjećaj obaveznog skretanja sa Jadranske magistrale i vijuganja Pelješcem. Deset, dvanaest godina tako; makar i jednom godišnje, u prolazu – Ston, poput sunčevog sata vlastite ugode prolaznosti … I Mali Ston, neizostavna riblja juha, pokoja kameničica, rižota, rožate… „Kapetanova kuća“, jednom riječju…

Wikipediju prepuštam zainteresiranima; tek - Ston. Najstarija morska solana u Europi. 1359., Dubrovačka Republika utvrđuje ga spajajući Ston i Mali Ston dvostrukim bedemom, tada najdužom obrambenom fortifikacijom u Europi...

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

U povratku sa Mljeta, ostavljajući iza sebe sjeverni kraj stonske zidine i malostonsku kulu Toljevac sa svojim pavlovljevskorefleksnim djelovanjem na naše nepce, sitosmiješni vozimo prema Metkoviću i kratko stajemo na ušću rječice Norin u Neretvu. Godinama, prolazili smo kraj Kule Norinske jureći na trajekte, večere, ka sjeveru, ka jugu…
Uglavnom, turska utvrda za obranu od upada od mletačkih galija, sagrađena u petnaestom stoljeću. Povijesni putopisac Evlija Čelebija opisuje ju kao zdanje od sedam katova; recentna istraživanja potvrđuju kako su dva kata uistinu naknadno uklonjena, kako bi se spriječilo tonjenje zgrade i temelja, koji se nalazi pet metara pod močvarnom zemljom. Mijenjajući gospodare, kula je navodno čak bila i vjetrenjača, a 1934. lokalno stanovništvo ističe na njoj kršćansku pripadnost, okrećući spomen – ploču od sadašnje ceste, ka Neretvi, koja je još tada bila glavna prometna poveznica sjevera i juga…

Image and video hosting by TinyPic

Nad Veležem se nadvijaju oblaci; na vijestima slušamo o tuči i odlučujemo krenuti na sjever, ka našem muškatnom Orašju.
Dok Prvozakonita vozi kraj skretanja za Međogorje i slapove Kravice na Trebišnici, dok prolazi Blagaj i Bunu i bez imalo respekta šofira kroz Čelebiće, iz kojih su - navodno & zaboga! - moji čukundjedovi krivonogo zabrzali ka Zagori; dok bacam pogled ka odvojku za Boračko jezero i dalje na Istok prema predivnom kanjonu Rakitnice, u mislima mi se vrte prizori posljednjih dva, tri svjesno proživljena i usputno ubložena tjedna, Mostar, Mogorjelo i Počitelj, Bosut, Dunav, Mljet, Ston… Povijest, priče, lica, mirisi…

„Lijepa li je, čija li je…“ reče preksinoć na književnoj večeri, usput, Julijana Matanović.
I zbilja… Lijepa li je …


Post je objavljen 07.05.2009. u 08:33 sati.