Naslov ovog posta je ujedno i pitanje koje mi u posljednje vrijeme mještani najčešće postavljaju. Danas sam prisustvovao prezentaciji idejnog rješenja odvodnje otpadnih voda naselja u zaleđu porečkog priobalja u nadi da ću saznati jednu važnu informaciju, a to je upravo odgovor na pitanje iz naslova. Ukratko, stekao sam dojam da ljudi iz Usluge jako ozbiljno rade na tome, no proces spajanja naselja u zaleđu Poreštine će potrajati. Mnogo je faktora u igri koji će odlučivati o potrebnom vremenu realizacije kanalizacijskog sustava. Ali..., ajde da obradujem stanovnike Vrvari i St. Diklić. Između redaka, upravo će oni biti ti koji će od čitavog Mjesnog odbora prvi dobiti kanalizaciju. Kako sam zapisao, prva će faza realizacije kanalizacijskog sustava obuhvatiti naselja u 2. zoni i ona naselja koja se mogu odmah spojiti na sustav. Osim toga, važno je napomenuti da će najvjerojatnije u 2010. godini započeti rekonstrukcija i širenje protočnog kapaciteta uređaja za pročišćavanje koji se nalazi na Materadi i na koji će se spajati sva naselja unutar Mo-a Vrvari.
Predlagači idejnog rješenja odvodnje za naselja u zaleđu Poreča odlučili su se za širenje kanalizacijske mreže uz glavne prometnice prema mjestima i unutar samih mjesta po prometnicama i ulicama kako bi cjelokupna investicija bila što jeftinija. Isto tako o cijeni mreže ovisi i broj postavljenih crpnih stanica. Uzimajući to u obzir, predlagači iz IGH Rijeka su predložili maksimalnu primjenu gravitacijskog sustava odvodnje, što znači maksimalno korištenje slobodnog pada sa što manje crpnih stanica. Okvirno mogu spomenuti cijenu spajanja jednog od mjesta unutar Mo-a na kanalizaciju. Vrijednost investicije u spajanje Veleniki na kanalizacijski sustav Poreča iznosi 3,3 milijuna kuna. Valkarin, Musalež i Veleniki će se na kanalizacijski sustav grada spajati kopanjem kanala i polaganjem cijevi uz glavne prometnice kojima se dolazi u mjesto. Zanimljivo je i stači da će se novim kolektorima i sustavima za pročišćavanje otpadnih voda dostići 98% obrade voda. Ta će se voda moći koristiti za navodnjavanje poljoprivrednih površina. Gospodin Kosić, direktor Usluge spomenuo je da Sveti Lovreč već ima pročišćivać koji će se koristiti i u Poreču i koji pokazuje veoma dobre rezultate u pročišćavanju voda.
Svi oni koji su bili skeptični po pitanju profila cijevi kanalizacijskog sustava, potrebno je napomenuti da je projekcija kanalizacijskog sustava koncipirana za porast broja stanovnika Poreča sve do 2030. godine. Dakle, idejno rješenje odvodnje naselja u zaleđu Poreštine obuhvaća vremensko razdoblje i povećanje broja stanovnika sve do 2030. godine.
Za kraj, sve one koje zanima kako će i kuda njihovo naselje biti priključeno na kanalizacijski sustav, u Velikoj vijećnici grada mogu pogledati topografske karte s ucrtanim sustavom odvodnje fekalnih voda.
Post je objavljen 21.04.2009. u 22:30 sati.