Nekad, ne tako davno, HSS (Hrvatska seljačka stranka) bila je najveća politička stranka na prostoru općine Pitomača. Bila je prva politička opcija koja je uvela Pitomaču u demokraciju početkom 90-tih godina te uz jedan kratki period prekida vladavine Josipa Đakića iz HDZ-a koji nasreću nije dugo trajao, vladala je Pitomačom do prije dvije godine. Tada su na scenu nastupile mlade snage HDZ-a koje su obećale pokrenuti naše selo i regiju. Nisu uspjeli!
Pitomača kao nikada do sada nije bila siromašnija i van svih županijskih događanja. Obilaze nas brze ceste, gospodarstvo je pokleknulo, poljoprivreda je nerentabilna, obrtništvo prolazi svoje najtamnije dane. Zatvaraju se nadaleko poznati pitomački obrti i poduzeća a stanovnici općine Pitomača završavaju na Zavodu za zapošljavanje. Prioriteti vođenja jednog malog podravskog poljoprivrednog kraja postaju nešto što nema veze s razvojem prometne infrakstrukture, poljoprivrede i obrtništva.
Nesudjelovanjem u raspodjeli općinskog kolača, pitomački HSS-ovci izgubili su značajna novčana sredstva za svoje privatne poslove i nisu mogli gledati kako iste stvari rade sada članovi druge političke opcije pa su im se odlučili pridružiti.
U takvom okruženju, željni vlasti na koju su naviknuli, odlučili su prigrabiti barem jedan dio političke podjele vlasti na sljedećim lokalnim izborima. Veliki dio članstva HSS-a iz cijele općine Pitomača nije se slagao s vođenjem takve politike i masovno su istupili iz ove nekad ponosne stranke te pristupili najčešće u ogranke SDP-a koji su počeli nicati kao gljive poslije kiše u svim našim naseljima ali i u druge stranke.
Početkom ožujka, točnije, 04.03.2009. na sjednici podžupanijske organizacije HSS-a Pitomača prihvatili su koaliciju sa HDZ-om Virovitičko-podravske županije uz uvijet da dožupan u toj novoj predizbornoj podjeli vlasti bude kandidat iz Pitomače, Zdravko Dijaković, bivši načelnik općine Pitomača. Na istoj sjednici odlučeno je da za izbor načelnika i zamjenike načelnika općine Pitomača, te općinskog vijeća općine Pitomača HSS izlazi samostalno. U prvom mjesecu 2007 godine, Dijaković je ovako opisivao stanje u Pitomači. Pitomača se posljednjih godina prometnula u mjesto straha, opće nesigurnosti i nasilja.
Postalo je normalno da lokalni štemeri premlaćuju sve koji im dopadnu šaka, da se potežu pištolji, noževi i bejzbolske palice, a da sve prolazi uz pokoju prekršajnu prijavu, zaboravne svjedoke koji se ničeg ne sjećaju ili žrtve koje su upravo tog kobnog dana pale niz stepenice.
- Za ovakvo stanje u Pitomači najodgovorniji je čelnik županijskog HDZ-a Josip Đakić, koji je stvarni gospodar ovoga kraja i čovjek bez čijeg se blagoslova u Pitomači ne može ništa napraviti. On je, zapravo, glavni kadrovik u policiji, sudstvu i drugim državnim tijelima - bio je izravan Dijaković. Dijaković je na čelu Pitomače od 2000. godine, a prije toga bio je i županijski vijećnik. Tvrdi da svoje riječi može potkrijepiti mnogim dokazima i argumentima. Jutarnji list,Grad straha
Dokaze i argumente očigledno nisu koristili jer su 16. ožujka 2009. Josip Hrala (predsjednik županijske organizacije HSS-a) i Zdravko Dijaković potpisali sporazum o zajedničkom nastupu na izborima za lokalnu i regionalnu samoupravu u Virovitičko-podravskoj županiji.
Mjesto dožupana OSTVARENO! U internetskim bespućima može se pronaći i govor Josipa Đakića koji je očigledno sve oprostio Dijakoviću te ga podržava za izbor dožupana.
Sada treba kadrovski namiriti i onih nekoliko preostalih članova pitomačke organizacije HSS-a.
13.4.2009. na sjednici pitomačke seljačke stranke, preostali članovi uz predsjednika podžupanijske organizacije Ivana Begovića (bivši župan Vpž, o.a.) i predsjednika općinske organizacije Zdravka Dijakovića, ponudili su kandidate za Županijsku skupštinu Virovitičko- podravske županije.
To su: Antun Held iz Turnašice, Josip Poljak iz Starog Graca i Darko Tkalčec iz Kladara.
Jedini preostali pitomački višepozicionirani HSS-ovac je ostao Ivan Begović koji je pikirao na mjesto načelnika Općine Pitomača. DOWNLOAD: 1- Odluka za izbor dožupana 2-Kandidati HSS-a za županijsku skupštinu