Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/alkion

Marketing

Pas koji laje...

LOVAČKI PSI

Zviježđe Lovački psi (canes venatici), predstavljaju dva Volareva psa koji na nebu gone Velikog i Malog Medvjeda. Zviježđe Volar ili Bootes (Boot), koje na uzici drži ova dva lovačka psa, sadrži devedeset zvijezda vidljivih golim okom. Najlakše ga je uočiti kao deltoidnu skupinu zvijezda u produžetku repa Velikog Medvjeda. Najsjajnija zvijezda je Arktur – spada u izrazito crvene zvijezde. Volar karakterizira galaktika 3C-295, veoma jaki izvor radio valova.

Zvijezde koje karakteriziraju Lovačke pse su: Asterion ili Chara i Cor Caroli ili Karlovo srce te kuglasti skup zvijezda M3. Budući da su skoro sve zvijezde ovog zviježđa na granici vidljivosti golog oka, teško ih je uočiti i interesantnije su kao legenda, nego kao orijentiri u navigaciji.
Zanimljiv detalj je da se u ovom zviježđu nalaze spiralna galaktika M 51 i nepravilna galaktika NGC 5195 koje su se „nedavno“ sudarile.


VELIKI PAS

Veliki Pas ili Canus Maior (CMa) je zviježđe koje zajedno sa zviježđem Mali Pas čuva i slijedi lovca Oriona. Zviježđe Orion u astronomiji mnogi smatraju najljepšim na nebu. Najpoznatije zvijezde su Betelgez i Rigel. Ova potonja je oko tisuću puta sjajnija od našeg Sunca.

Veliki Pas je jedno od 48 Ptolomejevih zviježđa, a karakterizira ga najsjajnija zvijezda našeg neba – Sirius. Sirius još nazivaju i Pasja zvijezda. Kako Sirius u kolovozu više nije moguće uočiti na nebu, to se za te dane u narodu udomaćio izraz „pasji dani“ ili „pasje vrućine“.
Zvijezde koje karakteriziraju Velikog Psa su: već spomenuti Sirius (Kusja, Pasoglav, Sionpaš – golema psina), Mirzam, Muliphen, Wezen, Adhara, Furud i Aludra (Pašyca – kuja).

MALI PAS

Zviježđe Mali Pas ili Canus Minor (CMi) sadrži dvadesetak zvijezda vidljivih golim okom. Po dimenzijama, a i samo ime mu kaže, ovo zviježđe je maleno. Nalazi se ispod zviježđa Blizanci i malo lijevo od Oriona kao njegov dugi pratilac i čuvar. Karakteriziraju ga zvijezde: Procion (Mićapaš – Štene) i Gomeisa.

Zvijezde Sirius (Veliki Pas), Procion (Mali Pas) i Betelgez (Orion) tvore tzv. „Zimski Trokut“.

Kako ih uočiti:
Vjerujem da ste shvatili da se navedena zviježđa ne vide tijekom cijele godine i tijekom cijele noći. Zviježđa se najlakše uočavaju tako što se pronađe zvijezda Sjevernjača. Da bi se uočila ova zviježđa, Velika Kola trebaju biti ispod Sjevernjače ili negdje prema istoku. Asterion i Karlovo Srce (Lovački Psi) su u krivini ruda Velikih Kola. Procion i Gomeisa (Mali Pas) su točno na istoku po dijagonali kvadrata Velikih Kola, a Sirius je istočno po toj liniji otprilike na istoj udaljenosti koliko je Procion udaljen od Velikih Kola. I Sirius i Procion je vrlo lako uočiti jer su najsjajnije zvijezde na ovom dijelu noćnog neba.

Za radoznale:
Prema jednoj legendi Volar je sin božice poljodjelstva Demetre. Izumitelj je pluga i nebom vozi kola i ore. Prema drugoj legendi Volar je lovac koji uz pomoć svoja dva lovačka psa (canes venatici) goni Malog i Velikog Medvjeda. Kod nas ga još smatraju i pastirom i prikazuju ga s pastirskim štapom u desnoj ruci.

Orion, sin boga Posejdona, strastven je i hvalisav lovac. Na poticaj božice Here usmrtio ga je Škorpion. Posejdon ga je oživio i otad Oriona stalno čuvaju i prate Veliki i Mali Pas, a zviježđe Škorpion je od strane bogova premješteno na drugu stranu neba kako se nikada više ne bi sreli. Zbog toga kad zviježđe Orion izlazi, zviježđe Škorpion zalazi. Ispod nogu Oriona je njegova najdraža lovina, zviježđe Lepus (Zec), a u rukama su mu stalno toljaga i štit kojima se brani od stalnih napada Taurusa (Bika).


Post je objavljen 17.04.2009. u 17:31 sati.