Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/opsa

Marketing

Dovršavanje američke misije na Balkanu

SAD treba zadržati svoj angažman u jugoistočnoj Europi u interesu stabilnosti, razvoja i integracije zemalja regije u NATO i Europsku uniju, glavna je poruka skupa održanog u ponedjeljak u Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS) u Washingtonu, posvećenog odnosu nove američke administracije prema regiji.



Organizator skupa pod nazivom "Dovršavanje američke misije na Balkanu" Janusz Bugajski, direktor CSIS-ova projekta Nove europske demokracije, ocijenio je da se zbog moguće nestabilnosti u regiji SAD i EU trebaju iznova usredotočiti na njezinu sigurnost i razvoj.

Na temu "nedovršene misije SAD-a" na skupu su govorili veleposlanici Albanije, BiH, Makedonije i Crne Gore, dok su svoje prijedloge o "uspješnom balkanskom programu" iznosili bivši američki dužnosnici a danas suradnici CSIS-a, RAND korporacije, Instituta za mir i drugih washingtonskih 'think-tankova'.

Kako je glavni pokrovitelj skupa bio bogati švicarski poslovni čovjek podrijetlom s Kosova Behgjet Pacolli, cjelodnevnom raspravom dominirala su pitanja vezana uz razvoj kosovskih institucija, multietničkog društva, demokracije i međunarodnog priznanja Kosova.

Hrvatska veleposlanica Kolinda Grabar Kitarović na skupu je sudjelovala u svojstvu "posebnog gosta", kao i veleposlanik Grčke, obzirom da dvije zemlje nisu uvrštene u krugu zemalja na koje se odnosi "nedovršena misija SAD".
"Vjerujem da SAD treba biti usredotočena na regiju i nastaviti svoj angažman u doglednoj budućnosti", kazala je Grabar Kitarović.

Govoreći kako su posljednja dva tjedna bila iznimno uspješna za Hrvatsku, zbog primanja u NATO zajedno s Albanijom, ona je istaknula kako je to i uspjeh cijele regije te motivacija za druge zemlje da slijede njihov put. "Jako smo zahvalni SAD-u za potporu kroz Jadransku povelju i pozdravljamo njezino proširenje na nove članice", rekla je hrvatska veleposlanica, izražajaući uvjerenost da sve zemlje regije u konačnici trebaju ući u NATO i EU.

"Hrvatska ostaje odlučna pomoći susjednim zemljama na putu u NATO i EU", kazala je, ističući važnost da se zemlje regije "koncentriraju na pozitivnu stranu svojih odnosa" na putu prema konačnoj stabilizaciji regije.
Predstavnicima Nacionalne federacije američkih Hrvata (NFCA), koji su sudjelovali na skupu, ona je zahvalila na pomoći kod primanja Hrvatske u NATO. Grabar Kitarović posebno je naglasila značaj stranih ulaganja za uspješan razvoj jugoistočne Europe.

James Dobbins, bivši pomoćnik američkog državnog tajnika za Europu, kazao je kako ulazak u NATO znatno jača privlačnost Hrvatske za strana ulaganja, te da joj njezin zemljopisni položaj daje velike potencijale u tranzitu nafte i plina.

Dobar dio rasprave na skupu bio je posvećen stanju u BiH, od pitanja ustavnih promjena, povratka izbjeglica, otvorenih pitanja, izbora 2010. i euroatlantskih integracija.

"Postoji puno negativnih scenarija za BiH i za američke interese u toj zemlji. BiH su potrebne temeljite promjene", ocijenio je Ed Joseph, predavač sa sveučilišta John Hopkins. Stanje u BiH, po njegovim je riječima, moguće 'popraviti', i bez konsenzusa SAD-a s europskim saveznicima.

Daniel Serwer, potpredsjednik Instituta za mir iz Washingtona, založio se za usklađeno djelovanje SAD i EU u regiji, potporu teritorijalnom integritetu BiH i Kosova, reformu tajnih službi u Srbiji te za uhićenje i predaju Haškom sudu (ICTY) Ratka Mladića.

William Walker, bivši čelnik Verifikacijske komisije OESS-a na Kosovu, kazao je kako od BiH, do Kosova i drugdje u regiji "većina problema s kojima se bavi međunarodne zajednica ima neke veze sa Srbijom".

Iako pozvan, veleposlanik Srbije u SAD-u nije sudjelovao na skupu, zbog zastupljenosti Kosova i albanskog pokroviteljstva nad njegovim održavanjem.


Post je objavljen 14.04.2009. u 14:17 sati.