Hrvatska još može ispuniti cilj dovršetka pregovora do kraja ove godine ako nastavi s odlučnom provedbom reformi unatoč zastoju zbog bilateralnog problema sa Slovenijom, na čijem se rješavanju radi i gdje se može očekivati skori napredak, izjavio je u srijedu povjerenik za proširenje Olli Rehn.
"Još nije izgubljen cilj da se pregovori dovrše do kraja 2009. godine. Bitno je da Hrvatska s punom odlučnošću i konkretnim rezultatima nastavi s reformama, posebice u pravosuđu i brodogradnji. U tom slučaju nije toliko bitno hoće li neka poglavlja biti otvorena u ožujku, travnju ili čak u svibnju", rekao je Rehn skupini novinara s kojima je razgovarao o predstojećem neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova u češkom mjestu Hluboka na Vltavi koji je posvećen pitanjima proširenja i perspektivi zapadnog Balkana.
Rehn je rekao da su se obje zemlje složile oko mogućnosti potpisivanja zajedničke izjave u kojoj bi se potvrdilo da nijedan dokument ili čin nastao nakon proglašenja njihove neovisnosti ne prejudicira međusobnu granicu.
Po Rehnu, "zajednička izjava da nijedan dokument ili čin nastao nakon 25. lipnja 1991. neće obvezivati nijednu zemlju u pristupnim pregovorima" predstavlja "važnu mjeru izgradnje povjerenja i to je jedan dio općeg procesa" u okviru europske pomoći na rješavanju toga otvorenog bilateralnog pitanja.
Povjerenik je rekao da će o rezultatima dosadašnjih razgovora s ministrima vanjskih poslova RH i Slovenije izvijestiti ministre vanjskih poslova, koji se u petak i subotu sastaju u Češkoj. To će biti prvi put da se hrvatsko-slovenskom graničnom prijeporu i slovenskoj blokadi hrvatskih pristupnih pregovora razgovora na ministarskoj razini.
"Izvijestit ću ministre vanjskih poslova o stanju pregovora, pretpostavljajući da večeras možemo postići napredak i onda od zemalja članica tražiti potporu za taj proces. Činjenica je da su zemlje članice i predsjedništvo EU-a zabrinuti zbog situacije i žele vidjeti rezultate iz ovoga procesa", rekao je Rehn, dodajući da će predložiti "mobilizaciju zemalja članica da pruže daljnju potporu i ohrabrenje u traženju rješenja i kompromisa na europski način".
Rehn je rekao da zastoj u hrvatskim pregovorima zbog bilateralnog problema nanosi štetu cijeloj regiji. "Čitao sam nedavno neke članke o hrvatsko-slovenskom graničnom pitanju u kojima se ističe da je to loš primjer balkanskih navika u Europi. Ne slažem se s tim, mislim da je to ozbiljno pitanje, koje treba riješiti, ali je istina da to ugrožava sliku regije, koja postaje sve lošija zbog toga bilateralnog pitanja. Inicijativom o europskoj pomoći nastojimo izbjeći da to bilateralno pitanje ne učini daljnju štetu zapadnobalkanskoj regiji i budućnosti EU-a", rekao je Rehn.
Rehn je izbjegao izravno odgovoriti hoće li stručna skupina pod vodstvom Marttija Ahtisaarija ponuditi konačno rješenje za granicu ili će se to pitanje rješavati arbitražom ili pred nekim pravosudnim tijelom. "To je bilateralno pitanje, koje je postalo europski problem i postoji europski okvir za rješavanje toga problema, a to je pregovarački okvir, koji nudi nekoliko metoda za rješavanje takve vrste graničnih prijepora na temelju Povelje UN-a i međunarodnog prava", rekao je Rehn ističući da se dvije strane moraju međusobno dogovoriti koju će metodu ili kombinaciju metoda izabrati.
Post je objavljen 26.03.2009. u 10:34 sati.