Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/serbocroatian

Marketing

Kontrakulture3

Supkulture je ponekad teško identifikovati, jer masovne kulture imaju običaj da usvajaju određene stilske odrednice supkultura radi komercijalizacije.

Rezultat ovog procesa kulturne otimačine, ogleda se u izumiranju ili u evoluiranju supkultura.

Rokabili muzika je mešavina kantri i rokenrol muzike, i jedan je od prvih rokenrol pravaca s početka pedesetih godina, sa centralnom figurom u formi Kralja Roka, Elvisa Prislija (Elvis Presley).

Smrt Kralja izaziva nostalgiju, te krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina, Rockabilly doživljava povratak iz mrtvih i oko njega se formira značajna supkultura.

U Engleskoj je to značilo povratak Tedi bojsa na scenu, koji su se, sa britvama kao uličnim oružjem, pretvorili u arhi-neprijatelje Pankera, dok su se u Americi ponovo pojavili Rokeri, ali ovog puta ušminkani i sa briljantinom u kosi.

Osnovne odlike Rokabilija su postale ‘pompadur’ frizure sa nabujalim zulufima i kožne jakne.

Američki fanovi su usvojili i košulje za kuglanje, kaubojske i havajske košulje.
U modi je takođe i kombinacija ružičaste i crne boje, sa dodatkom lepoardove kože.

Psihobili muzika i prateća supkultura su mešavina Panka i Rokabilija.

Njihova zainteresovanost je usmerena ka tematici bliskoj horor filmu, nasilju, filmovima eksploatacije i drugim tabu temama.

Termin Psychobilly potiče od benda The Cramps, koji su na flajerima za koncerte svoju muziku reklamirali kao psihobili vudu.

Fanovi su prihvatili termin i stvorili imidž dementnih i poremećenih ličnosti.

Kao i većina pravaca koji su potekli u vreme politički angažovanih i međusobno raslojenih Pankera i Skinsa, i Psihobiliji su izabrali da budu apolitični.

S obzirom da Psihobili kultura nikad nije bila masovno popularna, fanovi su pribegli organizovanju vikend zabava na kojima bi po ceni jedne karte nastupalo nekoliko bendova.

U muzici se uglavnom koristi kontrabas umesto električne bas gitare, te je vremenom postao stereotipni simbol Psihobilija.
Modni stil Psihobilija je najviše pod uticajem Panka, ukombinovanog sa Rokabili stilom iz pedesetih i sa dodatkom horor motiva.

Na glavama i muških i ženskih Psihobilija dominantna je kombinacija ‘pompadur’ i ‘čiroki’ frizure.

Početkom osamdesetih u Americi nastaje brža i teža verzija Panka – Hardcore. Karakteristika Hardkora je URADI - SAM ideologija.

Obzirom da većina bendova nije imala načina da dođe do bilo kakvih izdavača ili menadžera, bili su prinuđeni da sami snimaju i izdaju ploče, štampaju fanzine i organizuju koncerte.

Prateća supkultura i JEDAN OD životnih stilova Hardkora je Straightedge.

Veza sa Pankom tu počinje da nestaje, jer je Strejtedž u potpunoj kontri u odnosu na Pank.

To je progresivni životni stil za razliku od ideologije ‘živi brzo, umri mlad’.

Konzumiranje nikotina, alkohola i svih vrsta narkotika deo je pankerske samodestruktivne svakodnevice, a Strejtedž propoveda apstinenciju od ovih suspstanci.

Među sledbenicima Strejtedža često ima i vegetarijanaca i vegana, onih koji izbegavaju kafein i onih koji su protiv promiskuitetnih seksualnih odnosa.

Takođe, prvi pripadnici Strejtedz supkulture su bili ateisti koji su verovali da religija, poput narkotika, slabi volju i kontroliše um.

Još jedan pravac koji je proistekao iz Panka, početkom osamdesetih, je New Wave kod nas poznatiji kao Novi Talas ili Novi Val.

New Wave muzika je u pocetku definisana kao komercijalna verzija Panka, a ime je uvedeno kao referenca na francuski filmski pokret iz šezdesetih godina, jer su mladi muzičari zastupali iste stavove kao i filmski stvaraoci dvadeset godina ranije.

Bili su anti-korporativni, otvoreni za svaku vrstu eksperimenta i kritički nastrojeni prema muzici na kojoj su odrasli.

Pripadnici New Wave supkulture su po stilu oblačenja bili najsličniji Modsima, ali sa jasnim odmakom od praćenja trendova.

Komercijalizacijom Novog Talasa nastao je pokret Novi Romantizam čije su pristalice prihvatile upotrebu sjajnih boja i sintetičke biseksualne kostime.
Jugoslovenska New Wave scena je bila prilično zapažena osamdesetih godina, i to je zapravo jedina kontrakultura koja je ikada zaživela na ovim prostorima.

Mada, treba napomenuti da su Novi Talas ubrajani bendovi i fanovi raznih usmerenja - od klasičnog Roka, do veoma razvijene Pank supkulture.

U vreme vladavine Panka, pojavili su se i Hard rokeri koji su Pank doživeli kao izazov da budu brži, tvrđi i opakiji.

Nosili su duge, raspuštene kose, usvojili su crne, kožne jakne kao neku vrstu uniforme i dali sebi ime prema pojmu iz literature Vilijema S. Barouza (William S. Burroughs)– Hevi Metal.

Ključni elementi Heavy Metal muzike su električna gitara odnosno gitarska solo deonica, glasan zvuk i virtuoznost muzičara.

Na koncertima su opšte prihvaćeni vidovi zabave preuzeti od Pankera, kao što su šutke i skakanje sa bine u masu, ali i novi, metalski potezi, kao što je slemovanje glavom odnosno ’headbanging’, i pokazivanje rukom ’đavoljih rogova’.

Tipičan izgled Metalaca vuče korene iz bajkerske i rokerske supkulture.

Heavy Metal moda, pored kožnih jakni uključuje i kožne pantalone, teksas jakne i prsluke (često ukrašene bedževima i nitnama), plavi ili crni džins, i bajkerske čizme.

Crna majica sa printom omiljenog benda jedan je od osnovnih elemenata metalske uniforme.

Karakterističan izgled mišićavog i dugokosog Metalca aludira na skandinavske ratnike – vikinge, odnosno na bogove iz nordijske mitologije.

Pored paganizma, u Metalu su duboko ukorenjeni i elementi Satanizma, natprirodnog i okultnog.

Generalno, Metalci nisu politički angažovani, ali su usmereni protiv dominatne, potrošačke kulture. Od stimulanata, Metalci najviše vole alkohol, ali im ni razne druge droge nisu strane.

Glam Metal, nazivan još i „sweet“ metal je prvi podžanr koji se izdvojio i postao vrlo popularan u okvirima hevi metal muzike.

Pripadnici ove podgrupe metalaca neguju teatralan izgled i koriste veliku količinu šminke, pa se ubrzo pojavila i reakcija na ovakav izgled pojavom novih muzičkih podžanrova, koji su danas sve brojniji.


Trash Metal se pojavljuje ranih osamdesetih sa revolucionarnim, agresivnim muzičkim stilom poznatim kao speed metal.

Fanovi Trash Metal-a su prvi odbacili dugu kosu kao obeležje i često se šišaju na kratke, vojničke frizure.

Takođe su uveli duboke, basket patike kao modu među metalcima.

Iz Treša se izrodio Death Metal, pravac koji je usvojio i poseban značaj dao elementima blasfemije i dijaboličnosti.

Fanovi Death Metala su takođe izignorisali teatralnost ranijih stilova, radije se opredelivši za svakodnevni izgled kožne jakne i pocepanih farmerki.

Death Metal je upotrebio brzinu i agresivnost treš metala i pridodao tekstove okupirane temama Satanizma i nasilja iz slešer filmova, mada ima i dosta bendova koji se inspirišu drevnim, paganskim mitologijama.

U Skandinaviji je ova kontrakultura dobila ime Black Metal i za nju je karakteristična bila crno-bela šminka, kojom se postizao izgled ne-baš-svežeg leša.

Blek metal je ozloglašen po dešavanjima vezanim za norveški Inner Circle, tajnovitu skupinu nekolicine pojedinaca iz različitih bendova, koji su praktikovali okultizam i satanizam, i verovali u rasnu superiornost.

Samoubistvo jednog od pripadnika je započelo slomove unutar grupe, koja je doživela propast kada je jedan član ubio vođu i osnivača.

Počinilac je uhapšen i kod njega je pronađen spisak drugih zločina koje je grupa počinila, koji se uglavnom svode na paljenje crkava po Norveškoj.

Sredinom osamdesetih se u Americi pojavio Doom Metal, pravac koji je odbacio brzi ritam prethodnih generacija metala.

Doom se usmerava na melodiju, melanholični tempo i zagrobno raspoloženje.

Devedesetih godina se izrodio evropski pandan pravca, poznatiji kao Gothic Metal.

Poznavaoci Metala smatraju da je Gotik prvenstveno namenjen ženskoj publici.

U dvadeset prvom veku se nameću novi bendovi svrstani u Nu Metal pravac, koji kombinuje metal sa raznim drugim muzičkim žanrovima, koji varijaju od panka i hardkora, preko fanka do hip-hopa.

korisni Linkovi:
en.wikipedia.org/wiki/Talking_Heads
davidbyrne.com
en.wikipedia.org/wiki/Rockabilly
rockabilly.nl
rockabillyhall.com
en.wikipedia.org/wiki/Psychobilly
wreckingpit.com
thecramps.com
psychobillyhall.com
www.psychobilly-online.de
en.wikipedia.org/wiki/Hardcore_punk
killfromtheheart.com
en.wikipedia.org/wiki/Straight_edge
straightedgeink.com
en.wikipedia.org/wiki/New_Wave_music

en.wikipedia.org/wiki/New_Romantic

en.wikipedia.org/wiki/Yugoslav_New_Wave
www.getthrashed.com
en.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal
en.wikipedia.org/wiki/List_of_heavy_metal_genres
en.wikipedia.org/wiki/Mano_cornuto
en.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal_fashion
en.wikipedia.org/wiki/Glam_metal
en.wikipedia.org/wiki/Thrash_metal
en.wikipedia.org/wiki/Death_metal
en.wikipedia.org/wiki/Black_metal
en.wikipedia.org/wiki/Black_Metal_Inner_Circle
en.wikipedia.org/wiki/Doom_metal
en.wikipedia.org/wiki/Gothic_metal
www.slipknot1.com



Post je objavljen 26.03.2009. u 09:17 sati.