Da li ste ikada želeli da budete prvi čovek na Marsu, da konačno otkrijete od čega se pravi koka-kola ili da slobodno bacate mobilne telefone što jače i dalje možete?
Ako je odgovor da – treba da upoznate kolektiv monochrom.
Članovi monochrom-a se od 1993. godine bave filozofijom, umetnošću i tehnologijom. odnosno "granicama estetike, pop pristupom, subkulturnom naukom i političkim aktivizmom".
Svoje misije sprovode "u kulturno-arheološkim zahvatima u domenima ideologije i industrije zabave".
monochrom čine Johanes Grencfurtner (Johannes Grenzfurthner), Evelin Firlinger (Evelyn Fürlinger), Harald List (Harald List), Anika Kronberger (Anika Kronberger), Franc Ablinger (Franz Ablinger), Frank Apunkt Šnajder (Frank Apunkt Schneider), Danijel Fabri (Daniel Fabry), Roland Gracer (Roland Gratzer) i Ginter Frajzinger (Günther Friesinger).
Jakob Apelbaum (Jacob Appelbaum) je "zvanični monochrom ambasador".
U toku svog višegodišnjeg delovanja monochrom su napravili više stotina performansa, instalacija, izložbi, veb sajtova i štampanih publikacija.
Bečki kolektiv je 2005. godine odrzao "Veliku turneju po zapadnoj obali SAD i Kanade" pod imenom "Experience the Experience", odnosno "Iskusiti iskustvo"
Oni su ponudili Americi novu vrstu razumevanja kroz zajednička iskustva.
"Iskusiti iskustvo živih sahranjenih" je projekat koji je nudio je mogućnost zainteresovanima da budu živi sahranjeni na 15 minuta. tj. da iskuse kako izgleda biti u pravom kovčegu, bez ikakvih "olakšavajućih okolnosti",
U ovoj akciji, u okviru koje su sahranili 44 žive osobe, dobrovoljci su bili stavljani u kovčege i zakopavani, dok su ostali posetioci mogli da prate situaciju u kovčegu preko kamere za noćno snimanje koja je postavljena na unutrašnjoj strani poklopca.
"Iskusiti iskustvo ilegalne trke u svemiru" je performans u kojem je površina Los Anđelesa tretirana kao presek zapremine sunčevog sistema.
monochrom su napravili makete u odgovarajućim proporcijama svih planeta i samog sunca, i rasporedili ih po gradu u skladu sa orbitama koje imaju u sunčevom sistemu, a posetioci su pozvani da za najkraće vreme obiđu sve planete.
Na žalost, neke unapred postavljene planate su nestale, a pobednik "ilegalne svemirske trke", Majkl Šaub, je obišao ovaj solarni sitem za 3 sata i 33 minuta, što je u relativnim pojmovima značilo da je vozio oko 4 puta brže od brzine svetlosti.
Sledeće iskustvo koje je monochrom ponudio jeste "Iskusiti iskustvo gajenja novca".
"Novac je kondenzovana bilo koja želja, i iz tog razloga kontroliše svet.
Novac se koristi u svim vrstama transakcija, od dnevne kupovine u supermarketu do trgovine ljudima i drogama.
U toku svih tih razmena, naš novac se lako haba, pogotovu manje banknote koje konstantno prelaze iz ruke u ruku.
Novac je prljav, i samim tim predstavlja živo biće - mi ovo shvatamo bukvalno, novac je idealna podloga za razvoj bakterija i drugih mikroorganizama.
Mi ćemo učiniti da se vaš novac razvija i raste.
U odgovarajućoj hranjljivoj tečnosti i ispod jakih lampi želimo da izvučemo što je više života moguće iz vaših dolarskih novčanica!"
Polako postaje opšte mišljenje da je kolektivna memorija čovečenstva i celokupna istorija pohranjena u arhivama, i da je to jedina baza naše kolektivne memorije.
Potpuno se oslanjamo na mogućnosti naših hard diskova da zabeleže i sačuvaju svaki detalj naše lične i zajedničke istorije.
Zato je monochrom pozvao publiku da "Iskusi iskustvo magnetne žurke":
Publika je pozvana da donese svoje uređaje ili magnetne medije kao što su MP3 plejeri, hard diskovi, razne kartice i slične sprave.
Posle razgovora o nestabilnoj prirodi medija na koje arhiviramo svoju istoriju i prirodi kolektivnog pamćenja, monochrom su pomogli dobrovoljcima da uz pomoc magneta potpuno izbrišu svoje ili tuđe podatke
"Danas je nemoguće sačuvati digitalne podatke duže od 10 godina, uz garanciju da će podaci moći da budu pročitani.
Većina magnetnih traka iz 60-ih i 70-ih godina je već toliko oštećena da su postale nečitljive i neupotrebljive.
"Iskusite iskustvo katapultiranja bežičnih uređaja"
monohrom je uputio javni poziv svima da prilože svoje mobilne telefone i slične bežične sprave, kao municiju za katapult.
Pokušaj da se spoje tehnologija poznata još od antičkih vremena, kao što je katapult, sa najnovijom tehnologijom proizvodnje mobilnih telefona bio je još zanimljiviji zbog korišćenja težine 12 primeraka magazina Wired kao kontra-tega, odnosno gravitacionog pogona kinetičke energije koju koristi katapult.
Sigurno ste se makar jednom upitali od čega je napravljena koka-kola?
monochrom je takođe razmišljao o tome, i u javnom događaju "Iskusi iskustvo prevljenja cigle od koka-kole" su rešili da zajedno sa publikom, kuvanjem velike količine ovog pića, dođu do esencije koka-kole.
Kuvanje se završilo kada je suve materije nepoznatog sastava koja ostaje posle kuvanja koka-kole bilo dovoljno da se napravi objekat oblika i veličine cigle.
Ovaj performans je pratila diskusija o istoriji korišćenja šećera u Evropi i Americi, i post/kolonijalnom razvoju globalnih korporacija.
"Iskusite iskustvo jednog signala" predstavljao je pokušaj da se u svetu digitalnih mreža ponovo ispita analogna komunikacija korišćenjem signalnih zastavica, razvijena u Evropi u 18.veku.
Prva mreža semafora, kako su ove mašine originalno nazivane, napravljena je Između Pariza i Lila, i uspevala je da prenese kraću poruku od 36 simbola za nekih pola sata, na daljinu od 200 kilometara.
Nije loše za 18. vek, ali kako sistem funkcioniše u današnjim gradskim uslovima?
Eksperiment se završio neuspehom, jer poruka od 20 karaktera nije uspela da se prenese iz jednog u drugi deo grada, ali su monochrom otišli zadovoljni nazad u Austriju, uz zaključak da je šum u signalu u stvari integralni deo svake komunikacije.
Jedan od nejpoznatijih monochrom proizvoda je kompjuterska igra
Soviet Unterzegersdorf - Sektor 1,
Radi se o avanturi koja se bavi istorijom i razvojem izmišljene "poslednje republike Sovjetskog Saveza.
Ova igra je razvijena na otvorenom kodu, kroz AGS softver, a posle predstavljanja prvog nastavka, Sektor 1 - fanovi i aktivisti su pozvani da se uključe u dalji razvoj igre i kreiraju Sektor 2 i Sektor 3.
Igra je bila proglašena za igru meseca u novembru 2005. od strane poznatog gejmerskog magazina Edž.
Aktuelni monochrom projekat se zove "Međunarodna godina politeizma".
"Ovaj projekat želi da prevaziđe epohu monoteističkih pogleda na svet, i bavi se rekonstrukcijom prvobitnog politeističkog mnoštva, u kojem bezbrojne boginje i bogovi mogu da se međusobno neutrališu.
Politeizam je demokratija, monoteizam je diktatura, čak i u pseudo-sekularnom obliku.
Oslobođen robovanja monoteizmu, svet može da se iskupi u haotičnom prekrštavanju u politeizam. Pored toga, mi verujemo da je mnogoboštvo religija koja najviše odgovara modernoj, dinamičnoj i kosmopolitskoj kulturi mladih."
Na adresi monochrom.at/polytheism se okuplja zajednica blogera koji pokušavaju da obesmisle koncept monoteizma i religije uopšte kroz predstavljanje što većeg broja aktuelnih religija i božanstava
Davne 1999. godine, monochrom je, sa još dve organizacije, shifz.org i Biroom za filozofiju, osnovao festival Roboexotica, sa podnaslovom
Festival za koktelnu robotiku.
To je godišnji svetski sajam robota koji prave koktele, pale vam cigarete i generalno čine da se ljudi osećaju lepo i da budu dobro raspoloženi.
Ustanovljena je i ACRA, nagrada za najbolje robote/spremače koktela, a postoje i kategorije "serviranje", "konverzacija" i razne druge.
Koktelna robotika dokumentuje rastući radikalni hedonizam u komunikaciji između čoveka i mašina.
Živeli!
Korisni linkovi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Monochrom
www.monochrom.at/experiences/index.html
www.monochrom.at/experiences/coke.htm
www.monochrom.at/experiences/money.htm
www.monochrom.at/experiences/devices.htm
www.monochrom.at/experiences/alive.htm
www.monochrom.at/experiences/race.htm
www.monochrom.at/experiences/party.htm
www.monochrom.at/experiences/baud.htm
www.monochrom.at/suz-game
www.monochrom.at/polytheism
www.roboexotica.org
www.shifz.org
bureau.philo.at
www.monochrom.at
Post je objavljen 20.03.2009. u 09:26 sati.