Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/cryingplanet

Marketing

Prva 'beba po želji' rodit će se 2010.

Jedna američka klinika izazvala je cijeli niz rasprava nakon što je budućim roditeljima ponudila mogućnost odabira osobina za svoje dijete, poput boje očiju ili kose.

Losanđeleski Institut za plodnost, pod upravom ravnatelja dr. Jeffa Steinberga, pionira vanmaterične oplodnje tijekom 1970-ih godina, očekuje da će prva 'beba po želji roditelja' biti rođena 2010.godine. Roditelji će tako može izabrati boju kose ili očiju svojeg budućeg dijeteta kao i spol.

No, koliko se god vijest činila izvanrednom, britanski stručnjaci za fertilitet ističu kako bi takva usluga mogla odvući pažnju sa svrhovitog korištenja iste tehnologije, poput zaštite od nasljednih bolesti, borbe protiv raka i slično.

'Beba po želji' temelji se na postupku genetičke dijagnoze embrija prije njegove implantacije u maternicu ili skraćeno PGD (preimplantation genetic diagnosis). Stanica izvađena iz vrlo mladog embrija se testira kako bi liječnici mogli odstraniti 'odmetnute gene' koji uzrokuju bolesti ili u ovom slučaju odabrati jedan od dobivenih embrija koji ima 'zadovoljavajuće' karakteristike poput plave boje kose i očiju. Izabrani se embrijo potom stavlja u maternicu i trudnoća počinje.

Dr. Steinberg vjeruje kako će parovi potražiti pomoć u njegovom institutu iz medicinskih, ali i iz kozmetičkih razloga.

Na primjer, roditelji bi mogli poželjeti da im dijete ima tamniji ten kako bi bilo bolje zaštićeno od raka ukoliko već imaju dijete s razvijenim melanomom. S druge strane, neki će roditelji jednostavno željeti dječaka s plavom kosom.

- Ne zadovoljavaju svi pacijenti uvjete za testiranje embrija i mi ne garantiramo savršenu preciznost u traženim karakteristikama - stoji u napomeni Instituta na službenoj internetskoj stranici.

Uz to, dr. Steinberg ističe kako ne smatra da je ova usluga 'opasan put' već samo 'neistražen'. Objasnio je i kako je 'beba po želji' moguća već nekoliko godina, no sustavno je ignorirana od strane medicinske zajednice.

- Vrijeme je da izvadimo glavu iz pijeska - ističe dr. Steinberg.

No, ne slažu se svi s dr. Steinbergom kao ni s njegovom politikom poslovanja. Britanska stručnjakinja za fertilitet i članica Kraljevskog fakulteta za porode te Ginekološkog odbora za etiku, dr. Gillian Lockwood dovela je u pitanje moralnost takvih postupaka.

- Ukoliko dođemo do točke gdje možemo odlučivati koji embrijo želimo odabrati što će biti s onima koji nisu zadovoljili naše želje. Znači li to da su djeca s zelenim očima ili crvenom kosom 'manje vrijedna'? - objašnjava Lockwood te upozorila na opasnost 'kupovanja djece iz izloga'.

U Velikoj Britaniji zabranjen je odabir spola, no dupuštene su izmjene gena koje utječu na zdravlje nerođenog dijeteta. Međutim, novi zakon koji bi na snagu trebao stupiti 6. travnja, omogućiti će majkama koje su začele pomoću vanmaterične oplodnje da na rodni list svojeg dijeteta kao 'oca' upišu čak i drugu ženu. Jedina će restrikcija biti da 'otac' ne smije biti u krvnom srodstvu te da se upisana osoba slaže sa stavljanjem svojeg imena na rodni list.

jutarnji.hr


Post je objavljen 07.03.2009. u 15:17 sati.