NATO će možda razmisliti o smanjenju broja svojih vojnika na Kosovu, deset godina nakon napada na Srbiju, kako bi ublažio pritisak na svoje vojne snage diljem svijeta, izjavio je danas glasnogovornik Sjevernoatlantskog saveza.
"Možda ćemo u lipnju raspravljati o promjeni ustroja KFOR-a, a jedna od mogućnosti je i njegovo smanjenje, ali ne prije tog datuma", rekao je glasnogovornik NATO-a James Appathurai.
Zapravo, rekao je, "određen broj zemalja, ne sve, drži da bi se moglo razgovarati o smanjenju" broja KFOR-ovih vojnika, kojih je trenutačno 16.000, više od godinu dana nakon proglašenja kosovske neovisnosti 17. veljače 2008.
Appathurai je reagirao na vijesti objavljene u srbijanskom dnevnom listu Politici, koji prenosi izjavu anonimnog dužnosnika NATO-a da će KFOR na Kosovu od lipnja imati tek "simboličan broj" vojnika i da će tada prepustiti mjesto snagama EULEX-a iz Europske unije i mjesnim sigurnosnim snagama.
Zasad NATO nema takav plan, rekao je Appathurai, dodavši da "nema nikakva stvarna opravdanja" za pretpostavku o strategiji odlaska NATO-a s Kosova.
Glede mogućnosti da se ministri NATO-a u lipnju dogovore o smanjenju broja vojnika, glasnogovornik je rekao da je "o tome još rano govoriti".
KFOR je došao na Kosovo u lipnju 1999. nakon NATO-ova zračnog bombardiranja Srbije i srbijanskih postrojba, pošto je Beograd optužen za masovne zločine nad kosovskim Albancima.
Post je objavljen 01.05.2007. u 18:41 sati.