Afganistan i SAD otvorili su novu stranicu u odnosima pošto su predsjednici Barack Obama i Hamid Karzai u utorak prvi put razgovarali nakon Obamine inauguracije, isti dan kad je američki predsjednik odobrio povećanje broja američkih vojnika u Afganistanu za 17 tisuća, objavile su u srijedu agencije.
"Otvorili smo novu stranicu", rekao je Karzaijev glasnogovornik Humajun Hamidzada.
"Predsjednici Obama i Karzai razgovarali su o raznim pitanjima, uključivo mjere za jačanje sigurnosti u regiji, opremu i obuku afganistanske vojske i jačanje bilateralnih odnosa, a razgovarali su i o pojačanju vojnih snaga", rekao je Hamidzada.
Obama je u utorak, u prvoj važnoj odluci u svojstvu vrhovnog američkog zapovjednika, rekao kako je povećanje broja vojnika "nužno za stabilizaciju stanja u Afganistanu koje se pogoršava", ali i upozorio kako se problem neće moći riješiti samo vojnim sredstvima.
Odnosi Kabula i Washingtona bili su napeti nakon Obamine inauguracije, jer je nova američka vlada dvojila da je Karzai sposoban učinkovito upravljati zemljom, a Karzai je uzvraćao optužbama zbog civilnih žrtava u akcijama stranih snaga.
Afganistanski je predsjednik prošli tjedan priznao da uopće nije razgovarao s novim američkim predsjednikom. Budući da je prije redovito razgovarao s Georgeom Bushom, pojavila su se nagađanja kako Obama tako izražava stajalište da je njegovo mišljenje o Karzaiju mnogo lošije nego njegova preteče.
No iz nekih diplomatskih američkih krugova upozoravalo se kako je riječ o tome da Obaminoj administraciji treba vremena da dubinski razmotri svoju politiku prema Afganistanu prije nego počne dijalog s Karzaijem.
"Mnogima se činilo kako se Bush prečesto angažirao i tako onemogućio sadržajniju raspravu o politici. Odgađanje poziva novog predsjednika može biti samo njegova razborita odluka da pričeka dok ne bude siguran što doista želi reći o ključnim pitanjima", rekao je bivši američki veleposlanik u Afganistanu Ronald Neumann.
Broj američkih vojnika će se nakon novog povećanja popeti na oko 55 tisuća, uz još 30 tisuća vojnika iz drugih 40 zemalja, većinom članica NATO-a, koji su već raspoređeni u Afganistanu.
SAD će ovaj tjedan na sastanku ministara obrane NATO-a od svojih saveznica tražiti da također povećaju broj svojih vojnika u Afganistanu, ali mnoge europske zemlje nisu tome sklone zbog snažna protivljenja domaće javnosti sudjelovanju svojih vojnika u borbenim aktivnostima.
Slika: posjet Obame Kabulu tijekom kampanje za Predsjednika SAD-a
Post je objavljen 19.02.2009. u 11:18 sati.