Raspisivanje slovenskog referenduma o ulasku Hrvatske u NATO više bi škodio Sloveniji nego Hrvatskoj, izjavio je u razgovoru za mariborsku "Večer" od petka dekan Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu Vlatko Cvrtila.
"U tom bi se slučaju odnosi dodatno zaoštrili. Referendum bi u prvom redu škodio Sloveniji, a Hrvatskoj manje. Takav bi potez možda imao kratkoročne unutarpolitičke učinke u samoj Sloveniji, ali bi ona nesumnjivo otežala svoj međunarodni položaj", rekao je Cvrtila za slovenski dnevni list. Dodao je da bi bilo šteta narušiti tradicionalno prijateljske i dobre odnose dvaju naroda koji su korisni i objema državama.
Slovenski parlament u ponedjeljak je velikom većinom ratificirao pristupni protokol za ulazak Hrvatske u NATO savez, uz samo 11 glasova protiv.
Protiv su glasovali zastupnici Slovenske pučke stranke (SLS) i Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmage Jelinčiča.
One tvrde da je Hrvatska u pristupnim dokumentima "prejudicirala granicu" sa Slovenijom, te traže da se ratifikacija poništi na referendumu. Iako su postojanje dokumenata o "prejudiciranju granice" u pristupnoj dokumentaciji Hrvatske odmah zanijekali premijer Borut Pahor, ali i čelnik oporbe i nekadašnji premijer Janez Janša, te stranke i skupine koje su u vezi s Pučkom strankom i Jelinčičem ne odriču se mogućnosti da će do utorka, kada istječe rok za pokretanje referendumske inicijative, prikupiti i u parlamentarnu proceduru uložiti potrebnih 2500 izjava onih koji se zauzimaju za takav referendum.
Slovenski mediji u petak navode da bi parlamentarni odbor za vanjsku politiku u ponedjeljak mogao raspravljati o prijedlogu izjave kojom bi se istaknulo da Slovenija ima nesmetan pristup otvorenom moru i cijeli Piranski zaljev. Inicijator tog prijedloga je Slovenska pučka stranka koja bi se u slučaju prihvaćanja izjave odrekla zahtjeva za referendumom.
Post je objavljen 14.02.2009. u 11:14 sati.