Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/hrhb

Marketing

KARDINAL PULJIĆ U AMERICI

WASHINGTON – Vrhbosanski nadbiskup metropolit kardinal Vinko Puljić od 29. siječnja boravi u višednevnom posjetu Sjedinjenim Američkim Državama.

U sklopu pastirskog posjeta hrvatskim katoličkim zajednicama u Washingtonu kardinal Puljić održao je 2. veljače više radnih sastanaka. Prvo se sastao s generalnim tajnikom Biskupske konferencije SAD-a mons. Jamesom McCannom.

Na početku razgovora kardinal Puljić zahvalio je mons. McCannu za sve što je Biskupska konferencija SAD-a činila i čini za Vrhbosansku nadbiskupiju, poglavito kada su u pitanju stipendije za svećenike koji dolaze studirati u Washington. Kardinal Puljić zatim je upoznao mons. McCanna s poviješću i strukturom Crkve u Bosni i Hercegovini, osvrćući se posebno na Daytonski sporazum kojim je zapravo Bosna i Hercegovina na određeni način podijeljena na entitete Republiku Srpsku i Federaciju BiH. Istaknuo je da katolici žive u oba entiteta. Daytonski sporazum jest prekinuo rat i to je vrlo važno. No, nije donio pravedni mir. Crkva je ipak unatoč svih poteškoća organizirala crkveni život i rad posebno na područjima kao što su obnova župa, uspostava katoličkih škola, rad Medijskog centra Vrhbosanske nadbiskupije, te posebno s projektom gradnje Doma za stare i bolesne svećenike.

Kardinal se potom u State departmentu susreo sa Stuartom E. Jonesom i Jasonom P. Hylandom koje je upoznao sa stanjem i položajem Hrvata-katolika u Bosni i Hercegovini. Kardinal je u otvorenom razgovoru istaknuo da će nove promjene u vlasti SAD-a pomoći da se situacija u BiH koliko-toliko normalizira. Na početku razgovora pojasnio je kako govori kao predstavnik Katoličke Crkve u BiH, ne kao politički predstavnik, ali ih mora upoznati s poteškoćama koje ga kao biskupa muče. Kardinal je poseban naglasak stavio na Aneks 7 Daytonskog sporazuma, koji govori o povratku protjeranih u svoje predratne domove, a koji nažalost nije proveden. U tome je najlošije prošao hrvatski narod jer od predratnih 220.000 Hrvata katolika koji su se trebali vratiti na područje Republike Srpske, danas ih ondje živi tek oko 13.000. "Najmanje je sredstava uloženo u povratak Hrvata i kao crkveni vođa na tom području osjećam poteškoću", izjavio je kardinal. Zaključujući da Dayton nije proveden, kardinal Puljić rekao je da i oni koji sada trenutno žive na području Republike Srpske nemaju temeljnih sigurnosti i prava jer onima koji su se vratili Srbi oduzimaju njihovu vlastitu imovinu. S druge strane u Federaciji BiH gdje su Bošnjaci-muslimani većina postoji problem preglašavanja i problem dobivanja administrativnih dozvola za gradnju novih crkvenih objekata, istaknuo je kardinal.

Nakon tih razgovora kardinal Puljić posjetio je Institut za mir, gdje ga je primio Daniel Serwer kojega je kardinal također upoznao sa situacijom i problemima s kojima se susreću Hrvati katolici u BiH, nakon gotovo trinaest godina od potpisivanja Daytonskog sporazuma. Poseban naglasak stavio je na nepoštivanje jednakih prava. Kardinal Puljić naveo je primjer sjemeništa u Travniku. Vrhbosanska nadbiskupija dobila je presudu kojom se Katoličkoj Crkvi u BiH treba vratiti u potpunosti to sjemenište, a ta presuda do danas nije provedena. Zatim ga je upoznao s problemima dobivanja administrativnih dozvola za gradnju crkvenih objekata. "Žalosna je činjenica da je samo u Sarajevu poslije rata izgrađeno sedamdeset džamija, a Katolička Crkva ne može dobiti dozvolu za gradnju crkve na Grbavici", rekao je kardinal Puljić. Serwer se zatim zanimao za djelovanje Međureligijskog vijeća. Kardinal je pojasnio da ono djeluje i da su za vrijeme rata i nakon rata, kao i danas, kontakti bili redovni. Kardinal Puljić rekao je da je to primjer slanja pozitivne poruke u BiH, ali vjerski vođe ne mogu učiniti ono što treba raditi administracija i politika. Zatim je istaknuo da među religijama i vjerama postoji vrlo velika tolerancija. Za primjer kardinal Puljić naveo je katoličke škole u koje idu djeca svih vjeroispovijesti, čak i oni koji za sebe kažu da uopće nisu vjernici. Konkretan primjer je u Sarajevu gdje je oko 40 posto djece nekatolika, rekao je kardinal Puljić.

U sklopu pastirskog pohoda pojedinim misijama u SAD-u kardinal Puljić je 31. siječnja posjetio hrvatsku katoličku zajednicu u mjestu Stealton u državi Pennsylvaniji, u biskupiji Harrisburg. Tu malu zajednicu utemeljili su hrvatski katolički doseljenici koji su došli raditi u čeličani po čemu je mjesto i dobilo ime (engl. steal – čelik). Tu je kasnije osnovana župa Kneza mira. U poslijepodnevnim satima kardinal Puljić susreo se s domaćim biskupom Kevinom C. Rhoadesom, predstavnicima hrvatske katoličke zajednice i svećenikom koji ondje pastoralno djeluje don Ivanom Šibalićem SDB koji se nalazi na studiju u Washingtonu, te sa župnikom župe Stealton. Nakon susreta kardinal je slavio misno slavlje na hrvatskom jeziku u koncelebraciji mjesnog biskupa i ostalih svećenika. "Budite ponosni na to otkuda dolazite. Ne zaboravite duh svoj kulture. Ne zaboravite domovinu", poručio je kardinal hrvatskim vjernicima.

Kardinal Puljić je 1. veljače posjetio hrvatsku katoličku zajednicu u Washingtonu u župi Gospe od Pobjede (Our Lady of Victory) i predvodio nedjeljno misno slavlje na kojem je sudjelovala veleposlanica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović sa svojom obitelji kao i mnogi djelatnici Veleposlanstva RH u SAD-u.


Post je objavljen 08.02.2009. u 20:50 sati.