Slovenski premijer Borut Pahor u četvrtak je na konferenciji za novinare nakon sjednice vlade izjavio da nije uspio stupiti u kontakt s hrvatskim kolegom Ivom Sanaderom, jer “iz Zagreba nije bilo pozitivnog odgovora”, izvještava Jutarnji list.
Naglasio je ipak da je susret neophodan i da mora biti dobro pripremljen, kako bi se na njemu mogla ustanoviti jasna politička volja za rješavanje pitanje granice. Nakon toga, uvjeren je Pahor, problemi će brzo biti zaboravljeni. Slovenski Državni Zbor večeras je trebao glasovati o ratifikaciji protokola za ulazak Hrvatske u NATO, no prema informacijama iz Slovenske demokratske stranke (SDS) Janeza Janše, glasovanja večeras neće biti.
Naime, na današnjoj sjednici slovenskog parlamenta nije prihvaćen završni račun za 2007. godinu i SDS je odlučila prekinuti sudjelovanje u radu parlamenta. Njezini predstavnici tvrde da je ovo presedan u modernoj slovenskoj povijesti te da ne mogu glasati ni o Albaniji ni o Hrvatskoj tako dugo dok završni račun za 2007. ne bude prihvaćen.
Slovenski premijer Borut Pahor je pak rekao da sada treba političke mudrosti. Ukoliko se sjednica ne nastavi danas, tada bi ratifikacija hrvatskog ulaska u NATO bila na dnevnom redu krajem veljače.
Još u 19 sati raspravljalo se o Albaniji. Nakon što su sve parlamentarne stranke podržale ulazak Albanije u NATO, objašnjavajući da je taj korak važan za stabilnost jugoistočne Europe, Slovenska demokratska stranka (SDS) Janeza Janše zatražila je pauzu. Stanka je potrajala pola sata, a nakon toga zastupnici su nastavili raspravljati, ali opet ne o Hrvatskoj, nego o proračunu.
Osim velike skupine novinara iz Hrvatske i Slovenije, te predstavnika međunarodnih novinskih agencija koji su se u Državnom Zboru okupili kako bi pratili glasovanje o ulasku Hrvatske u NATO, na galeriji glavne dvorane okupili su se i neki ambasadori zemalja članica NATO akreditirani u Sloveniji koji su s čuđenjem gledali u sati i pitali se u čemu je problem.
Naime, nakon što je u ponedjeljak vanjskopolitički odbor Državnog Zbora sa 16 glasova za i tri protiv podržao ulazak Hrvatske u NATO, bilo je gotovo sigurno da će Zbor na današnjoj sjednici podržati taj stav. Toj su se odluci protivile samo dvije stranke, Slovenska nacionalna stranka (SNS), čiji je čelnik, Zmago Jelinčič, i danas isticao kako je nedopustivo prihvatiti ulazak Hrvatske u NATO budući da je Zagreb u pristupnim dokumentima priložio neke koji preujudiciraju granicu između sa Slovenijom.
Jelinčić je optužio slovensku vladu da je sakrila dio dokumenata iz kojih se vidi da je Hrvatska prejudicirala granicu i rekao kako je vlada pod pritiskom jer da, ako ne glasa za hrvatski protokol, neće moći prodati svoje obveznice na međunarodnom tržištu, što će onda izazvati dodatne financijske probleme u zemlji.
Osim njega, glas protiv najavila je i Slovenska pučka stranka (SLS) Bojana Šrota koja je također zaključila da i u pristupu NATO-u postoje jednako sporni dokumenti kao i u slučaju pregovora o članstvu u Europskoj Uniji.
Slovenija je s ratifikacijom hrvatskog protokola imala ozbiljnih problema jer se to poklopilo s blokadom hrvatskih pregovora o članstvu u EU. Prema nekim informacijama, Ljubljana je bila nesklona podržati ulazak Zagreba u NATO, ali su nakon jasnih poruka iz Washingtona i vladina koalicija i SDS ipak to odlučile podržati. Naime, hrvatski angažman u Afganistanu je za SAD na vrhu prioriteta i administracija Bijele kuće nije bila spremna ni na kakvo odgađanje pristupa.
Post je objavljen 29.01.2009. u 22:05 sati.