Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/matejuska

Marketing

U prolazu....

IZVOR: e-novine

Politički progon Viktora Ivančića i Marinka Čulića
Objavljeno: Srijeda, 28. 01. 2009. 11:34

NOVI LIST TRENIRA CENZURU


Sloboda između redova: Sve ostalo je cenzura

U ovom slučaju radi se o političkome progonu nepoćudnih novinara i kardinalnom primjeru gušenja medijskih sloboda i slobode javne riječi. Radi se također o pogubnoj praksi da vlasnici novina preuzimaju ingerencije novinskih urednika, u ovom slučaju na krajnje sirov i bahat način, dok formalna uredništva - zbog straha ili nekih drugih razloga - nemaju snagu da se takvom nasilju nad profesijom suprotstavee-novine
Novinari Marinko Čulić i Viktor Ivančić primljeni su, kao kolumnisti, u stalni radni odnos u riječkome Novom listu od 16. kolovoza prošle godine, i to na traženje uredništva lista i tadašnje uprave poduzeća.

Prema dogovoru s uredništvom i upravom, trebali su pisati za Novi list, te kasnije i za planirani tjednik, kada ovaj bude pokrenut. Zapošljavanja su, kao "velika novinarska pojačanja", slavodobitno objavljena na stranicama Novog lista.

Glavni urednik Novog lista Goran Kukić, te izvršna urednica Nela Vlašić dogovorili su s Viktorom Ivančićem kolumnu koja će se objavljivati svakog ponedjeljka, a trebala je startati od 1. rujna prošle godine. Tri dana uoči objavljivanja prve kolumne, međutim, dojavljeno mu je da se "pisanje stornira do daljnjega" - kako za njega, tako i za kolegu Marinka Čulića - i to po nalogu novoga većinskog vlasnika Novog lista.

Većinski vlasnik Novog lista zove se Robert Ježić, u svom posjedu ima tvrtke Dioki i Dina, koje se ne bave novinskim izdavaštvom, i dugogodišnji je član HDZ-a.

"Storniranje do daljnjega" potrajalo je nekoliko mjeseci, da bi u prosincu prošle godine novopostavljena direktorica poduzeća Nataša Mijačika zatražila od Marinka Čulića i Viktora Ivančića da pristanu na sporazumni raskid ugovora o radu. Pod ponuđenim okolnostima, oni na to nisu pristali.

Uslijedilo je maltretiranje, pozivanje u Rijeku na izmišljene "poslovne dogovore" svakih nekoliko dana, i to u vrijeme Božića i Nove godine.

Naposljetku, na sastanku održanom 29. prosinca, glavni urednik Novog lista naručio je od Marinka Čulića i Viktora Ivančića tekstove, s obećanjem da će oni biti objavljeni 5. siječnja. U novogodišnjem broju Novog lista objavljena je i anketa o "događaju godine" po izboru "15 prvih pera Novog lista", a među tih "15 prvih pera" uvršteni su Marinko Čulić i Viktor Ivančić.

Poslani tekstovi 5. siječnja nisu objavljeni u Novom listu, također uz obrazloženje da su "stornirani do daljnjega", i to po nalogu uprave i većinskog vlasnika.

Dva tjedna kasnije, glavni urednik Goran Kukić obavijestio je Marinka Čulića i Viktora Ivančića da se sastao s većinskim vlasnikom Robertom Ježićem, te da se ovaj kategorično protivi objavljivanju njihovih tekstova, čemu se on - premda je po funkciji odgovoran za uređivačku politiku lista - nije u stanju suprotstaviti.




U navedenom slučaju radi se o političkome progonu nepoćudnih novinara i kardinalnom primjeru gušenja medijskih sloboda i slobode javne riječi. Radi se također o pogubnoj praksi da vlasnici novina preuzimaju ingerencije novinskih urednika, u ovom slučaju na krajnje sirov i bahat način, dok formalna uredništva - zbog straha ili nekih drugih razloga - nemaju snagu da se takvom nasilju nad profesijom suprotstave. Radi se isto tako o najavi da će neki novinski izdavači, u izravnoj sprezi s političkom vlašću, još nemilosrdnije sijati pustoš na novinarskoj sceni, dokidati elementarne demokratske slobode, te devastirati profesiju koja je ionako u najvećoj mjeri uškopljena i disiplinirana. U konkretnome slučaju postoje snažne indicije da je cijela operacija utišavanja novinara Marinka Čulića i Viktora Ivančića, te onemogućavanja njihova temeljnog prava na rad, dogovorena u kabinetu premijera Ive Sanadera, gdje je većinski vlasnik Novog lista čest i rado viđen gost.

Zanimljivo je da informaciju o ovoj vrsti cenzure odbio objaviti glavni urednik Slobodne Dalmacije, kao i većina hrvatskih medija. Sasvim je neizvjesno hoće li se oglasiti Hrvatsko novinarsko društvo, imajući u vidu da mnogi od funkcionera HND-a rade u riječkom Novom listu.

*Marinko Čulić jedan je od najboljih političkih analitičara u hrvatskome novinarstvu, s više od trideset godina profesionalnog iskustva. Pisao je u Večernjem listu, Danasu i Feral Tribuneu, a autor je knjige "Tuđman - anatomija neprosvijećenog apsolutizma". Nagradu Marija Jurić Zagorka, koju dodjeljuje Hrvatsko novinarsko društvo, dobio je kao najbolji kolumnist 2003. godine.

*Viktor Ivančić radio je kao profesionalni novinar u Slobodnoj Dalmaciji i Feral Tribuneu, gdje je bio i dugogodišnji glavni urednik. Objavio je sedam knjiga, a za svoj novinarski rad dobio je sljedeće međunarodne i domaće nagrade: Nagrada Sedam sekretara SKOJ-a (1984), Nagrada Veselko Tenžera (1992), Nagrada Međunarodne federacije novinara (1996), Međunarodna nagrada za slobodu tiska koju dodjeljuje Committee to Protect Journalist iz New Yorka (1997), Nagrada Olof Palme, Stockholm (1998), Nagrada Joško Kulušić koju dodjeljuje Hrvatski helsinški odbor (1999), te Nagrada "Zlatna golubica za mir" koju dodjeljuje Archivio Disarmo iz Rima (2007).

Protiv Marinka Čulića i Viktora Ivančića je 1996. godine Državno odvjetništvo RH vodilo čuveni proces zbog "uvreda i kleveta predsjednika Franje Tuđmana". To suđenje zadobilo je široku međunarodnu pozornost i stavilo Hrvatsku na stup srama zbog gaženja medijskih sloboda.


Izvor: e-novine, 28.01.09.











Post je objavljen 28.01.2009. u 12:21 sati.