Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/phegda

Marketing

Treperenje zvijezda i treći Keplerov zakon

Kako povezati treperenje zvijezda koje može i u zimskoj noći zagrijati srce gotovo svakog promatrača s nečim što većini ljudi zvuči odbojno kao npr. tablica množenja ili treći Keplerov zakon?

Možda će vas zainteresirati osobna priča o Johannesu (1571–1630). Bio je pametni dječak iz siromašne familije, završio je fax za svećenika (jedino je tu mogao dobiti stipendiju), zaposlio se u školi kao profesor matematike, a pošto su profesorske plaće bile slabe (kao i danas) uzdržavao se izrađujući horoskope (posljednji znanstvenik - astrolog). Dva puta se ženio i u drugom braku je bio sretniji. U slobodno vrijeme postao je self made vrhunski znanstvenik.

U njemu se spojilo nekoliko talenata: za računanje (nije bilo kalkulatora) i matematiku, oštar vid (nije bilo teleskopa) i oduševljenje treperenjem zvijezda. Iako je živio nakon Kopernika u većini tadašnjih sveučilišta još uvijek se smatralo da je Zemlja u središtu svemira. Putanje planeta oko Zemlje bile su komplicirane i matematički neuredne. Je li to zasmetalo matematičara Keplera?

Image and video hosting by TinyPic
Putanja Marsa u geocentričnom sustavu svijeta kakvom se smatrala u Keplerovo vrijeme

Uz mnoga druga otkrića Kepler je uočio da je za sve planete jednak omjer udaljenosti planeta od Sunca na treću potenciju i vremena obilaska planeta oko Sunca na kvadrat .

Kepler je naravno bio fasciniran svojim otkrićem i upustio i u objašnjavanja zašto je tome tako (planeti zrače harmonijom i sl.) ali bez znanstvenog uspjeha. No, način na koji je tražio odgovor čini ga prvim astrofizičarem. Također, napisao je prvo znanstveno-fantastično djelo: Somnium (San) koje je objavljeno posthumno 1634. U djelu se opisuje putovanje na Mjesec.
Image and video hosting by TinyPic



E sad, osim što je doveo Newtona na prag njegova velikog otkrića može li treći Keplerov zakon biti koristan istraživačima danas?
Pokazalo se da treći Keplerov zakon vrijedi i za ekstrasolarne planete ako se uzme u obzir masa zvijezde oko kojih planeti obilaze. (Kako bi bilo jednostavnije ne uvodim konstante već vam dajem jednadžbu proporcionalnosti koja izgleda ovako: r 3 ~ T 2 m z. Samo tri varijable! zijev)
U prijevodu, što je masa zvijezde veća svi se njezini planeti gibaju brže.
Treći Keplerov zakon omogućava da se planetima otkrivenim spektroskopski (iako se ne vide izravno) izračuna udaljenost od matične zvijezde.

Na kraju možete provjeriti jeste li naučili treći Keplerov zakon. wave
Treci Keplerov zakon povezuje velicine:
masu planeta, masu zvijezde i udaljenost planeta od zvijezde,
udaljenost planeta od zvijezde, vrijeme obilaska planeta oko zvijezde i masu zvijezde,
masu planeta i udaljenost od Sunca,
masu zvijezde, masu i brzinu gibanja planeta,
gustocu zvijezde i gustocu planeta
  
pollcode.com free polls


Post je objavljen 02.01.2009. u 14:41 sati.